Cud Jezusa po raz pierwszy wyjaśniony przez naukę. Niezwykłe odkrycie naukowców z Izraela

Cud Jezusa wyjaśniony po raz pierwszy wyjaśniony przez naukę. Niezwykłe odkrycie naukowców z Izraela
Cud Jezusa wyjaśniony po raz pierwszy wyjaśniony przez naukę. Niezwykłe odkrycie naukowców z Izraela
Źródło: Getty Images

Naukowcy z Kinneret Limnological Laboratory w Izraelu odkryli nowe fakty, które mogą pomóc zrozumieć jeden z najsłynniejszych cudów Jezusa, dotyczący połowu ryb, opisany w Nowym Testamencie. Badania przeprowadzone na jeziorze Kinneret, znanym również jako Jezioro Galilejskie, pokazują, że zjawiska naturalne mogły odegrać kluczową rolę w tym biblijnym wydarzeniu.

Czym był połów ryb opisany w Biblii?

W Biblii znajdują się dwa opisy tego, jak Chrystus przyczynił się do złowienia potężnej ilości ryb, które zapewniały pożywienie lokalnym społecznościom przez wiele tygodni. Zdarzenie znane jako "cudowny połów ryb" miało mieć miejsce nad jeziorem Kinneret w Izraelu, gdzie wówczas nauczał Jezus. Nowe badanie wykazało, że rolę mogło odegrać zjawisko naturalne występujące w pewnych porach roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

DD_20240325_Wiara_REP
Wiara w życiu człowieka
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Cudowny połów ryb" został opisany w Ewangeliach Łukasza i Jana – jedno z tych zdarzeń miało miejsce w 27 r. przed zmartwychwstaniem Jezusa, a drugie po jego zmartwychwstaniu, w 29 r. nad Jeziorem Kinneret, które uważa się za biblijne Jezioro Galilejskie.

Według jednej z opowieści Jezus nakazał Szymonowi Piotrowi, rybakowi, który tej nocy nie złowił żadnej ryby, aby jeszcze raz zarzucił sieć do wody. Ten posłuchał Jezusa i złowił tak dużo ryb, że sieci niemal pękły. Musiał więc poprosić inną łódź o pomoc w dociągnięciu ryb na brzeg. Jezus ukazał się ponownie swoim uczniom po zmartwychwstaniu w Ewangelii według św. Jana i powtórzył cud, nakazując im zarzucić sieć po prawej stronie łodzi, co zaowocowało kolejnym dużym połowem.

Cud Jezusa wyjaśniony pierwszy raz w historii

Według zespołu badaczy z Izraela to zakwity fitoplanktonu w jeziorze Kinneret mogą prowadzić do znacznego obniżenia poziomu tlenu w głębokich warstwach wody. Ten proces, zwany stratyfikacją termiczną, powoduje śmierć ryb i ich wypływanie na powierzchnię. Naukowcy zidentyfikowali dwa takie zdarzenia w 2012 roku, które mogą tłumaczyć obfitość ryb łowionych przez rybaków opisanych w Biblii.

Badacze umieścili w jeziorze czujniki, aby śledzić temperaturę w toni wodnej oraz kierunek i prędkość wiatru. Dane sugerowały, że niski poziom tlenu w wodzie wynikał z silnych wiatrów wiejących z zachodu.

- Jezioro Galilejskie jest jeziorem warstwowym. Górna warstwa jest ciepła i natleniona, podczas gdy dolna warstwa jest zimna i pozbawiona tlenu - wskazała w "Times of Israel" Yael Amitai, limnolog fizyczny z laboratorium Kinneret.

Jezioro Kinneret jest ciepłym jeziorem monomiktycznym, co oznacza, że ​​temperatura powierzchni nigdy nie spada poniżej 4 stopni Celsjusza, a ze względu na różnicę gęstości wody dzieli się na warstwy o różnych temperaturach. Proces ten, zwany stratyfikacją termiczną, zachodzi dwa razy do roku i powoduje mieszanie się górnej warstwy wody z chłodniejszą, dolną warstwą, co dostarcza tlen i składniki odżywcze do całego jeziora. 

W ciągu czterech do sześciu tygodni stratyfikacji termicznej, która ma miejsce od marca do kwietnia, jezioro Kinneret staje się beztlenowe, co oznacza, że ​​zostaje praktycznie pozbawione tlenu i nie jest w stanie utrzymać większości życia wodnego.

Z badania wynika, że ​​zooplanktonożerne ryby karpiowate, które są najliczniejszym gatunkiem ryb w jeziorze, w 2012 r. znajdowano głównie wzdłuż brzegu jeziora, ale odkryto także kilka większych martwych ryb, w tym karpie, sumy, tilapie i brzany. Zdaniem naukowców, zjawisko to nie jest niczym niezwykłym - wystąpiło ono również nad jeziorem Erie w Ameryce Północnej oraz estuarium rzeki Neuse w Karolinie Północnej..

- Nasze badanie może wyjaśniać pojawienie się dużej liczby łatwych do złapania ryb blisko brzegu, o czym można przeczytać w opowieściach biblijnych - napisali badacze w czasopiśmie "Water Resources Research".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie