Jego książka to jedna z najważniejszych pozycji ukazujących konflikt izraelsko-palestyński. "Ludzie żyją tu w segregacji"

Jego książka to jedna z najważniejszych pozycji ukazujących konflikt izraelsko-palestyński
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zdobywca Pulitzera o konflikcie izraelsko-palestyńskim - napisy
Zdobywca Pulitzera o konflikcie izraelsko-palestyńskim - napisy
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Mam na imię Selma
Mam na imię Selma
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
To miała być jego ostatnia wojna
To miała być jego ostatnia wojna
Nathan Thrall jest amerykańskim dziennikarzem i eseistą. Razem z rodziną mieszka w Jerozolimie. Jego książka "Jeden dzień z życia Abeda Salamy" została uznana za najlepszą książkę 2023 roku, m.in. przez The Economist, New Yorkera i Timesa. Według Financial Times to jedna z najważniejszych książek tłumaczących konflikt izraelsko-palestyński. Wyróżniono ją także nagrodą Pulitzera. Dlaczego autor postanowił poruszyć ten temat?

Książka Nathana Thralla

Nathan Thrall pewnego dnia postanowił napisać książkę. Skłoniły go do tego wydarzenia, które miały miejsce 12 lat temu. Niedaleko miejsca, w którym mieszka doszło do tragicznego wypadku. Tego dnia rano był w drodze do Hebronu. Jechał z kolegą Palestyńczykiem, by zrealizować kilka wywiadów.

- We wszystkich radiach o tym mówili. Zdarzył się tragiczny wypadek autobusu przewożącego wycieczkę palestyńskich dzieci, przedszkolaków. Ponieważ doszło do niego na terenie po drugiej stronie muru, terenie porzuconym przez Izrael i do którego palestyńskie władze nie mają wstępu, minęło bardzo dużo czasu, zanim dotarła do nich pomoc. Jedną z podstawowych idei tej książki było dla mnie to, że ludzie żyją tu w segregacji. Istnieją społeczności całkowicie palestyńskie. My jesteśmy całkowicie żydowscy, tuż obok siebie i prawie w ogóle nie wchodzimy ze sobą w interakcje. Zaledwie trzy kilometry od mojego miejsca zamieszkania znajduje się bardzo duży szary betonowy mur o wysokości 26 stóp, który oddziela Palestyńczyków w mieście od centrum miasta i oddziela mnie od ludzi mieszkających w tej okolicy – powiedział autor.

Jak przyznał Nathan, po przekroczeniu punktu kontrolnego w tym samym mieście, zobaczyć można inny świat, 130 tysięcy ludzi żyjących w otoczonej murem enklawie. Mieszkający tam Palestyńczycy nie mają chodników, placów zabaw, ich drogi są w ruinie, a dla uczniów przeznaczona jest zaledwie jedna szkoła.

- Historia tego wypadku była okazją do opowiedzenia szerszej historii Izraela i Palestyny poprzez tych ludzi, których życie zderzyło się w tamtym tragicznym wydarzeniu – powiedział autor.

Abed Salama – ojciec poszkodowanego dziecka

Książka, którą napisał dziennikarz opowiada losy mężczyzny o imieniu Abed Salama. Bohater jest ojcem pięcioletniego chłopca Milada, który jechał feralnego dnia szkolnym autobusem.

- Kilka dni później znalazłem się w jego domu. Przeszedłem przez punkt kontrolny. Zaczął opowiadać mi swoją historię, która natychmiast mnie poruszyła. Od razu poczułem więź z historią Abeda. Mogłem postawić się w jego sytuacji jako ojciec dzieci, które były mniej więcej w tym samym wieku, co Milad w dniu katastrofy. Przez te lata stał się jedną z najbliższych mi osób w życiu – powiedział.

Ostatecznie książka ukazała się w zeszłym roku, 3 października, na 4 dni przed atakiem na Izrael.

- Ilość empatii dla Palestyńczyków, żyjących pod ponad półwieczną dominacją, znacznie spadła. Około jedna czwarta moich wydarzeń została odwołana natychmiast po 7 października. Ludzie mówili, że to nie jest odpowiedni czas. W tej książce są żydowscy bohaterowie i opowiadam o ich historiach rodzinnych, osobistych i tragediach, które ich spotkały. Ludzie, którzy pochodzą z rodzin, które straciły wielu bliskich w holokauście. Ale to ma być powieść. Ma postawić cię w sytuacji tych postaci i pozwolić ci zobaczyć świat ich oczami. Kręgosłupem jest ten wypadek ale pod tym kryje się większa historia całego Izraela, Palestyny. Pod tym kryje się również wyjaśnienie systemu kontroli, w którym żyją Palestyńczycy. Jest to system etnicznej dominacji Żydów nad Palestyńczykami.

Autor dodał także, że książka pokazuje, co dla osoby takiej jak Abed, w najgorszym dniu jego życia oznacza przybycie na miejsce wypadku bardzo blisko jego domu i informacja, że jego syn może znajdować się w szpitalach w Jerozolimie, do których nie może dotrzeć ze względu na kolor dowodu osobistego.

Nathan Thrall – życie w Jerozolimie

Nathan podkreślił, że w Jerozolimie czuje się wyobcowany. Otaczają go ludzie, którzy wierzą, że Izrael obrał właściwą drogę w Gazie.

- W podziękowaniach do książki napisałem na końcu, że nie wierzę, że ten konflikt zostanie rozwiązany za mojego życia, ale mam nadzieję, że za życia moich córek – powiedział. Na pytanie, czy chciałby, aby jego córki dorastały w Izraelu, dodał: - Mam co do tego bardzo mieszane uczucia. Myślę, że to jest moje życie, to jest sprawa, której się poświęciłem. Wierzę w robienie wszystkiego, co w mojej mocy, aby spróbować zmienić ten system głębokiej niesprawiedliwości. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że życie moich córek będzie w tym miejscu znacznie gorsze niż gdzie indziej – wyjaśnił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości