Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zioła - naturalne metody leczenia
Biblijne drzewo odtworzone przez naukowców
Na pustyni Judejskiej położonej w środkowej części Izraela naukowcy odnaleźli tajemnicze nasiona pod koniec lat 80. XX wieku. Jednak samo nasiono jest jeszcze starsze, bo pochodzi z okresu 993-1202 roku naszej ery. Jak uważają badacze, roślina może być źródłem biblijnego "tsori" - żywicowego ekstraktu, który w Księgach Rodzaju, Jeremiasza i Ezechiela ma właściwości lecznicze. Produkt ten nazywany był również balsamem. Substancja ta jest powiązana z historycznym regionem Gilead, który znajduje się na wschód od rzeki Jordan, między rzeką Jarmuk a północnym krańcem Morza Martwego. Jak uważają naukowcy, wskrzeszenie wymarłego drzewa może rozwiązać tajemnicę owego balsamu.
Tajemnicze biblijne drzewo wzrosło z 1000-letniego nasiona
Wskrzeszenie drzewa z 1000-letniego nasiona zajęło prawie 14 lat. Okaz nazwany został "Sheba" i obecnie ma około 3 metrów wysokości. Dzięki temu naukowcy mogli opisać jego cechy, a także przeprowadzić analizę DNA, chemiczną i radiowęglową rośliny. Ta wciąż jednak nie owocowała, więc wciąż potrzeba czasu, aby można było ją w pełni przebadać. Drzewo prawdopodobnie pochodzi z wymarłej obecnie populacji roślin, które istniały w południowym Lewancie, regionie obejmującym współczesny Izrael, Palestynę i Jordanię, i jest pierwszym tego typu okazem, jaki tam znaleziono.
Artykuł na temat odkrycia, w którym zespół opisał swoje dokonania opublikowany został 10 września w czasopiśmie Communications Biology.
Właściwości lecznicze drzewa Sheba
Sheba została zidentyfikowana jako należącą do rodzaju Commiphora , który znajduje się w rodzinie mirry i kadzidłowca (Burseraceae) i obejmuje około 200 gatunków roślin żyjących na Ziemi. Wciąż jednak nie jest wiadomym, do jakiego gatunku należy. Aby to odkryć, naukowcy czekają, aż drzewo zakwitnie. Wiadomo jednak, że jest blisko spokrewniona z trzema gatunkami Commiphora - C. angolensis, C. neglecta i C. tenuipetiolata - występującymi w południowej Afryce.
Jak wykazała analiza chemiczna liści i żywicy nowo odtworzonego gatunku, bogate są one w pentacykliczne triterpenoidy, które są biologicznie aktywnymi związkami o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. W liściach i łodygach odkryto oleistą substancję - skwalen, o właściwościach przeciwutleniających i wygładzających skórę.
Zobacz także:
- Na ratunek storczykom. Czy każdą roślinę da się "reanimować"?
- Naukowcy z Krakowa odkryli nowy gatunek motyla. Trop podsunęło zdjęcie w Internecie
- Zaskakujące odkrycie na dnie oceanu. "To może być przełom"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: livescience.com/nature.com
Źródło zdjęcia głównego: zanskar/Getty Images / nature.com