Ogromna asteroida przemknęła obok Ziemi. Zaliczana jest do obiektów potencjalnie niebezpiecznych

Asteroida
Ogromna asteroida przemknęła obok Ziemi
Źródło: Nazarii Neshcherenskyi/Getty Images
Asteroida 2022 RM4 przeleciała obok Ziemi we wtorek wieczorem. Jest zaliczana do grupy potencjalnie niebezpiecznych, czyli takich, które przecinają orbitę naszej planety lub znajdują się w jej pobliżu. 

Asteroida 2022 RM4

Średnica asteroidy 2022 RM4 może wynosić nawet 740 metrów. Została odkryta zaledwie kilka tygodni temu. Najbliżej Ziemi znalazła się 1 listopada około godziny 19:26. Obiekt znalazł się w odległości około 2,3 milinów kilometrów od naszej planety - to wbrew pozorom blisko, ponieważ Księżyc znajduje się w odległości 384 472 kilometrów od Ziemi. 

Astronomia i kosmos

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana

Obiekt został odkryty 5 października przez obserwatorium Pan-STARS na Hawajach. Asteroida porusza się z prędkością 85 tysięcy km/h, a jej średnica wynosi od 300 do 740 metrów, czyli mogłaby być trzy razy większa od Pałacu Kultury w Warszawie. 

Obiekt potencjalnie niebezpieczny

Każdy obiekt, który znajduje się w odległości co najmniej 193 milionów kilometrów od Ziemi określany jest przez NASA jako "obiekt bliski Ziemi" - NEO (Near-Earth objects). Obiekty, które zbliżają się na odległość nie dalszą niż 7,5 milionów klasyfikowane są jako potencjalnie niebezpieczne - PHO (Potentially Hazardous Object). Asteroida 2022 RM4 chociaż zaliczana jest do tej grupy, to nie znajdowała się w kursie kolizyjnym z Ziemią. Na liście takich potencjalnie niebezpiecznych obiektów jest ponad 2200 ciał niebieskich. 

Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna, w ciągu najbliższych 100 lat zderzenie z Ziemią któregoś z obiektów potencjalnie niebezpiecznych nie jest prawdopodobne. Ponadto, w październiku przeprowadzony został test obrony planetarnej w ramach misji DART. Całość powiodła się i udało się zmienić kurs planetoidy. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Nazarii Neshcherenskyi/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana