Przesunięcie północnego bieguna magnetycznego. Co to oznacza dla naszej planety? "To bezprecedensowe"

Przesunięcie północnego bieguna magnetycznego. Co to oznacza dla naszej planety?
Przesunięcie północnego bieguna magnetycznego. Co to oznacza dla naszej planety?
Źródło: Getty Images

Nieprzewidywalne zmiany w zachowaniu północnego bieguna magnetycznego Ziemi skłoniły ekspertów z Narodowej Agencji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz Brytyjskiej Służby Geologicznej (BGS) do opracowania nowego, bardziej precyzyjnego modelu dla światowych systemów nawigacyjnych. William Brown, specjalista ds. modelowania globalnego pola geomagnetycznego z BGS, podkreślił, że obecne zjawisko jest bezprecedensowe.

Zaskakująca aktywność pod skorupą Ziemi

Wewnątrz naszej planety, żelazo i nikiel wciąż się przemieszczają, co wpływa na pole magnetyczne Ziemi. To sprawia, że bieguny północny i południowy są w ciągłym ruchu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Spełniają marzenia o kosmosie - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

William Brown zwrócił uwagę, że magnetyczna północ zwykle przemieszczała się powoli wokół Kanady od XVI wieku, ale w ciągu ostatnich 20 lat przyspieszyła w kierunku Syberii.

- Obecne zachowanie północnego bieguna magnetycznego to coś, czego nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy - wskazał ekspert. Badania sugerują, że dwa gigantyczne płaty magnetyczne – jeden pod Kanadą i jeden pod Syberią - są tym, co napędza cały proces. Czasami przesunięcia są na tyle drastyczne, że wymagana jest awaryjna aktualizacja położenia bieguna częściej raz na 5 lat.

Światowy model magnetyczny na 2025 rok
Światowy model magnetyczny na 2025 rok
Źródło: NOAA/NCEI

Biegun północny przemieszcza się. Rewolucja w nawigacji

Zmiana położenia północnego bieguna magnetycznego wymaga aktualizacji systemów nawigacyjnych na statkach i samolotach. To oznacza, że główne linie lotnicze muszą zaktualizować oprogramowanie we wszystkich swoich flotach samolotów, a armie w NATO zaktualizować oprogramowanie w ogromnej liczbie systemów nawigacyjnych.

Teraz badacze dysponują dokładniejszą mapą północnego bieguna magnetycznego, która powinna wystarczyć na kolejne pół dekady. Po raz pierwszy dostępna jest także mapa o wyższej rozdzielczości, oferująca ponad 10 razy więcej szczegółów.

Zespół BGS oszacował, że pokonanie 8500 km w linii prostej z RPA do Wielkiej Brytanii oznaczałoby zboczenie z kursu o 150 km, gdyby do nawigacji używać starego modelu, a nie nowego. Jednak nie będziemy musieli instalować żadnych aktualizacji w naszych telefonach ani nawigacji satelitarnej – wszystko będzie działo się automatycznie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości