Chiny

  Chiny

  Wielki Mur Chiński to jedna z największych fortyfikacji obronnych na całym świecie. Według China Daily jego łączna długość miałaby wynosić 8851,8 km.

  Niektóre kluby selekcjonują gości. Praktykuje to również jednej z lokali w mieście Wuxi w Jiangsu (prowincja znajdująca się w środkowej części wschodniego wybrzeża Chin). Niedawno poinformował on swoich klientów, że panie, które ważą więcej niż 65 kilogramów nie mają prawa wstępu do kluby. Ta decyzja wywołała ogromne oburzenie.

  Hangzhou urzeka nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą historią. Miasto było jedną z siedmiu stolic starożytnych Chin. W czasach średniowiecznych uchodziło za jedno z największych skupisk miejskich na świecie.

  Mimo że niektórym słowo "kanton" może kojarzyć się głównie ze Szwajcarią, oznacza ono również osobne miasto, tyle że w Chinach. Kanton, czyli Guangzhou, to jedno z najpopularniejszych miast w najludniejszym państwie Azji.

  Guilin (Chiny) to stosunkowo nieduże miasto, położone u podnóży Gór Południowochińskich, przy rzece Li Jiang. Niegdyś zarówno miasto, jak i tereny te nie istniały, znajdowały się pod wodą.

  Shenzhen to miasto, w którym mieszka ok. 10 milionów ludzi. Ma tu swoją siedzibę firma Huawei i jest to jeden z największych portów świata. Aż trudno uwierzyć w to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu Shenzhen było małą wioską rybacką.

  Zakazane Miasto (Chiny) przyciąga co roku 4,5 miliona zagranicznych turystów i daje możliwość zwiedzenia dobrze zachowanej architektury i oryginalnego wystroju wnętrz cesarskich.

  Matka zgłosiła się po malucha dopiero po tygodniu.

  Najciekawsze zabytki pochodzą z początków XX w., kiedy to w mieście mieszkali niemieccy osadnicy.

  Hua Shan jest jedną z pięciu wielkich gór taoizmu. Legendarna góra leży w prowincji Shaanxi w Chinach. Hua Shan uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej stromych gór na świecie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej górze. Jak się przygotować do wyprawy?

  Xiamen (Chiny) to miasto usytuowane nad Cieśniną Tajwańską w południowo-wschodniej części Chin. Xiamen jest jednym z przykładowych miast portowych Państwa Środka, a wiele pozostałych, młodszych i rozwijających się pod względem urbanistycznym miast wzoruje się na Xiamen. Sprawdź, co warto zobaczyć, podróżując do Xiamen!

  Jaka jest jego historia i co warto zobaczyć w Wuhanie?

  Zhengzhou to leżące nad Huang He miasto w Chinach, stolica prowincji Henan. O miejscu tym nie mówi się wiele w kontekście turystycznym. Lecąc do Chin, turyści wybierają najczęściej większe miasta, jak Pekin, Szanghaj, Hangzhou czy Xi'an. Jednak miasto Zhengzhou również ma niezaprzeczalne walory turystyczne.

  W Szanghaju trwa twardy lockdown. Chińskie miasto cały czas mierzy się z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. O sytuacji epidemicznej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze studentką Weroniką Truszczyńską, która mieszka w Szanghaju oraz z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Czy Polskę czeka podobny scenariusz?

  Miasto Kunming jest położone w południowo-zachodnich Chinach. Jako stolica prowincji Junnan jest tyglem różnorodnych nacji i centrum gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Nie jest popularnym celem wycieczek, a niesłusznie. Można tam znaleźć wiele atrakcji, niezapomnianych widoków oraz... wiecznie wiosenną pogodę.

  Harbin to miasto założone przez Polaków jako przystanek Kolei Wschodniochińskiej budowanej dla carskiej Rosji pod koniec XIX w. W mieście do dziś można znaleźć ślady wielokulturowej przeszłości – zarówno po Polakach, jak i Rosjanach czy Żydach. Największą atrakcją Harbinu jest zimowy Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu. Warto zobaczyć także Ulicę Centralną z zabytkowymi rosyjskimi budynkami.

  Podróż do Chin to prawdziwe wyzwanie. Jeśli jednak ktoś już się odważy, to warto odwiedzić kilka mniej oczywistych miejsc, jak na przykład miasto Hefei.

  Kuchnia chińska opiera się na zestawieniu pozornie wykluczających się smaków. To właśnie jej zawdzięczamy sos słodko-kwaśny. Popularna chińszczyzna króluje na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, że chińskie jedzenie to coś więcej niż sajgonki i kurczak w sosie słodko-kwaśnym.

  "Jest bardzo dynamicznym, międzynarodowym miastem".

  Chiny to świetne miejsce na to, by poznać zupełnie inną kulturę i zasmakować prawdziwej przygody.

  "Bardzo spektakularnie to wygląda".

  Tiencin (lub Tianjin) to aglomeracja miejska o statusie prefektury. Nazwa miasta oznacza dosłownie "Niebiański Bród". Długo było niewielką wioską, jednak obecnie jest trzecim pod względem wielkości miastem Chin, wielkim portem i węzłem komunikacyjnym z własnym lotniskiem.

  Szanghaj to największe miasto Chin, ośrodek handlowy, naukowy, religijny i komunikacyjny. Można tam obejrzeć niezwykle różnorodną architekturę – od starożytnych buddyjskich i taoistycznych świątyń przez brytyjskie budynki z czasów kolonialnych aż po jedne z najwyższych wieżowców na świecie. A to tylko część atrakcji turystycznych Szanghaju.

  Shenyang to wyjątkowe miejsce w Chinach, które przez krótki czas było stolicą państwa. Po tym okresie zachował się fantastyczny pałac cesarski w Shenyang, wzorowany na pekińskim Zakazanym Mieście. Co jeszcze warto zobaczyć w Shenyang?

  Rodzic od narodzin do osiągnięcia stanu pełnoletności odpowiada za swoje dziecko. W chińskim parlamencie rozważane jest zaostrzenie praw względem rodziców tych dzieci, które popełniają przestępstwa. Celem jest nauka odpowiedniego wychowania chińskiego obywatela. Kto może czuć się zagrożony?

  Dongguan to chińskie miasto znajdujące się w prowincji Guangdong i jedno z największych miast wchodzących w skład megalopolis Delty Rzeki Perłowej. Oprócz intensywnego rozwoju gospodarczego miasto koncentruje się również na turystyce. Co warto zobaczyć w Dongguan?

  Osoby poniżej 18 roku życia w Chinach mogą grać w sieci do 3 godzin tygodniowo. W ten sposób tamtejszy rząd chce walczyć z uzależnieniem dzieci i młodzieży. Jak nowe chińskie przepisy mogą wpłynąć na Polskę? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

  Wietnam jest zlokalizowany na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z trzema państwami. Jego prawie 100-milionowa społeczność sprawia, że jest to 15. kraj na świecie pod względem liczby mieszkańców. Stolicą Wietnamu jest drugie co do wielkości miasto w kraju – Hanoi. Pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1975 roku. W 2010 roku miasto obchodziło tysięczną rocznicę powstania.

  Dalian uznawane jest za jedno z najlepszych miast do życia i miast turystycznych w Chinach. Jest też jednym z największych portów w tym państwie. Jaka jest historia Dalian i jakie atrakcje warto zwiedzić w tym prawie czteromilionowym mieście?

  Foshan stanowi świetny cel podróży, która ukaże pełne i różnorodne spektrum życia w południowym rejonie Chin. Ponad siedmiomilionowe miasto ma bogatą historię i mnóstwo atrakcji do zaoferowania turystom. W Foshan można obejrzeć słynne tańce lwów, operę kantońską i wiele zabytków.