Żurawka jest nie tylko łatwa w uprawie, ale i olśniewa wyglądem, a także pozwala tworzyć wyrafinowane kompozycje.
Żurawka - odmiany
Zaletą tej byliny jest to, że żurawka ogrodowa może przybierać naprawdę różnorodne kolory, a jej liście mają wielorakie kształty. Z tego powodu wygląda świetnie zarówno solo, jak i w grupach, tworząc ciekawe, czasem zaskakujące kompozycje kolorystyczne. Większość żurawek osiąga wysokość do 40 cm.
Rośliny i kwiaty
Żurawka ogrodowa - odmiany:
- żurawka drobnokwiatowa (żurawka Palace Purple ) to krępy krzew o wiśnowoczerwonch liściach; kwitnie na beżowo,
- żurawka krwista jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się sercowatymi, czerwonymi liśćmi; ma drobne, czerwone kwiaty,
- żurawka amerykańska Marvelous Marble to niezwykle oryginalna odmiana; ma marmurkowe liście, które jesienią mają niezwykle ciekawy srebrzystoszary kolor; odmiana ta kwitnie - ma kremowobiałe kwiaty,
- żurawka drżączkowata ma sercowate, ciemnozielone liście; kwitnie na różowo, co w okresie czerwca i lipca daje wyjątkowe zestawienie kolorystyczne,
- żurawka owłosiona charakteryzuje się intensywnie zielonymi liści z meszkiem; ma białe kwiaty,
- żurawka citronelle cechuje się złocistożółtymi liśćmi; jest to jedna z niższych, a przy tym rozłożysta żurawka.
Żurawka - rozmnażanie
Najprostszą metodą rozmnażania żurawki jest wykopanie jej byliny wczesną wiosną i podzielenie na mniejsze części. Jest to także dobry sposób na odmłodzenie rośliny, która po 2-3 latach zamiera. Żurawka rozrasta się stosunkowo szybko. Żurawka rozmnażanie z liścia znosi jednak stosunkowo źle. Dla niezaznajomionych w sprawie przypominamy - oderwany liść rośliny, po uprzednim odcięciu ogonka na długość 2-3 cm, sadzimy w substracie i czekamy na ukorzenienie się. Jest to proces długi, wymagający odpowiednich warunków. Obarczony jest sporym ryzykiem niepowodzenia.
Żurawka - nasiona
Istnieje także możliwość wyhodowania sadzonek żurawki z nasion, które są dostępne w większości dobrych sklepów ogrodniczych, zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie. Jest to jednak mało efektywna metoda. Trudno wyhodować dobre, zdrowe sadzonki. Jest to również bardzo czasochłonna metoda, ponieważ trzeba je przesadzać, gdy zwiększają swoje rozmiary.
Żurawka - wymagania glebowe
Bylina żurawka ma nieskomplikowane wymagania glebowe. Dobrze rośnie w wilgotnej, żyznej ziemi próchniczej. Najlepiej rozwija się na glebie z odczynem zasadowym. Warto nawieźć ją torfem przed posadzeniem roślin, by zapewnić im optymalne warunki rozwoju.
Żurawka - pielęgnacja
Żurawka ogrodowa jest stworzona do półcienistych stanowisk. Warto pamiętać, że im ciemniejsze są jej liście, tym bardziej zacienione powinno być miejsce sadzenia. Są to byliny niskie, dlatego dobrze posadzić je na pierwszym planie rabaty, na jej obrzeżu lub na skalniaku. Nie można zapomnieć jednak, że jej pędy kwiatowe mogą być wysokie nawet na 1 m. Większość odmian żurawek jest mrozoodporna, konieczne może jednak okazać się zabezpieczenie jej przed mrozem. Żurawka zimowanie najlepiej znosi w ciepłym pomieszczeniu, do którego zostanie przeniesiona wraz z wykopaną donicą. Jeżeli roślina rośnie bezpośrednio w gruncie, należy ją okryć agrowłókniną i liśćmi. Jak wspomniane zostało wcześniej, żurawka wymaga wilgotnej gleby, dlatego w czasie suszy warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Sam widzisz, że jeśli w Twoim ogrodzie zagości żurawka, uprawa i pielęgnacja nie są bardzo kłopotliwe i skomplikowane.
Żurawka - cięcie
Żurawka przycinanie znosi dobrze i jest ono wskazane - zwłaszcza na wiosnę. Usunięcie starych pędów wpływa dobrze na jej odbudowę po zimie i rozrost. Warto zaznaczyć, że konieczne jest usunięcie zmarzniętych i zniszczonych po zimie pędów. Żurawka ma tendencję do szybkiego odnawiania się, dlatego nie można bać się radykalnego cięcia.
Bylinowa rabata z żurawkami
Jak można było zauważyć wcześniej, kwiat żurawka ma niezbyt okazały i dekoracyjny. Jednak jej liście są piękne, mogą tworzyć wspaniałe grupy roślin na skalniakach i rabatach. Dobrze wygląda połączenie kilku odmian w zróżnicowanych kolorach (może być to np. połączona żurawka żółta i żurawka czerwona ). Żurawka ogrodowa na rabacie może rosnąć także w pojedynkę otoczona innymi bylinami.
Czy żurawka na balkonie się sprawdzi?
Żurawka emigrowała z ogrodu na balkony już w latach 90. Jej rosnąca popularność sprawiła, że wszyscy pragnęli mieć tę roślinę. A że jest mało wymagająca w kwestii stanowiska, gleby i pielęgnacji, łatwo hodować ją również na niewielkich balkonach. Polecane są zwłaszcza na te osłonięte balustradami. Sprawdzają się świetnie, ożywiając kącik do letniego wypoczynku, a przy tym nie rozrastają się nadmiernie i nieprzewidywanie.
Zobacz także:
- Uprawa cebuli - z dymki i nasion. Którą wybrać do posadzenia w domu?
- Wydmuchrzyca piaskowa – uprawa, pielęgnacja i cięcie. Gdzie sadzić trawę ozdobną?
- Prymulki - kolorowe zwiastuny wiosny. Będą idealną ozdobą na balkon lub taras
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Olga Bungova / Getty Images