Zwalczanie ślimaków spędza sen z powiek wielu ogrodnikom. Zwłaszcza o tej porze roku są one szczególnie dokuczliwe. Te pozornie urocze stworzenia mogą stać się prawdziwą plagą, która zrujnuje efekty pracy przy roślinach. Jak zlikwidować ślimaki w ogrodzie? Co je odstrasza? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Ślimaki na działce – ich obecność zazwyczaj nie wróży nic dobrego. Warto sprawdzić, jak je zwalczać, by nie dopuścić do zniszczeń w ogrodzie. Dowiedz się, co odstrasza ślimaki i jak się ich pozbyć.
Czym są ślimaki?
Choć większość ludzi nie ma problemu z rozpoznaniem ślimaka, to warto dowiedzieć się, czym właściwie są te uciążliwe organizmy. Ślimaki (Gastropoda) nazywane są także brzuchonogami. To jedne z najbardziej zróżnicowanych i najczęściej spotykanych mięczaków. Ich szczątki znaleziono w warstwach wczesnego kambru, co dowodzi, że ślimaki mogły istnieć na Ziemi już 540 milionów lat temu.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ogród
Ogród
Dla porównania – współczesny człowiek (Homo sapiens) pojawił się około 200 tysięcy lat temu. Na dobrą sprawę to ślimaki ze względu na swój wiek mogłyby traktować ludzi jak intruzów, a nie na odwrót. Ślimaki występują zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Niektóre są rozdzielnopłciowe, a niektóre obojnakie. Zazwyczaj żywią się glonami i roślinami, jednak można wśród nich spotkać także gatunki drapieżne i pasożyty.
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Kiedy ślimaki pojawiają się w ogrodzie, to zazwyczaj ze względu na swoją żarłoczność powodują wiele strat. Zjadają nie tylko liście, ale i nasiona, pędy, kwiaty, a także owoce i bulwy. Najczęściej ich celem stają się młode okazy roślin. Preferują ocienione i wilgotne części ogrodu i są najbardziej aktywne rano i wieczorem, kiedy jest wilgotno i chłodno, a rośliny pokrywa rosa. Te szkodniki uaktywniają się także w czasie deszczowej pogody.
Obecność ślimaków można rozpoznać po pasmach zaschniętego śluzu na roślinach, dziurach w płatkach i liściach. Najbardziej szkodliwe są ślimaki bez „domku na plecach”, czyli nagie. Zalicza się do nich m.in. pomrowik siatkowany (Deroceras reticulatum), ślinik luzytański (Arion lusitanicus) i ślinik rudy (Arion rufus ), pomrów wielki (Limax maximus ), pomrów żółtawy (Limax flavus), pomrów błękitny (Bielzia coerulans). Gatunki oskorupione są najmniej szkodliwe. Zatem poprawne pytanie powinno brzmieć następująco: jak się pozbyć ślimaków nagich?
Choć ślimaki są powszechnie uważane za szkodniki, to wykonują także dużo pożytecznej roboty, pełniąc istotne funkcje w rozkładzie i obiegu materii organicznej. Warto o tym pamiętać, kiedy kolejny ślimak zostanie znaleziony w ogrodzie. Wiele osób zastanawia się tylko na nad tym, jak zwalczyć ślimaki, zupełnie nie zdając sobie sprawy z drugiej, lepszej strony tych stworzeń. W przyrodzie zazwyczaj wszystko ma swoje miejsce i cel. Dopóki ślimaki nie staną się plagą, nie należy więc stosować zbyt drastycznych środków – wystarczy profilaktyka.
Bioróżnorodność w ogrodzie – prosty środek na ślimaki
Dobrze jest dbać o bioróżnorodność w ogrodzie, ponieważ ślimaki mają oprócz człowieka wielu innych wrogów, do których zalicza się ropuchy, jeże, jaszczurki i ptaki. Mogą one pomóc przy likwidacji większej liczby brzuchonogów w ogrodzie.
Rośliny odstraszające ślimaki
Warto wiedzieć, że niektóre rośliny działają na ślimaki odpychająco. Należy więc zrobić w ogrodzie miejsce dla takich gatunków, jak majeranek, macierzanka, mydlnica lekarska, a także, czosnek, cebula, tymianek, krwawnik, szałwia, hyzop, orlica pospolita, bylica piołun, gorczyca, ciemiernik, cząber ogrodowy czy nachyłek. Zazwyczaj świetnie sprawdza się posadzenie jednej lub kilku tych roślin w miejscu, gdzie panoszą się ślimaki.
Pułapka na ślimaki
Znając miejsca, w których chowają się brzuchonogi, można spróbować stworzyć pułapkę na ślimaki. W wilgotnych i ciemnych zakamarkach ogrodu pod kamieniami lub stertami desek umieszcza się kawałki uwielbianych przez ślimaki warzyw (np. marchewki czy kapusty) lub skórkę z grejpfruta, która dla ślimaków stanowi prawdziwy przysmak. Innym sposobem jest umieszczenie w wykopanym w ziemi dole dość głębokiego pojemnika, do którego należy wlać piwo, bardzo lubiane przez te szkodniki. Piwa musi być dużo, co sprawi, że ślimaki się utopią – w przeciwnym razie jedynie się upiją. Bardziej humanitarnym sposobem jest jednak łapanie zwabionych przynętą ślimaków i wynoszenie ich jak najdalej od ogrodu.
Preparaty na ślimaki
Jest to ostateczność. Owszem, stosowanie środków chemicznych, takich jak granulki na ślimaki, jest skuteczne, ale warto wiedzieć, że ich ofiarą mogą paść także zwierzęta domowe, na przykład psy i koty. Preparaty na ślimaki w postaci niebieskich granulek mają słodki smak, który wabi nie tylko ślimaki. Inne środki także działają, ale są silnie toksyczne dla roślin i organizmów wodnych. Dobrym sposobem w ogrodzie jest oprysk na ślimaki z gnojówki. Wiele osób stosuje także sól na ślimaki, która będzie lepszym rozwiązaniem niż toksyczna trucizna na ślimaki. Jak widać, jest wiele sposobów na zwalczanie ślimaków i warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Sprawdź inne nasze sposoby na ślimaki:
- Ślimaki w ogrodzie i szkodniki na roślinach doniczkowych. Jak skutecznie się przed nimi bronić? Radzi Łukasz Skop
- Plaga ślimaków pojawiła się w całej Polsce. Niszczą rośliny w ogródkach, a nawet całe uprawy - jak z nimi walczyć?
- Jak pozbyć się ślimaków i innych szkodników z rabatek? "Musimy zadbać przede wszystkim o to, żeby nasz ogród był bioróżnorodny"
- Ślinik luzytański – ogrodowy przeciwnik. Jak go skutecznie zwalczyć?
- Ślimaki na działce. Które gatunki są zagrożeniem dla roślin i jak skutecznie się ich pozbyć?
- Charakterystyka i gatunki ślimaków. Czym się żywią i jak się rozmnażają?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jann Kllinec/500px