Czym jest berberyna? "Przeżywa swego rodzaju renesans"

Czym jest berberyna?
Czym jest berberyna?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Berberyna jest polecana jako środek wspomagający proces odchudzania. O jej właściwościach w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyczka Małgorzata Pielichowska. Kiedy warto ją zażywać?

Właściwości berberyny

Dietetyczka Małgorzata Pielichowska w programie Dzień Dobry TVN tłumaczyła, skąd się wzięła popularność berberyny. - Można powiedzieć, że ona przeżywa swego rodzaju renesans, bo jest to substancja, która znana jest już od ponad 2 tysięcy lat. Ona była stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Dopiero od dekady zaczynamy ją badać - wyjaśniła.

Na tej podstawie możemy określić jej prawdziwe właściwości dla organizmu człowieka. Pojawiają się informacje, że wspomaga odchudzanie.

- Berberyna ma takie wielokierunkowe działanie. Tak, jak rośliny, nie mają jednej funkcji, tylko mają wielokierunkowe działanie. (...) Przede wszystkim reguluje stężenie glukozy we krwi i to odchudzanie jest trochę takim efektem pośrednim. Przez to, że reguluje stężenie glukozy we krwi, przekłada się też na apetyt, bo jeżeli nie mamy skoków glikemii, to nie mamy też takich napadów głodu - tłumaczyła dietetyczka. Poza tym ma działanie podobne do leku, który jest stosowany przy cukrzycy czy insulinooporności.

Efekty uboczne berberyny

Berberyna jest stosunkowo bezpieczną substancją, ale może też wywoływać efekty uboczne. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dawkowanie.

- Przez to, że ona się słabo wchłania z przewodu pokarmowego, to muszą być jej duże dawki. Jeżeli są zbyt duże to możemy doświadczyć np. biegunek, wzdęć, ogólnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych - wyjaśniła dietetyczka.

Dla osób, które mają problemy ze stężeniem cukru we krwi, sposób dawkowania powinien wskazać lekarz. Warto pamiętać, że berberyna sama nie spowoduje utraty wagi. Należy wprowadzić też zmiany w stylu życia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?