Można ją spotkać niemal w każdym ogrodzie. Urząd zaleca jej usunięcie

Robinia akacjowa
Robinia akacjowa. Dlaczego lepiej zrezygnować z jej uprawy?
Źródło: Federica Grassi/Getty Images

Robinia akacjowa wielu osobom kojarzy się z ciepłymi wieczorami, bowiem to właśnie w maju i czerwcu pojawiają się jej intensywnie pachnące kwiaty. Roślina, nazywana również grochodrzewem, choć jest popularna, to niestety szkodzi. Dlaczego powinniśmy pozbyć się jej z ogrodu?

Robinia akacjowa - właściwości

Robinia akacjowa to popularne drzewo z rodziny bobowatych, które pochodzi z Ameryki Północnej. Bywa nazywana grochodrzewem i często mylona jest z akacją, jednak to odrębny gatunek. Na początku była rozprzestrzeniana jako roślina ozdobna - z czasem okazało się, że jest także miododajna oraz lecznicza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe życie draceny Aleksandry
Źródło: Dzień Dobry TVN

Robinia akacjowa rozmnaża się poprzez odrosty korzeniowe i za pomocą nasion. Jest odporna i mało wymagająca, dlatego można ją spotkać prawie na całym świecie. Drzewo kwitnie w maju i czerwcu, jego kwiaty są białe, różowe, kremowe lub jasnożółte. Jesienią zamieniają się w ciemne strąki, które utrzymują się do następnej wiosny.

Jak pozbyć się robinii akacjowej?

Robinia akacjowa, choć pięknie kwitnie i wydziela intensywny zapach, to niekorzystnie wpływa na bioróżnorodność. Jest bowiem gatunkiem ekspansywnym, co w tym przypadku oznacza, iż drzewo zmienia skład chemiczny ziemi i wydziela związki uniemożliwiające rozwój innych roślin w otoczeniu. Z racji swojej inwazyjności Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odradza sadzenia jej - Zaleca się rezygnację z uprawy - czytamy na stronie instytucji.

Co zatem zrobić, gdy roślina pojawiło się w naszym ogrodzie? Należy ją wykopać lub wyrwać tak by żaden z jej fragmentów nie pozostał w glebie. Warto wiedzieć, że system korzeniowy jest bardzo rozległy i zwykle dość płytki. Pozostałość rośliny najlepiej spalić lub kompostować w zamkniętym pojemniku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości