Piwonie, czyli czar ogrodów w stylu japońskim. Jak i kiedy je sadzić?

Piwonie
Piwonie - kiedy i jak sadzić? Kwitnienie i pielęgnacja tych roślin
Źródło: Tanawan Buathong/EyeEm/Getty Images
Piwonie są popularnymi roślinami, które swoim pięknem wzbogacają ogrody. Mają dekoracyjne, duże kwiaty i rosną w skupiskach, co jeszcze bardziej potęguję ich wizualne piękno. Dostępne są w różnych odmianach i kolorach, które można dopasować do charakteru ogrodu. Jak i kiedy należy je sadzić? W jaki sposób pielęgnuje się te rośliny? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Którykolwiek rodzaj piwonii wybierzemy, dzięki swoim pięknym kwiatom, roślina dostarczy dużej uciechy, a dla wielu również inspiracji. Piwonie bowiem, znane są jako rośliny, o których pisali poeci i które (jak np. piwonie w wazonie) uwieczniali malarze. Ich obecność w przydomowym ogrodzie, na pewno pozwoli cieszyć się ich pięknem przez wiele lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20230917_Rosliny_REP
Jak dbać o najpopularniejsze rośliny domowe?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Piwonie – jakie są i skąd pochodzą?

Piwonia, czyli Paeonia to bardzo popularny krzew, które obrasta polskie ogrody. Rośnie w dużych skupiskach, w miejscach, które może zajmować wiele lat – nawet od 10 do 15 lat. Roślina ta, w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna, przede wszystkim ze względu na swoje walory estetyczne. Kwiaty piwonii mogą mieć kilka kolorów. Wyróżniamy piwonie białe, czerwone, piwonie różowe, żółte lub dwukolorowe. Piwonie są ważnym elementem w ogrodach urządzonych w stylu japońskim. W naturalnym środowisku można je spotkać przede wszystkim w Azji, ale rosną również w Europie Południowej czy Ameryce Południowej. Roślina ta do Europy przywędrowała w XVI w., ale w Chinach znana już była od tysiąca lat. Dlaczego tak chętnie były tam sadzone? Piwonie chińskie z racji pięknych, dekoracyjnych kwiatów, zostały ulubionymi roślinami zamożnej arystokracji. Bardzo atrakcyjnie przedstawiają się również liście piwonii – mają ładny kształt, są ciemnozielone, a po kwitnieniu stają się jeszcze ciemniejsze i bardziej lśniące. Co ciekawe, piwonie używane kiedyś były również w medycynie.

Jak i kiedy sadzić piwonie?

Piwonie należy sadzić w miejscach z dostępem do słońca, dodatkowo w takich, które podczas sezonu jesienno-zimowego są suche. Konieczne są dość głębokie doły (30 do 50 cm), w których ziemię trzeba odpowiednio przygotować, tak by móc posadzić w niej piwonie. Jak? Poprzez użyźnienie jej obornikiem, a następnie przysypanie nawożonej części warstwą zwykłej ziemi, tak by nie uszkodziła ona korzeni. Inny sposób to zmiana gleby na kompostową lub specjalną dostosowaną pH, do warunków sprzyjających sadzeniu piwonii.

Można również, po prostu połączyć ziemię ogrodową z obornikiem granulowanym. Trzeba pamiętać, że piwonie lubią neutralny odczyn ziemi i zdecydowanie nie stosować ziemi przeznaczonej do iglaków, z kwaśnym odczynem. Minimalna odległość pomiędzy roślinami to 30x30 cm, ale można ją zwiększyć do 50x50 cm. Dlaczego? Rośliny te rozrastają się w ciągu lat i możliwe, że z rośliny, którą sadzimy, wyrośnie wielki krzew.

Piwonie z gołym korzeniem, które zostały kupione w sklepach ogrodniczych, można sadzić do ziemi już końcem sierpnia, a także przez całą jesień, od września do listopada. Z kolei piwonie sadzone na wiosnę, to rośliny, które sadzimy od marca do maja. W jakich postaciach kupuje się piwonie? Sprzedaż sadzonek lub torebek foliowych (karpy) – to dwie formy, w których występują rośliny. Kupując piwonie trzeba sprawdzić stan ich korzeni, czy nie przeschły, są bez pleśni i nieuszkodzone. Gdzie kupić piwonie? Najlepiej sprawdzić ofertę najbliżej giełdy kwiatowej.

Jeśli chcemy mieć piwonie na balkonie, to trzeba je zasadzić do doniczek, w okresie od lutego do marca. Najlepiej jest je raz podlać wodą i przestawić do zimnego pomieszczenia.

Kiedy kwitną piwonie? Sezon

Sezon na piwonie rozpoczyna w maju i czerwcu, bo wtedy zaczynają one kwitnąć. Gdy piwonia wypuszcza swoje pąki, należy ją obficie podlewać. Jeśli podczas kwitnienia piwonii nie pada deszcz, trzeba koniecznie dostarczać jej wody. Strumienia wody nie można ukierunkowywać bezpośrednio na kwiaty. Pod ciężarem wody, kwiaty mogą się położyć, a nawet wyłamać. Oprócz systematycznego podlewania, należy również usuwać przekwitnięte kwiaty. Podczas kwitnienia, w zależności od posadzonej odmiany, piwonie mają kolory od bieli, poprzez róż, a nawet do purpury.

Dlaczego piwonie mogą nie kwitnąć? Brak odpowiedniego podlewania, a przez to niedostarczenie odpowiedniej wilgoci, może być przyczyną słabego kwitnienia piwonii. Chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami piwonii, należy odpowiednio je pielęgnować i trzeba pamiętać o ich nawożeniu. Czym nawozić piwonie? Dobrze jest wykorzystywać nawozy organiczne czyli naturalne, tj. kompost lub obornik. W sklepach dostępne są również gotowe mieszanki do zasilania roślin posadzonych w gruncie. Piwonie trzeba nawozić do momentu rozpoczęcia ich kwitnienia. Pielęgnacja piwonii zapewni ich dobry rozrost, a potem piękne kwiaty.

Kiedy przycinać piwonie?

Kiedy obcinać piwonie? Na pewno nie należy tego robić w okresie ich kwitnienia. Jeśli zauważymy obumarłe kwiaty czy gałązki, oczywiście można je usunąć. Jak to zrobić? Należy wyciąć pęd kilka centymetrów poniżej kwiatu, dozwolone jest wycięcie fragmentu z parą liści powyżej pędu. Do przycięcia piwonii najlepiej użyć ostrego sekatora. Liście piwonii przycinamy dopiero wtedy gdy zaczną żółknąć. Najodpowiedniejszą porą do przycinania piwonii na zimę jest druga połowa października, w sam raz przed pierwszymi przymrozkami.

Piwonie to piękne, dekoracyjne rośliny ogrodowe, nazywane różami bez kolców. Warto mieć o nich odpowiednią wiedzę, tak, by zapewnić im wszystko to, co potrzebne do prawidłowego rozwoju i pięknego kwitnienia.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości