Największa rakieta w historii ludzkości spadła na Ziemię. Wszystko uchwyciła kamera

start rakiety
Starship się rozpadła. Szczątki największej rakiety na świecie spadły na Ziemię
Źródło: tiktok.com/@futurespaceflight/v, Mouser Williams mouserphoto.com/Getty Images

Starship, czyli największa rakieta w historii ludzkości, rozpadła się po starcie. Jej rozpadające się szczątki, które spadły na Ziemię lub spłonęły, udało się zarejestrować na nagraniu. Statek wzbił się w powietrze, jednak po kilku minutach stracił łączność z centrum dowodzenia. - Doświadczył nieplanowanego, szybkiego demontażu - przekazano.

Dalsza część artykułu dostępna pod materiałem wideo.

DD_20240127_Musk_REP
Elon Musk – ekscentryk, miliarder, geniusz
Źródło: Dzień Dobry TVN

Starship - największa rakieta w historii rakieta

Starship to rakieta firmy SpaceX, która wystartowała w czwartek 16 stycznia, chwilę po 23:30 czasu polskiego, z portu kosmicznego w Boca Chica w Teksasie. W trakcie startu z powodzeniem przeprowadzono odłączenie od modułu nośnego Super Heavy i po ok. 8 minutach lotu znajdujący się na wysokości 146 km nad Ziemią i lecący z prędkością ponad 17 tys. km/godz statek przestał przesyłać dane do bazy i został "uznany za stracony". Był to siódmy próbny lot rakiety Starship. Na amatorskich nagraniach zamieszczonych w sieci widać płonące odłamki bezzałogowego statku.

- Straciliśmy telemetrię ze statku, więc to znaczy, że nie mieliśmy z nim kontaktu. W tym momencie zakładamy, że statek został stracony - stwierdził prowadzący transmisję SpaceX Dan Huot. 

SpaceX później potwierdził, że Starship doświadczył "nieplanowanego, szybkiego demontażu", co w branżowym żargonie oznacza jego rozpad.

Starship - czym jest?

Trwają prace nad odnalezieniem przyczyny niepowodzenia akcji kosmicznej. Do awarii doszło przed odłączeniem silników rakiety i główną fazą misji, która miała polegać na umieszczeniu na orbicie ładunków symulujących satelity systemu Starlink. Naukowcy liczyli na to, że rakieta powróci na Ziemię i rozbije się w wodach Oceanu Indyjskiego.

- Nasze zespoły będą badały dane z dzisiejszego lotu, by lepiej zrozumieć przyczyny. W przypadku takiego testu sukces bierze się z tego, czego się uczymy, a dzisiejszy lot pomoże nam poprawić niezawodność statku Starship - przekazała firma.

Starship to dwustopniowa megarakieta o długości 123 m. Jej pierwszy stopień to booster (moduł nośny) Super Heavy napędzany przez 33 silniki metanowo-tlenowe Raptor, a drugi to Starship będący właściwym statkiem kosmicznym i posiadający 6 zbliżonych silników. W założeniu rakieta ma wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu. 

Jedna z jego wersji ma zostać wykorzystana do lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości