Na dnie oceanu spokojnego naukowcy zaobserwowali czarne jaja. Odkryto je na głębokości 6 tysięcy metrów. Początkowo badacze nie wiedzieli nawet, czym tak naprawdę są. Dopiero po jakimś czasie było wiadomo, skąd pochodzą. Jakie zwierzę je złożyło?
Zwierzęta domowe i dzikie
Zwierzęta domowe i dzikie
Tajemnicze czarne jaja na dnie oceanu
Czarne jaja odkryli naukowcy z Japonii w styczniu 2024 roku. Według najnowszych badań, które ukazały się w lutym 2024, są to jaja lub kokony płazińców. Zauważone zostały w rowie północno-zachodniego Pacyfiku. Zlokalizowano je za pomocą zdalnie kierowanego pojazdu podwodnego (ROV). To pierwszy dowód na płazińce głębinowe, żyjące na głębokości ponad 6 tysięcy metrów.
Większość z jaj była przyczepiona do skał, podarta i pusta. Znaleziono jednak nieuszkodzone. Te nienaruszone zostały wysłane do naukowców z Uniwersytetu Hokkaido. Jak ocenili eksperci, znajdowały się w nich od 3 do siedmiu rozwijających się płazińców oraz mleczny płyn. Każdy kokon, czyli skórzasta osłonka, miała około 3 milimetrów szerokości.
Gatunek nieznany nauce
Może być to przełomowe odkrycie, ponieważ stworzenia te należą do nieopisanego i nienazwanego jeszcze gatunku platyhelminth. Do tego żyjących na głębokości, na której nie obserwowano zwierząt tego gatunku. Najbliżej spokrewniony jest on z dwoma innymi gatunkami płazińców, które zamieszkują płytsze wody. Początkowo naukowcy nie zdawali sobie sprawy, jak rzadkie odkrycie trafiło w ich ręce. Według ich relacji "zarodki były nie do odróżnienia od płazińców płytkowodnych".
Przed tym odkryciem, płazińce potwierdzono na głębokości 3232 metrów. Odkrycie wskazuje na to, że ten rodzaj zwierząt może kolonizować coraz głębsze siedliska. To z kolei może zmienić postrzeganie oceanicznych głębin. Do tej pory sądzono bowiem, że są one niezamieszkałe. Odkrycie płazińców na tak dużej głębokości może świadczyć, że jest zupełnie inaczej.
Odnalezione jaja, ich ułożenie oraz stan rozwoju wskazują na to, że były składane nie na raz, a po kolei. Oznacza to, że nie znalazły się one tam przypadkiem, np. nie opadły na dno, a prawdopodobnie zostały złożone od razu na tej głębokości, na której je odnaleziono.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowy owad w Polsce, który atakuje drzewa. Wydano ostrzeżenie
- Pleń - czym jest skupisko larw widziane w górach?
- Zastanów się, zanim sięgniesz po klapka lub gazetę. Komary i muchy czują ból
Autor: Teofila Siewko
Źródło: sciencealert.com/natureworldnews.com
Źródło zdjęcia głównego: MASTER/Getty Images/sciencealert.com