Ambitna młodzież z Polski. Kim są nastolatki, które polecą na szkolenie kosmiczne w USA?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kto poleci na szkolenie kosmiczna w USA? (napisy)
Kto poleci na szkolenie kosmiczna w USA? (napisy)
Polecą na szkolenie kosmiczne w USA
Polecą na szkolenie kosmiczne w USA
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Łączy ich wielka pasja do badań kosmosu. Zuzanna Kassner, Aleksandra Skrocka, Tobiasz Dąbrowski i Beniamin Kopiec to czworo wybitnych, młodych ludzi, którzy wygrali prestiżowy konkurs dla obiecujących naukowców. Dzięki swoim osiągnięciom polecą do USA i na własne oczy zobaczą prace w jednostce kosmicznej. Reporter Dzień Dobry TVN - Marcin Sawicki przyglądał się im podczas finału konkursu, zaś sami laureaci opowiedzieli o szczegółach swojej przygody na naszych kanapach.

Zdolni wielbiciele kosmosu z Polski

Astrobiologia, kosmos, astronomia i budowa rakiet. To zainteresowania, które łączą utalentowaną młodzież z Polski. Nastolatki wzięły udział w konkursie organizowanym przez amerykańską fundację AI Worden "Endeavour" Scholarship. Nagrodą jest tygodniowe szkolenie kosmiczne w Space&Rocket Center w Alabamie w Stanach Zjednoczonych. Ośrodek ten wyszkolił setki specjalistów, w tym kilkoro, którzy zostali astronautami. To pierwsza edycja konkursu organizowana w Polsce.

Spośród 200 chętnych wybrano najbardziej utalentowanych finalistów, którzy spotkali się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Ze szczególnie uzdolnioną młodzieżą spotkał się reporter Dzień Dobry TVN - Marcin Sawicki. O kryteriach ocenianych konkurencji mówiła przed kamerami jurorka - Anna Bukiewicz-Szul z Polskiej Agencji Kosmicznej.

- Muszą zbudować pojazd, który pokona 5 metrów w linii prostej, bez żadnej dodatkowej pomocy. Oceniam naszych finalistów pod kątem zaradności, technik prezentacji, zaprezentowanie wiedzy w praktyce i zaangażowania - tłumaczyła.

Młodzi naukowcy polecą do USA

Rywalizacja była zacięta, a laureatami prestiżowego konkursu zostali: Zuzana Kassner, Aleksandra Skrocka, Tobiasz Dąbrowski, Beniamin Kopiec, którzy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN o swoich naukowych fascynacjach. Jak tłumaczyli młodzi naukowcy - podczas konkurencji byli bardzo dokładnie obserwowani, a jurorzy wybrali najlepszych z najlepszych.

- Zadanie miało sprawdzić nasze umiejętności planowania. Mieliśmy zbudować prototyp lądownika księżycowego, a po drugie - pracy zespołowej. Wiedza aktualnie nie jest aż tak ważna, jak to czy umiemy pracować w zespole, dowodzić nim i planować rzeczy - tłumaczyła Zuzanna Kassner.

Jak przekonuje Tobiasz Dąbrowski - eksploracja pozaziemska jest przyszłością świata. Młodzi laureaci to pasjonaci, którzy w imię realizacji marzeń są gotowi nawet na podróż w kosmos. W Stanach Zjednoczonych przejdą przez szkolenie, które potencjalnie może ich na taką wyprawę przygotować. Odwiedzą laboratoria, spotkają się ze specjalistami i poznają osoby, które są przygotowywane do lotów w kosmos.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Mateusz Sadowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości