- Norowirus pojawił się na wycieczkowcu Caribbean Princess.
- Patogen wywołuje problemy z układem pokarmowym.
- Ponad setka podróżnych i 13 członków załogi zmaga się z wymiotami i biegunką.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Norowirus na wycieczkowcu. Dolegliwości zgłasza ponad setka podróżnych
Amerykańska Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowała, że z powodu epidemii norowirusa na wycieczkowcu Caribbean Princess, który właśnie przemierza Karaiby, 102 pasażerów i 13 członków załogi zmaga się ostrymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Chorzy skarzą się przede wszystkim na wymioty i biegunkę.
Statek 11 maja ma wpłynąć do Port Canaveral na Florydzie. Tam, zgodnie z zapowiedzą przewoźnika, wycieczkowiec ma przejść gruntowne czyszczenie. Zanim jednak to nastąpi załoga statku stosuje zaostrzone procedury sanitarne. Powierzchnie, z którymi styczność miało wiele osób zostały zdezynfekowane, natomiast osoby chore zostały odizolowane od zdrowych pasażerów. Co więcej, zebrano też próbki, które po tym, jak trafią do laboratorium mają potwierdzić, czy za problemy zdrowotne podróżnych i załogi odpowiada właśnie norowirus.
Z danych CDC wynika, że to już czwarty w tym roku przypadek, gdy pasażerowie wycieczkowca mają problemy z układem pokarmowym.
Norowirus. Co ta za patogen?
Norowirus odpowiada za znaczną część ostrych infekcji układu pokarmowego. Patogen przedostaje się do organizmu najczęściej drogą pokarmową. Źródłem zakażenia może być zanieczyszczona żywność, woda lub powierzchnia. Dolegliwości pojawiają się nagle i mogą utrzymywać przez kilka dni.
Zakażenie norowirusem często prowadzi do odwodnienia, które może być groźne dla dzieci i seniorów.
Zobacz także:
- Prawie 4 mln Polaków zmaga się z tą chorobą. Wielu "wstydzi się swojej przypadłości"
- HIV to problem, który dotyczy również seniorów. "Wyjazdy kuracyjne to nie tylko zabiegi"
- Wykonują jeden z najtrudniejszych zabiegów. "Takie rzeczy dzieją się w naszym szpitalu!"