Maja Popielarska zaprosiła widzów Dzień Dobry TVN do swojego jesiennego ogrodu. W rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską opowiedziała, jak dbać o rośliny na zewnątrz o tej porze roku oraz jak przygotować oczko wodne na zimę.
Sprawdź, co warto zrobić w październiku w przydomowym ogródku. O jakich pracach nie powinno się zapomnieć jesienią?
Ogród zimowy zimny to miejsce stworzone z myślą o odpoczynku w otoczeniu natury o każdej porze roku. To idealne miejsce na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, ale sprawdzi się także w roli wymarzonej samotni, w której można napić się kawy, poczytać książkę albo posłuchać muzyki, wpatrując się jednocześnie w zieleń za szybami. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie takimi szklanymi zabudowami tarasu. W związku z tym narosło również wiele mitów, które mogą wzbudzać wątpliwości wśród właścicieli domów, którzy dopiero zastanawiają się nad ich budową.
Różanecznik jest wspaniałą ozdobą domu lub ogrodu. Krzew mieni się wieloma barwami w zależności od gatunku. Różanecznik katawbijski zachwyca fioletowym kwiatostanem, a różanecznik japoński wypełnia ogród kwiatami w odcieniu pomarańczowoczerwonym.
Niektóre rośliny warto posadzić już teraz.
Wielu z nas ceni sobie rośliny, które są nie tylko ozdobne, ale mają także praktyczne zastosowanie. Dobrym przykładem jest oliwnik baldaszkowaty, który nie jest jeszcze zbyt popularny w polskich ogrodach. Warto jednak poznać go bliżej.
Wśród berberysów można wyróżnić ponad 400 różnorodnych gatunków i jeszcze więcej odmian. Jednym z najatrakcyjniejszych i często sadzonych w polskich ogrodach jest berberys "Erecta", charakteryzujący się liśćmi, pięknie przebarwiającymi się w okresie jesiennym. Jak powinno wyglądać przycinanie berberysów i czy roślina nadaje się na żywopłot? Poznaj jej najciekawsze sposoby zastosowania, wymagania oraz zasady pielęgnacji.
Istnieją popularne rośliny ogrodowe, do których nie przywiązujemy większej wagi, nie przyglądamy się im, a czasem mijamy je, nawet ich nie zauważając. Dobrym przykładem są tuje. Dlaczego?
Przycinanie i formowanie iglaków to ważne zabiegi, które należy wykonywać w większości ogrodów z iglastymi drzewami i krzewami.
Agnieszka Woźniak-Starak posadziła warzywa na terenie mazurskiej posiadłości. Teraz zaprezentowała w mediach społecznościowych swoje plony. Zielony ogród jest pełen ogórków, ziół i kwiatów. - Jest tego tyle, że rozważam otwarcie jakiegoś lokalnego straganu - napisała.
Tawuła to krzew z rodziny różowatych. Występuje w wielu gatunkach różniących się pokrojem i kwiatostanem. Większość z nich nie jest trudna w uprawie i wykazuje dużą tolerancję na zanieczyszczenia.
Wierzba "Hakuro", a właściwie wierzba "Hakuro Nishiki", to roślina wieloletnia należąca do rodziny wierzbowatych. Jak sugerować może nazwa, pochodzi z Japonii.
Ewa Mierzejewska, projektantka wnętrz, opowiedziała w programie Dzień Dobry Wakacje, jak sprawić, żeby taras był przytulny i współgrał z wystrojem mieszkania.
Pelargonie kaskadowe mają wiele do zaoferowania każdemu, kto spróbuje o nie należycie zadbać. Zanim zdecydujemy się na ich uprawę, warto jednak dowiedzieć się, jakie wymagania mają te interesujące rośliny.
Akacja to potoczna nazwa drzewa, wywodzącego się z rodziny bobowatych bądź motylkowych. Poprawna nazwa tej rośliny to robinia akacjowa. Jest to drzewo bardzo powszechnie występujące na całym świecie, ponieważ bardzo dobrze rośnie, nawet na ubogich glebach.
Klon kulisty znany jest również pod nazwą Globosum. Rośnie dość wolno i po kilkunastu latach osiąga wysokość do 4 metrów. Jego gęsta korona jest atrakcyjna zwłaszcza jesienią, kiedy pojawiają się na niej różnobarwne liście. W ogrodzie można sadzić zarówno czysty gatunek drzewa, jak i klon kulisty szczepiony na pniu. Jakie odmiany klonu występują w Polsce? Poznaj wymagania uprawowe i sprawdź, jak i kiedy przycinać klony kuliste.
Byliny zajmują ważne miejsce w wielu typach ogrodów. Ciekawym przykładem wśród tej grupy roślin jest rogownica kutnerowata, dla której można znaleźć wiele zastosowań. Aby jednak prawidłowo rosła, należy spełnić jej specyficzne wymagania.
Kupidynek to ozdobna roślina, podobna do chabra i stokrotki. Rośnie na łąkach i w ogrodach. Ze względu na ich trwałość, kwiaty wykorzystuje się również jako ozdobę ciętych bukietów. Ma konkretne wymagania w uprawie i pielęgnacji. Cechuje się delikatnością i subtelnością. Ze względu na swoje rozmiary w kompozycjach rabatowych może być kolorowym tłem dla innych, mniejszych roślin.
Szkodniki to utrapienie dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów. Potrafią zniweczyć trud włożony w pielęgnowanie roślin i sprawić, że stracą one swój urok. Jednym ze szkodników jest ochojnik, który atakuje różne grupy roślin.
Omieg to roślina coraz częściej pojawiająca się w naszych ogrodach. Kiedy zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pełnym zdrowiem. Jakie wymagania ma omieg i jak należy go uprawiać?
Szkodniki roślin to istne utrapienie każdego ogrodnika. Choć zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, to mogą wyrządzić wiele szkód. Jednymi z popularnych szkodliwych owadów są miseczniki. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.
Rododendrony to niezwykle dekoracyjne rośliny z okazałymi kwiatami i imponującymi liśćmi. Jakie są ich odmiany? Gdzie najlepiej się rozwijają? Jak je uprawiać? O tym w reportażu Dzień Dobry TVN opowiedział ogrodnik Łukasz Skop.
Irgi to krzewy, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. I nic dziwnego – to rośliny atrakcyjne, czasami także w okresie zimowym. Poza tym są proste w uprawie i mają wiele ciekawych zastosowań. Poznaj je bliżej.
Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.
Ogródek działkowy w środku miasta to nasza prywatna oaza zieleni i okazja do kontaktu z przyrodą. Niektórzy traktują go wyłącznie jako strefę relaksu, dla innych będzie również źródłem świeżych warzyw i kwiatów. Dlatego tak ważny jest pomysł na ogródek działkowy i plan stref funkcjonalnych, które mają się w nim znaleźć.
Drzewa i krzewy iglaste to najbardziej popularne rośliny ogrodowe. Różnorodność iglaków sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Można z nich tworzyć zielone żywopłoty, stanowią ozdobę skalniaków, są wyjątkowym tłem dla kwitnących kwiatów. Zdobią ogród przez cały rok, ponieważ zimą pozostają zielone. Jakie iglaki wybrać i jak o nie dbać?
Liliowce to chętnie uprawiane byliny ogrodowe. Wielu z nas ceni sobie ich piękne i dorodne kwiaty, długowieczność oraz atrakcyjne ulistnienie. Sprawdźmy, czym się wyróżnia liliowiec ogrodowy "Stella de Oro" i jak o niego dbać.
Krzewy ozdobne stanowią ważną grupę roślin, zwłaszcza w niewielkich ogrodach. Niektóre z nich, tak jak prusznik niebieski, mogą być także uprawiane w pojemnikach. Każdą roślinę warto poznać bliżej przed jej posadzeniem, dzięki temu uprawa na pewno się powiedzie.
Żurawka ogrodowa to mała, niepozorna bylina. Charakteryzują ją krótkie, lecz silnie ulistnione pędy. I to właśnie one w wielu zróżnicowanych kolorach (popularne są odmiany: żurawka zielona i żurawka bordowa) przez cały rok zachwycają swoim eleganckim, prostym wyglądem. Nie jest to trudna w uprawie bylina - żurawka sprawdzi się nie tylko w ogrodach profesjonalistów, ale i amatorów.
Lepiężnik biały to ciekawa roślina o wielu interesujących właściwościach. Warto zrobić dla niej miejsce w naszym ogrodzie i w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Sprawdźmy, jakie ma wymagania oraz jak ją pielęgnować.