Kim jest Haide Riznaieva?
Haide Riznaieva młodość spędziła na Krymie. To tam dorastała, uczyła się i pracowała aż do 2014 roku. Od czasu aneksji tego terenu życie kobiety zmieniło się o 180 stopni.
- Wyjechałam do Kijowa i tutaj zaczęły się moje wszystkie straszne doświadczenia. Brałam bezpośredni udział w Majdanie, potem w lipcu 2014 roku, kiedy jechaliśmy z pomocą humanitarną do obwodu ługańskiego, trafiłam do niewoli i przebywałam tam 9 miesięcy. W tym czasie 2 miesiące przebywałam w celi śmierci odosobniona. [...] Po oswobodzeniu zajęłam się szukaniem ludzi zaginionych - wspominała.
Haide Riznaieva od 2021 roku jest przedstawicielką Głównego Urzędu Wywiadowczego.
Haide Riznaieva - kobieta, która uratowała setki istnień
Haide Riznaieva w celi śmierci poddawana była okrutnym torturom, takim jak m.in. rażenie prądem i znęcanie się psychiczne. Choć trudno sobie wyobrazić cierpienie, przez które przeszła, kobieta pozostaje silna, zaś doświadczenie daje jej siłę do dalszej walki.
- Bardzo dobrze znam już psychologię Rosjan. To dzięki temu udało mi się zaplanować pomyślnie ratunek ludzi w Buczy, Irpieniu, jak i wielu innych obwodach okupowanych przez Rosjan - tłumaczyła Ukrainka.
Jej praca polegała na zaplanowaniu transportu ludzi potrzebujących pomocy. Tłumaczyła, jak omijać punkty kontrolne, podawała adresy i planowała bezpieczne trasy.
- Każdy przypadek uratowanego człowieka to oddzielna, porażająca historia, którą ciężko opowiadać bez łez w oczach. Na szczęście udało się uratować 230 osób z okupowanej kijowszczyzny. Niestety, ja na swoje życie postawiłam krzyżyk. Już 6 lat mam sztuczne serce. Moje nie wytrzymało tego, co działo się ze mną w niewoli. Jednak 24 godziny na dobę poświęcam swoje życie ludziom, ratowaniu ludzi, szczególnie od 24 lutego 2022 roku - podkreśliła Haide Riznaieva.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Spędził 10 miesięcy w rosyjskiej niewoli. "Takiego bólu, jak wtedy, nigdy potem nie doświadczyłem"
- Nie żyje słynny producent. Jego film ukazał tragiczne oblicze wojny w Ukrainie Polskie okna jadą do Ukrainy. "Tam już jest śnieg"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: M. Jarosławski, B. Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN