statek

  statek

  Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na Motławie w Gdańsku. Statek wycieczkowy zderzył się z pogłębiarką. Ze wstępnych informacji wynika, że w wyniku kolizji ucierpiało siedem osób. Wiadomo również, że członkowie jednej z załóg byli pod wpływem alkoholu.

  Przez koronawirusa branża rejsów wycieczkowych zamarła. Na własnej skórze przekonali się o tym nasi goście: Anna Woźniak oraz Rafał i Jolanta Florjańczykowie, którzy w niepandemicznych czasach zapewne byliby już tysiące mil morskich od studia. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swojej pracy na luksusowym wycieczkowcu.

  Statek to według sennika często zapowiedź zmian w życiu. Mogą one być zarówno pozytywne, pozwalające skorzystać z nowych możliwości, jak i negatywne, np. jeżeli we śnie widoczny jest tonący statek, który zwykle wróży stratę. Zazwyczaj wydarzenia te są zupełnie niespodziewane.

  Pandemia całkowicie zmieniła życie nas wszystkich. Sprawiła, że część ludzi nie mogła wrócić do własnych domów. Tak było w przypadku obsługujących duże statki wycieczkowe. Żaden port nie chciał ich przyjąć, przez co musiały ona przez kilka miesięcy pływać po otwartym morzu. Jak wyglądało życie na takim wycieczkowcu? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to członków załogi jednego z nich.

  Zastanawialiście się kiedyś dlaczego olbrzymie kontenerowce utrzymują się na wodzie? Jak to się dzieje, że te ciężkie statki nie idą na dno? Tematem gęstości i wyporności zajęły się Krystyna Czubówna oraz Zosia i Helenka, a w studiu Dzień Dobry TVN o różnicach między wodą słoną i słodką opowiedziała nam Monika Borecka z Centrum Nauki Kopernik.

  Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że polski przemysł stoczniowy w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie zostanie odbudowany. Czy rzeczywiście sprawy mają się aż tak źle? Dziennikarz Dzień Dobry TVN, a w wolnych chwilach, kapitan łodzi motorowej rodem z DDR i wilk morski Filip Chajzer sprawdził, czy statki budowane w Polsce są na fali, czy stocznie czeka raczej fala zwolnień. Przy okazji swojego pobytu na Wybrzeżu spotkał... elektryka ze stoczni. Kto wie, może i ten ma szansę na karierę polityczną?

  Titanic zatonął podczas dziewiczego rejsu w kwietniu 1912 roku. Przyczyną były zniszczenia statku powstałe w wyniku zderzenia z górą lodową. Zginęło wówczas 1500 osób. To między innymi im poświęcona jest mobilna wystawa „Titanic, the Exhibition”, która w kwietniu zawita do Warszawy. O wystawie i tajemnicach Titanica rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z polskimi ambasadorami wystawy: projektantem Tomaszem Ossolińskim i dziennikarką Bożeną Aksamit.

  Jakie atrakcje można zobaczyć w ogrodzie i domu Arkadego Fiedlera? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Myśląc o piratach pojawia nam się obraz bohaterów "Wyspy Skarbów" Roberta Louisa Stevensona lub sympatyczny kapitan Jack Sparrow, w którego wcielił się Johnny Depp w filmie "Piraci z Karaibów". Niestety, z roku na rok, rośnie liczba pirackich ataków na statki i życie marynarzy staje się coraz bardziej niebezpieczne. Marcin Sawicki wziął udział w szkoleniu dla strażników statków, a w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy eksperta bezpieczeństwa morskiego - komandora rezerwy Sebastiana Kalitowskiego i Claudię Rubanowicz, która była na statku zaatakowanym przez piratów!

  ...ale pokładowych! Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Machowska doświadczyła życia na morzu, czyli zapachu ropy i smarów, egzystowania w ciasnych kajutach i choroby morskiej. Zobacz, jak wygląda praca pomocy pokładowych na statku Greenpeace.