Izrael

  Izrael

  Sebastian Pęcherz to polski siatkarz, którego zna każdy kibic tej dyscypliny w Izraelu. Jest tam czołowym zawodnikiem, dwukrotnym mistrzem tego kraju. Mieszka w nim od dziesięciu lat. W Dzień Dobry TVN opowiada, jak żyje mu się w Izraelu, którego kulturę i język poznawał dopiero na miejscu. Jak czuje się tam teraz, gdy trzeba nasłuchiwać, czy nie ma alarmu rakietowego?

  Ze Strefy Gazy w kierunku Izraela wystrzelono od poniedziałku ponad tysiąc rakiet. Jak podaje izraelskie wojsko, większość pocisków została przechwycona przez Żelazną Kopułę lub spadła na terytorium Izraela, a około 200 doleciało nad rejony zamieszkiwane przez Palestyńczyków. Według Izraela zginęło kilkunastu islamskich bojowników, służba medyczna Palestyny mówi o 35 zabitych, w tym dzieciach. Polska ambasada w Izraelu stanowczo odradza podróżowanie w rejon konfliktu.

  W ramach naszego nowego cyklu "PodróżuJEMY" zapraszamy Was w kulinarną wyprawę do Izraela. Co pysznego możecie tam zjeść? Jak tak naprawdę je się hummus? I co świetnie sprawdzi się na letni deser? Na te pytania odpowiada Pola Namysł, redaktorka serwisu dziendobry.tvn.pl, która mieszkała w Tel Avivie.

  Możliwość chodzenia na siłownię i basen oraz uczestniczenia w wydarzeniach sportowych i kulturalnych typu mecz czy koncert. Taką "przepustkę" dostali właśnie Izraelczycy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Sklepy, galerie handlowe, targowiska i biblioteki będą otwarte dla wszystkich, jednak część miejsc - w tym niektóre synagogi - staną się dostępne tylko dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. W związku z systematycznym spadkiem zachorowań tamtejsze władze poluzowały część obostrzeń nałożonych w ramach trzeciego lockdownu.

  Pesach to święto żydowskie powiązane z wydarzeniami, które opisane są w świętych pismach jako wyjście Izraelitów z Egiptu. Chodzi tutaj o dziesiątą plagę, podczas której Bóg miał oszczędzić dzieci Izraelitów, którzy wejścia do swoich domów oznaczyli krwią baranka.

  Już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Ostatniej doby stwierdzono tam rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Granica 3 mln została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Najbardziej dotknięta pandemią jest Brazylia, gdzie zakażony jest m.in prezydent Jair Bolsonaro, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców na świecie. Wirus nadal jest groźny także w Europie - Serbia wprowadza godzinę policyjną, a Bułgaria przedłuża nadzwyczajny stan epidemiczny.

  Przyjechała do Tel Awiwu, żeby nauczyć się hebrajskiego. Po kilku latach okazało się , że odnalazła tam "swoje życie". O swoim Izraelu opowiedziała nam projektantka Ola Bikont.

  "Pustynne hafty" to projekt Beduinek z Izraela. Kobiety haftują to, o czym myślą. Sprzedając haftowane chusty, torby, suknie zarabiają na edukację swoich dzieci. W organizacji działa już 200 kobiet. Beduinki organizują szkolenia dla młodych dziewcząt, podczas których umacniają ich wiarę w swoje możliwości. Edukują także turystów o pozycji kobiet w świecie Beduinów. Z jakim spotykają się odbiorem?

  Obchodzimy właśnie 50. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w marcu 1968 roku. W wyniku przeprowadzonej przez władze PRL kampanii antyżydowskiej, Polskę opuściło ok 15 - 20 tys. osób pochodzenia żydowskiego. O tym, jak potoczyły się losy ówczesnych przymusowych emigrantów, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Sabiną Baral, która przyjechała do Warszawy na premierę przedstawienia „Zapiski z wygnania” na podstawie jej książki o tym samym tytule. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się też na spotkanie z "marcowymi emigrantami" - Władysławem Zającem i Anną Frajlich.

  Główną rolę w filmie Wonder Woman gra była Miss Izraela Gal Gadot. Okazuje się, że aktorka ma polskie korzenie. Kto z jej rodziny mieszka w Warszawie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dziennikarka Barbara Pasek.

  Mikołaj Rey postanowił sprawdzić, jak smakuje kuchnia Izraela. Pomógł mu w tym mieszkający w Warszawie Izraelczyk Uri Wollner. Co razem przygotowali?

  Zespół Miqedem pochodzi z Tel Awiwu. W jego składzie jest Polak Paweł "Bzim" Zarecki. Grupę odwiedziliśmy w Izraelu. Kiedy powstała? Skąd czerpie teksty?

  Ona - Polka, projektantka butów. On - Kanadyjczyk, muzyk. Hanna Ferenc-Hilsden i jej mąż James Hilsden poznali się w Izraelu. Tam też mieszkają i pracują. Dlaczego postawili właśnie na Tel Awiw? Jak traktowana jest tam kobieta, która ma własny biznes? Dlaczego para nie może słuchać razem muzyki? W Dzień Dobry TVN historia miłości na polu międzynarodowym.

  W Sopocie od czwartku trwa festiwal literacki, którego motywem przewodnim jest Izrael. Dlatego do Sopotu przyjechała zwyciężczyni izraelskiej edycji programu "MasterChef" Nof Atamna Ismaeel, z którą spotkała się dziennikarka Ania Wendzikowska. Jak udział w programie zmienił życie Nof Atamny Ismaeel, która wcześniej pracowała jako naukowiec, ekspert od mikrobiologii? Czy podoba się jej Polska i, jak ocenia polską kuchnię?

  W studiu Dzień Dobry TVN modelka i jurorka programu "Top Model" Joanna Krupa opowiedziała o wyjątkowej, pierwszej podróży do Izraela, gdzie odnowiła chrzest. Dlaczego to zrobiła? Ile czasu spędziła w Izraelu? Modelka opowiedziała nam również o pracy przy kolejnej edycji programu "Top Model" i o tym, jak znosi rozstania z mężem. Zdradziła nam też, że za dwa lata zostanie mamą!

  Michał Piróg zabrał nas na błyskawiczną wycieczkę po najważniejszych miejscach w Izraelu. Zobaczcie co można, co warto, a co koniecznie trzeba odwiedzić wybierając się w tę egzotyczną podróż.

  Etgar Keret to izraelski pisarz i felietonista. Na co dzień mieszka w Tel Awiwie. Lecz kiedy przyjeżdża do Polski nie wynajmuje pokoju w ekskluzywnym hotelu, ale mieszka w najwęższym domu świata zwanym Domem Kereta. Skąd w tak obszernym świecie pomysł na dom, w którym trudno rozłożyć ramiona? Anna Dziewit udała się na sentymentalny spacer po warszawie z Etgarem. Podążyli śladami historii i jego rodziny.

  Przyjaźń między Turkiem i Izraelczykiem jest możliwa. Udowodnili to: Guy Hilkevicz i Mithat Arkadas. W jakim języku się porozumiewają? Czy kłócą się z powodu religii i polityki?

  Gościem specjalnym nowej edycji "Top model" będzie supermodelka Bar Refaeli. Pochodząca z Izraela modelka odwiedziła plan zdjęciowy i spotkała się z jurorami oraz uczestnikami "Top model". Na wywiad ze znaną modelką zapraszamy w najbliższą niedzielę do Dzień Dobry Wakacje. Zobaczycie, co działo się na planie!