Kiedyś loty rakiet w kosmos nie śniły się nikomu. Dziś są coraz powszechniejsze, a co ważne - przynoszą wiele korzyści. Wszystko dzięki coraz nowszym technologiom i wyspecjalizowanym inżynierom. Z kamerami Dzień Dobry TVN zaglądamy do jednej z gdyńskich firm zajmującej się m.in. produkcją rakiet, aby dowiedzieć się, jak wygląda to w rzeczywistości.
Marzenia o kosmosie
- Jesteśmy zespołem pasjonatów, ludźmi związanymi z sektorem kosmicznym. W zasadzie od początku, czyli od 20 lat już w tej chwili - mówi dr Adam Matusiewicz, konstruktor rakiet kosmicznych.
- Zespół pełen pasji udało się zebrać wokół rakiety, wokół dziecięcego marzenia podróży w kosmos - dodaje Krzysztof Osiak, specjalista ds. komercjalizacji technologii kosmicznych.
Jednym z najważniejszych produktów jest rakieta Perun, która powstała dzięki projektowi SIR. To skrót od angielskiego słowa Suborbital Inexpensive Rocket, czyli niedrogiej rakiety suborbitalnej.
- Rakieta suborbitalna to jest rakieta kosmiczna, ale taka, która nie wynosi ładunków na orbitę, czyli nie wynosi satelitów, natomiast leci w kosmos i wraca na Ziemię - wyjaśnia dr Adam Matusiewicz.
- Całkowita długość to jest blisko 12 metrów, średnica niespełna pół metra. Jest to największa rakieta, która powstała w Polsce do tej pory - podkreśla specjalista.
Projekty kosmiczne - dla kogo?
SIR zakończył się dwoma lotami Peruna. - Nie w pełni udane loty. Dwa razy mieliśmy problemy z silnikiem, natomiast to były w zasadzie jedyne problemy, z którymi się zetknęliśmy, co daje nam więcej niż nadzieję tak naprawdę na to, że Perun będzie rakietą operacyjną, będzie w stanie latać w kosmos - zaznacza konstruktor.
- Na początku przymierzamy się do ładunku ważącego 50 kg. To będą przede wszystkim cele badawcze, naukowe, cele testowania nowych technologii, w tym technologii kosmicznych. Ale także jest to przestrzeń do działań różnego rodzaju w obszarze marketingowym, bo jesteśmy w stanie wynieść dowolny obiekt, pamiątkę, która zyska dodatkową wartość - tłumaczy Krzysztof Osiak.
– Łatwo mogę sobie wyobrazić, że ktoś chciałby mieć obrączkę, która była w kosmosie, bo sam bym chętnie coś takiego posiadał. Moja nie była w kosmosie jeszcze, natomiast to jest coś, o czym też myślimy. Statystyczny Kowalski w ogóle nie myśli o tym, że mógłby coś w kosmos wystrzelić, no i chcielibyśmy to zmienić, żeby to było dostępne również dla zwykłych ludzi - zapewnia dr Adam Matusiewicz, konstruktor rakiet kosmicznych. .
- Myśmy myśleli o takiej rakiecie suborbitalnej od lat, natomiast gdyby nie fundusze europejskie, to temat rakiety by się procesował. Jak długo by to nam zajęło? Wielokrotnie dłużej, to na pewno - twierdzi .
– Generalnie obracamy się naokoło technologii rakietowych i próbujemy też wychodzić na zewnątrz, a jednym z takich projektów jest projekt SALTO. Polega on na tym, że tworzona jest w Europie rakieta wielokrotnego użytku, odzyskiwalna, orbitalna i przy tej rakiecie pracuje kilkanaście krajów, m.in. my - wskazuje mgr inż. Marcin Sarnowski, specjalista ds. technologii kosmicznych
- Te projekty, które udało nam się zrealizować, na pewno w ich realizacji pomogły fundusze europejskie - przyznaje Krzysztof Osiak, specjalista ds. komercjalizacji technologii kosmicznych. Warto przypomnieć, że Polska jest w Unii Europejskiej od 20 lat.
- Polska zaczyna być zauważalnym graczem w przemyśle kosmicznym. Na pewno nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o kompetencje. Możemy być dumni z polskich inżynierów, z ich zaangażowania i z tego, że nie boją się spełniać marzeń -podsumowuje specjalista.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niecodzienne spotkanie z awatarem Marii Skłodowskiej-Curie. "Ma być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w całej Polsce"
- Placówka na medal. Jak wygląda najlepszy żłobek 2024 roku?
- Nobel za AI. Czy możemy obawiać się sztucznej inteligencji?
Reporter: Anna Grzymkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN