Newsy

Chińczycy chcą uratować Ziemię przed asteroidą Bennu. Jaki mają pomysł?

Newsy

asteroida, kosmos

Chińscy naukowcy chcą zmienić kierunek lotu ważącej 78 mln ton asteroidy Bennu, która pędzi w kierunku Ziemi. NASA uznaje ją za obiekt potencjalnie niebezpieczny. Co może grozić naszej planecie?

Asteroida Bennu pędzi w kierunku Ziemi

Jak podaje NASA, asteroida Bennu, znana także jako (101955) 1999 RQ, między 2175 a 2199 rokiem ma niebezpiecznie blisko minąć się z naszą planetą. Choć szanse na zderzenie są niewielkie (wynoszą 1 do 2700), to chińscy naukowcy postanowili zrobić coś, aby zminimalizować niebezpieczeństwo jeszcze bardziej.

Planują wystrzelić w kosmos 23 rakiety Long March 5 i to ma spowodować zmianę kierunku lotu asteroidy oraz przesunięcie jej o prawie 9 000 km. Obliczenia te zostały przedstawione na łamach czasopisma "Icarus".

Zgodnie z wyliczeniami naukowców, uderzenie Bennu w Ziemię wyzwoliłoby 80 000 razy większą energię od bomby zrzuconej na Hiroszimę.

Sposoby na asteroidę

Chiński plan jest podobny do tego, który jakiś czas temu przedstawiła NASA. Program HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response) zakłada wysłanie w kierunku Bennu 9-metrowego statku kosmicznego, który miałby zepchnąć asteroidę z kursu, na którym obecnie jest. Okazuje się jednak, że żeby osiągnąć założony cel, należałoby wystrzelić kosmicznego tarana co najmniej na 10 lat przed przewidywanym zderzeniem asteroidy z Ziemią. Akcja generowałaby też ogromne koszty.

Innym pomysłem jest też umieszczenie na powierzchni asteroidy bomby jądrowej. Kosmiczna eksplozja zniszczyłaby Bennu, ale jednocześnie pojawiłyby się setki mniejszych skał, które także mogłyby zagrażać Ziemi.

Zobacz wideo: Ile osób będzie żyć w Polsce za 100 lat? Raport Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Kamila Glińska

Źródło: focus.pl

Pozostałe wiadomości