Byliny to jedne z najczęściej wybieranych roślin, które zdobią niejeden ogród w Polsce. Które z nich warto zasadzić? Czym się charakteryzują poszczególne gatunki? Jak je przycinać? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Przycinanie bylin ogrodowych zaprezentowano w jednym z odcinków programu "Nowa Maja w ogrodzie". Zobacz, jak należy to robić według gościni Mai Popielarskiej.
Byliny - które gatunki warto mieć w ogrodzie?
Byliny to bardzo zróżnicowana grupa roślin. Wśród nich można znaleźć prawdziwe bogactwo barw i kształtów. Co ciekawe, poszczególne gatunki bylin ogrodowych różnią się od siebie nie tylko pod względem wysokości, ale też terminu kwitnienia. Wiele osób wybiera je do swojego ogrodu głównie dlatego, że są zimnotrwałe oraz odporne na różnorodne choroby. Nie wymagają żyznego podłoża ani żadnej szczególnej pielęgnacji. Dodatkowo wyglądają pięknie i efektownie. Które gatunki warto zasadzić?
Jeśli zależy ci na tym, by mieć w swoim ogrodzie byliny długowieczne, warto zdecydować się na posadzenie liliowców, piwonii, bergenii czy juk. Pozostaną one na stanowisku przez wiele lat, jednocześnie nie wymagając corocznego odmładzania. Każdego roku ozdobią posesję.
Jeżeli natomiast szukasz do swojego ogrodu bylin posiadających niezwykle efektowne, dekoracyjne ukwiecenie, idealne będą dla ciebie: zawilec japoński, trytoma groniasta, rozchodnik okazały czy pustynnik wąskolistny.
Niektóre byliny ogrodowe są zielone przez cały rok. Jeśli właśnie takie chcesz posadzić w okolicy swojego domu, warto wybrać na przykład barwinek, turzycę czy bluszcz.
Jak przycinać byliny ogrodowe?
W jednym z odcinków programu "Nowa Maja w ogrodzie", prowadząca odwiedziła panią Ewę, właścicielkę pięknego ogrodu, by sprawdzić, jak radzi sobie ona z przycinaniem i pielęgnowaniem bylin. Najpierw dowiedzieliśmy się między innymi, że wiosną warto ustawić na nich specjalne podpory, zwłaszcza jeśli mają ciężkie kwiaty. Dzięki temu nie będą pochylały się ku ziemi.
Później natomiast gościni Mai Popielarskiej opowiedziała, jak przycina poszczególne byliny obecne w jej ogródku.
- Staram się przycinać tak bardzo dokładnie. Od momentu skąd wyrastają. Przetacznik obcinam nożycami do trawy, a rozchodnik, gdy już przekwitnie, jak ma suche gałązki, to wtedy pojedynczo obcinam je sekatorem - powiedziała pani Ewa.
Prowadząca chciała się też dowiedzieć, co właścicielka ogrodu robi, gdy różne gatunki bylin ogrodowych wrastają w siebie nawzajem.
- Po prostu jest to mrówcza praca. Siadam sobie i spędzam tu godzinę, albo i dwie - odpowiedziała pani Ewa.
Dowiedzieliśmy się również, że jej celem jest to, by cała przestrzeń była zadarniona kwitnącymi bylinami, które będą tworzyły swego rodzaju kwietny dywan.
Wiele bylin po kwitnieniu staje się mało atrakcyjna i najlepiej przyciąć je tuż przy samej ziemi. Należy to robić latem. Niektóre byliny ogrodowe, przycięte pod koniec kwitnienia, zakwitają jednak ponownie. Do tej grupy należą między innymi złocienie, szałwia omszona, krwawniki, słoneczniczek szorstki, chaber białawy, ostróżki, kocimiętka
"Nowa Maja w ogrodzie" - kiedy i gdzie oglądać?
Program "Nowa Maja w ogrodzie" możecie oglądać w każdą niedzielę o godzinie 9.20 na antenie HGTV.
Wszystkie odcinki programu dostępne są również w serwisie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Byliny kwitnące do Twojego ogrodu – różne gatunki, odmiany i kolory
- Cieniolubne byliny. Które z nich polecają prowadzące program "Wymarzone ogrody"?
- Letnie kwiaty ogrodowe – gatunki jednoroczne i byliny
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: HGTV, murator.pl, i.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ben-Schonewille/GettyImages