Astronomia i kosmos
Niesamowite odkrycie w kosmosie
Odkrycia dokonano na podstawie danych uzyskanych z Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA). Jest ono o tyle niezwykłe, że do tej pory uważano, że na asteroidach nie może występować woda. Uważa się, że ewentualne cząsteczki znajdujące się na takich obiektach, które krążą wokół Słońca, powinny wyparować.
Asteroida Iris liczy 199 kilometrów średnicy, a Massalia 135 kilometrów. Obie krążą wokół Słońca w pasie pomiędzy Marsem a Jowiszem.
Odkrycia dokonano przy użyciu narzędzia FORCAST, który w podczerwieni wykazuje oznaki obecności wody. Podczas obserwacji zauważono, że na wspomnianych dwóch planetoidach znajduje się woda molekularna. Zbadano także dwie inne asteroidy - Partenope i Melpomene, jednak wyniki były niejednoznaczne.
Woda w kosmosie a życie
Wodę w kosmosie wielokrotnie już odkrywano. Znajduje się ona na Księżycu, co zauważono dzięki teleskopowi na podczerwień SOFIA w 2020 roku. Z kolei w 2015 roku NASA potwierdziła, że na powierzchni dzisiejszego Marsa płynie w stanie ciekłym, gdzie obecnie większość wody ma postać lodu. Na Czerwonej Planecie pojawia się ona okresowo i okresowo zanika. Dodatkowo jest słona.
Według biologów, woda jest niezbędnym związkiem organicznym do powstania życia. Jak uważa Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej (AMNH) wszystkie żywe istoty na Ziemi, od mikroskopijnych cyjanobakterii po gigantyczne wieloryby, potrzebują wody do przetrwania. Z dotychczasowych badań wynika, że bez wody na naszej planecie nie byłoby życia, co oznacza, że życie istnieje tam, gdzie jest woda.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jowisz widziany okiem Teleskopu Webba zachwycił nie tylko astronomów
- Z kosmosu został nadany zaszyfrowany sygnał. Na czym polega projekt "A Sign in Space"?
- Polak na liście rezerwowej do lotu w kosmos. "Miałem tutaj bardzo dobry start"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: natureworldnews.com
Źródło zdjęcia głównego: SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images