Kiedy na Ziemi pojawiło się życie? Badacze mają ciekawe ustalenia

Ziemia
Kiedy na naszej planecie pojawiło się życie?
Źródło: James Cawley/Getty Images
Kiedy na Ziemi pojawiło się życie? Mimo postępu technologii i ogromnych możliwości badacze wciąż nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak najnowsze badania przybliżają naukowców do poznania prawdy.
DD_20220922_Kosmos_REP
Kosmos bez tajemnic
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kiedy na Ziemi pojawiło się życie?

Młoda Ziemia nie przypominała tej, którą znamy teraz. Miała inną atmosferę (obecnie uznano by ją za bardzo toksyczną). Tlen, którego potrzebujemy do życia pojawił się stosunkowo późno, bo ok. 3 miliardy lat temu. Mimo to życie na Ziemi mogło istnieć znacznie wcześniej.

Ponieważ znalezienie dowodów na to, że już 4,2 miliarda lat temu na Ziemi było życie jest praktycznie niemożliwe, specjaliści z Uniwersytetu w Bristolu postanowi przyjrzeć się genom. Grupa badaczy kierowana przez Edmunda Moody'ego z wykorzystała tzw. zegar molekularny. Z jego pomocą naukowcy są w stanie oszacować tempo występowania mutacji, policzyć je i na tej postawie określić, ile czasu minęło, odkąd dane organizmy oddzieliły się od wspólnych przodków.

Jakie żywe organizmy pojawiły się na Ziemi jako pierwsze?

Wszystkie żywe organizmy mają swój indywidualny kod genetyczny, jednak w każdym z nich znajduje się wspólny element. Jest to grupa ok. 20 aminokwasów, które u organizmów żywych spełniają praktycznie te same funkcje. W oparciu o tę wiedzę naukowcy określili, ile czasu minęło, odkąd następcy LUCA (to pierwszy żywy organizm, który pojawił się na Ziemi i dał początek kolejnym żywym istotom) zaczęli się zmieniać i różnić od siebie.

Dzięki temu dowiedli, że LUCA był prawdopodobnie bardzo podobny do prokariota, organizmu jednokomórkowego, który nie ma jądra. Nie potrzebował tlenu i co ciekawe, mógł nie być sam. - Nasze badanie wykazało, że LUCA jest organizmem złożonym, niezbyt różniącym się od współczesnych prokariotów. Ale naprawdę interesujące jest to, że jasne jest, że posiadał wczesny układ odpornościowy, co pokazuje, że nawet 4,2 miliarda lat temu nasz przodek brał udział w wyścigu zbrojeń z wirusami - powiedział Davide Pisani z Uniwersytetu w Bristolu. Odkrycie naukowców pokazuje, że pojawienie się pełnego ekosystemu - wbrew pozorom - nie trwa aż tak długo jak sądzono. - Nasza praca łączy dane i metody z wielu dyscyplin, ujawniając wgląd w wczesną Ziemię i życie, którego nie można było osiągnąć w ramach żadnej pojedynczej dyscypliny. Pokazuje także, jak szybko na wczesnej Ziemi powstał ekosystem. Sugeruje to, że życie może kwitnąć w innych częściach Wszechświata w biosferach podobnych do Ziemi – tłumaczył Philip Donoghue z Uniwersytetu w Bristolu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: James Cawley/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla