W nocy czasu lokalnego asteroida C0WECP5 weszła w atmosferę, pozostawiając za sobą efektowną kulę ognia. Nagranie zdarzenia jest już w sieci.
Czy ciało niebieskie stanowi dla nas zagrożenie?
Sprawdź, czy będzie można ją obserwować.
Są uważane za "potencjalnie niebezpieczne". Dlaczego przypisano je do tej kategorii i czy mamy się czego obawiać?
To pierwszy raz, kiedy wodę na asteroidach.
Naukowcy z NASA ogłosili, że masywna kosmiczna skała, która jest większa niż dziesięć autobusów ułożonych jeden na drugim, pędzi z zawrotną prędkością w kierunku naszej planety. Czy asteroida 2013 WV44 jest potencjalnie niebezpieczna? Kiedy dokładnie nastąpi zbliżenie z Ziemią?
Kiedy minie Ziemię?
Jak i kiedy ją obserwować?
Ciało niebieskie zostało odkryte pod koniec lutego i ma około 50 metrów średnicy.
Asteroida 2022 RM4 przeleciała obok Ziemi we wtorek wieczorem. Jest zaliczana do grupy potencjalnie niebezpiecznych, czyli takich, które przecinają orbitę naszej planety lub znajdują się w jej pobliżu.
W nocy z poniedziałku na wtorek przeprowadzony został kosmiczny eksperyment NASA - misja DART. Ma pomóc w ocenie, czy jesteśmy w stanie zmieniać trajektorię ciał niebieskich. To w przyszłości mogłoby uratować Ziemię, jeśli groziłaby jej kolizja ze zmierzającym w jej stronę obiektem. Na czym dokładnie polega eksperyment?
Ekspert wyjaśnia, czy mamy się czego obawiać.
W kosmosie przemieszcza się niezliczona liczba ciał niebieskich. Niektóre z nich przemykają blisko naszej planety. W nocy z poniedziałku na wtorek obok Ziemi przeleci asteroida, której średnica może być większa niż wysokość Burdż Chalifa.
Zbliży się 1 kwietnia.
Kacper Wierzchoś to polski astronom pracujący w programie obrony planetarnej NASA. W Dzień Dobry TVN opowiedział, czym się zajmuje i jakie obiekty zagrażają Ziemi.
Czy jest niebezpieczna?
Chińscy naukowcy chcą zmienić kierunek lotu ważącej 78 mln ton asteroidy Bennu, która pędzi w kierunku Ziemi. NASA uznaje ją za obiekt potencjalnie niebezpieczny. Co może grozić naszej planecie?
W sierpniu tego roku asteroida niezauważona przemknęła w odległości 3 tys. kilometrów od Ziemi. O wszystkim naukowcy dowiedzieli się już po fakcie, gdy minęła naszą planetę. Na ten temat porozmawialiśmy z Karolem Wójcicki. Jak to możliwe, że nie dostrzeżono obiektu?
Podobno za 120 lat w ziemię ma uderzyć asteroida ważąca 77 miliardów ton. Postanowiliśmy zweryfikować te informację u Artura Chmielewskiego, który pracuje w NASA. Czy trajektorie asteroid można przewidzieć? Jak cenne są dla nas asteroidy? Ile asteroid śledzi obecnie NASA? Czy asteroidy są największym zagrożeniem dla Ziemi? Z Arturem Chmielewskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.
Jutro w Dzień Dobry TVN: Czym można zaskoczyć Piotra Adamczyka i czy lubi niespodzianki sprawdzi Kinga Burzyńska. Ania Wendzikowska i hollywoodzka gwiazda Aaron Paul o tym, czy można zachować normalność w biznesie, w którym większość traci kontakt z rzeczywistością. Jak gigantyczny boeing mógł zniknąć bez śladu? Co stało się malezyjskim samolotem? A potem: dziecięce koszmary – czy mogą być zapowiedzią niebezpiecznej choroby? Jako dziecko dostał zegarek od Putina - dziś wściekły na przywódcę Rosji postanowił publicznie go zwrócić – poznamy historię 16-letniego Andrieja.