ziemia

  ziemia

  Narzędzie NASA pokazuje aktualny stan naszej planety online.

  Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pracuje małżeństwo naukowców - Magda i Tomek, którzy wspólnie zajmują się projektem oczyszczania gleby przy pomocy bakterii i roślin. W Polsce nie ma właściwie miejsca, gdzie byłaby ona zupełnie wolna od zanieczyszczeń. Skażona gleba to dziś ogromny problem, jednak badania małżeństwa dają ogromną nadzieję dla naszego środowiska.

  Podobno za 120 lat w ziemię ma uderzyć asteroida ważąca 77 miliardów ton. Postanowiliśmy zweryfikować te informację u Artura Chmielewskiego, który pracuje w NASA. Czy trajektorie asteroid można przewidzieć? Jak cenne są dla nas asteroidy? Ile asteroid śledzi obecnie NASA? Czy asteroidy są największym zagrożeniem dla Ziemi? Z Arturem Chmielewskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.

  Ostatnio sporo mówi się o tym, że w ziemię może uderzyć burza słoneczna o ogromnej mocy. O jej ewentualnych skutkach dla cywilizacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z fizykiem Tomaszem Rożkiem. Którego z naszych gości nie jest w stanie wyłączyć nawet najsilniejsza burza słoneczna? ;)

  Pamiętacie ze szkoły paradoks Żółwia i Achillesa Zenona z Elei mający na celu udowodnienie, że ruch jest tylko złudzeniem? Achilles nigdy nie dogoni żółwia mimo, że biegnie od niego dwa razy szybciej. Teraz przyszedł czas na arabskiego szejka. Z pomocą szklanki zatrzymał Ziemię. Tym, samym zadał kłam całej heliocentrycznej teorii Mikołaja Kopernika.Filip Chajzer sprawdzał, kto jeszcze zaprzeczy ruchowi Ziemi, a kto ponownie udowodni jej ruch.

  Pan Kazimierz Błaszczak z Wieruszowa dostał się do drugiego etapu misji Mars One. Czy poleci na Marsa? Czy skolonizuje planetę z innymi ludźmi? Jak wyglądają przygotowania osoby, która ma polecieć w kosmos? Czy specjalnie przygotowuje się do wylądowywania na czwartej planecie od Słońca?

  Jest takie miejsce w Polsce, gdzie można odbyć podróż do wnętrza Ziemi, zwiedzić jaskinie i zobaczyć dno morza dewońskiego. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak był w Multimedialnym Centrum Geoedukacji w Kielcach.

  Był już saperem, sołtysem wsi, a teraz jest reprezentantem Polski w biegach ultramaratonowych. Obiegł Ziemię w 365 dni. Dlaczego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy maratończyka Piotra Kuryło.

  Na środku pustyni, w stanie Nowy Meksyk powstał pierwszy, prywatny port kosmiczny. Kto jest pomysłodawcą i inwestorem? Kiedy wylecą pierwsi podróżni?