Newsy

Plaga ślimaków pojawiła się w całej Polsce. Niszczą rośliny w ogródkach, a nawet całe uprawy - jak z nimi walczyć?

Newsy

Henrik_L/Getty Images

Nagie, bez skorupki, brązowe i śmierdzące, jak relacjonują plantatorzy. Są tegoroczną plagą nie tylko w przydomowych ogródkach czy na działkach. Na te ślimaki uskarżają się nawet plantatorzy i hodowcy roślin. Co to za szkodniki?

Jest wszystkożerny, a najczęściej można go spotkać w okresie żerowania - w maju i sierpniu. Ślinik luzytański to ślimak z gatunku nagich ślimaków płucodysznych. W tym roku jest szczególnie problematyczny, a częstotliwość jego występowania sprawia, że plantatorzy mówią już o pladze.

Ślinik luzytański - czy ten ślimak jest niebezpieczny?

Został przywleczony z półwyspu Iberyjskiego i bardzo dobrze zadomowił się w polskich warunkach. Chociaż jest niezwykle żarłoczny i utrudnia ludziom życie, to na szczęście nie jest on bezpośrednim zagrożeniem. Większość osób opisuje ten gatunek jako obrzydliwy - nie ma skorupki, która kojarzy nam się ze ślimakami, do tego jest niezwykle długi - bo osiąga nawet 15 centymetrów, a do tego ma nieprzyjemny zapach.

Jest niezwykle żarłoczny, chętnie skosztuje każdej rośliny w naszym ogrodzie i z domowej uprawy. Jak relacjonują mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, codziennie zbierają te ślimaki wiadrami, aby uchronić swoje rośliny.

Skuteczny sposób na ślimaki - jak się ich pozbyć?

Mieszkańcy Śląska najczęściej sięgają po wiadra. Jak relacjonują, codziennie pozbywają się ślimaków w ten sposób. Zakładają gumowe rękawice, kalosze, po czym ręcznie zbierają - ślimak po ślimaku.

To jedna z metod. Pozwala na humanitarne pozbycie się tego szkodnika. Jeżeli chcemy uchronić swoje rośliny nie tylko przed nim, ale również przed chorobami roślin, które potrafi przenosić, warto sięgnąć po bardziej radykalne metody. Przy tępieniu tego gatunku mogą pomóc specjalne pułapki z płynem wabiącym. Takich pułapek w ogrodzie można rozstawić kilka, aby pozbyć się szkodnika z całego terenu.

Innymi sposobami jest stosowanie biologicznych środków ślimakobójczych, które zawierają szkodliwe dla ślimaków nicienie. W ostateczności można także sięgnąć po chemiczne środki, jednak należy ich używać ze szczególną ostrożnością.

Zobacz wideo: Ślimaki i inne szkodniki

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Pozostałe wiadomości