uprawa

  uprawa

  Oprysk z sody oczyszczonej to domowa, prosta metoda na zwalczanie szkodników i różnych chorób atakujących ogórki. Ma również inne, korzystne dla rozwoju tych warzyw właściwości. Sprawdź prosty przepis na przygotowanie oprysku z sody.

  Santolina to pochodząca z krajów Morza Śródziemnego egzotyczna roślina, którą docenili polscy ogrodnicy. Wybierana jest jako ozdoba i wsparcie dla mniejszych roślin. Służy jako naturalny niski żywopłot i wykorzystywana jest do aranżacji rabat bylinowych oraz ogrodów skalnych. Zielona santolina znalazła zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. Jakie są jej gatunki, odmiany i jak ją uprawiać?

  Jeśli marzy ci się figa z makiem domowej roboty, to na pewno zainteresuje cię hodowla figowca pospolitego. Choć nie jest najpopularniejszym owocem w naszym kraju, może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Dowiedz się, która opcja odpowiada ci najbardziej.

  Żelaźniak to roślina ogrodowa, która ze względu na swoje pokaźne gabaryty chętnie jest wykorzystywana do ozdoby i aranżacji ogrodów. Jest odporny i nie ma szczególnych wymagań w uprawie. Ma żółte kwiaty i w całości pokryty jest meszkiem. Stanowi jedną z ulubionych roślin pszczół.

  Omieg to roślina coraz częściej pojawiająca się w naszych ogrodach. Kiedy zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pełnym zdrowiem. Jakie wymagania ma omieg i jak należy go uprawiać?

  Trawy ozdobne podbijają nasze ogrody. I nic dziwnego, są efektowne, proste w uprawie i niezwykle dekoracyjne praktycznie przez cały rok. Jedną z chętniej uprawianych traw jest ostnica cieniutka, którą warto poznać nieco bliżej.

  Krzewy to grupa roślin lubiana przez wielu pasjonatów ogrodnictwa. Mają wiele zalet i zastosowań i można je, w przeciwieństwie do ogromnych drzew liściastych sadzić także w małych ogrodach. Jednym z bardziej interesujących krzewów jest porzeczka alpejska.

  Wyjątkowa i niezwykle ozdobna szachownica kostkowata należy do roślin chronionych w Polsce. Jest trująca, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Warto wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować roślinę, aby w kontrolowany, bezpieczny sposób uprawiać ją przez długie lata i cieszyć się jej właściwościami dekoracyjnymi. Poznaj charakterystykę szachownicy kostkowatej oraz najciekawsze odmiany tej rośliny.

  Języczka Przewalskiego to bylina, która może być uprawiana w każdym miejscu w ogrodzie.

  Eschynantus to roślina, która pochodzi z dalekiej Azji, ale jest popularna także w Polsce jako roślina ozdobna, najczęściej o kwiatach w kolorze pomarańczowym lub czerwonym.

  Sadziec purpurowy, zwany wiatrową różą, to popularna i lubiana bylina ozdobna, osiągająca wysokość nawet 2 m. Nie jest wymagająca i łatwo przystosowuje się do warunków, w których została posadzona.

  Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.

  Oczeret jeziorny to bardzo ciekawa roślina o nietypowych upodobaniach. Potrzebuje specjalnych warunków, by dobrze się rozwijać, ale kiedy już spełnimy jej wymagania, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Sprawdźmy, jak uprawiać oczeret jeziorny.

  Perukowiec jest jednym z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych. Nie wymaga przy tym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To typowy kserofit – jest przystosowany do gleb suchych i piaszczystych. Jego charakterystyczną cechą są różowe kwiaty przypominające peruki.

  Trawy ozdobne to coraz częściej uprawiana w naszych ogrodach grupa roślin. I nie ma się czemu dziwić – są bardzo atrakcyjne, proste w uprawie i szybko rosną. Ciekawym przykładem trawy jest miskant chiński "Morning Light".

  Budleja Dawida to jeden z najpiękniejszych krzewów, który doda uroku każdemu ogrodowi. Ma gęste, pachnące i piękne kwiaty, które przyciągają motyle. Ze względu na swoje niesamowite walory estetyczne, jak i latające wokół niego owady, warto dowiedzieć się o nim więcej.

  Lewizja, roślina o wyjątkowym ubarwionych, zaokrąglonych płatkach, stanowi doskonałą propozycję do ogrodów skalnych. Trudny, dość surowy teren to warunki, które kwiat lewizja lubi i toleruje. Rzadziej spotykana jest lewizja w doniczce, jednak przy zachowaniu właściwej pielęgnacji roślina będzie rosła równie dobrze jak na skalniaku.

  Na przełomie kwietnia i maja zakwitają rośliny, które są silne i delikatne jednocześnie – magnolie. O uroku tych niezwykłych kwiatów opowiedział nam Łukasz Skop.

  Liliowce to chętnie uprawiane byliny ogrodowe. Wielu z nas ceni sobie ich piękne i dorodne kwiaty, długowieczność oraz atrakcyjne ulistnienie. Sprawdźmy, czym się wyróżnia liliowiec ogrodowy "Stella de Oro" i jak o niego dbać.

  Trawy są coraz popularniejsze w ogrodach. Dzięki nim można w bardzo krótkim czasie uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, jak uprawiać rajgras angielski.

  Świeże, domowe nowalijki to doskonały sposób na zdrowe warzywa. Wystarczy plastikowy pojemnik, ziemia i nasiona, aby mieć domowe przysmaki. Sprawdź, jakie nowalijki można hodować na domowym parapecie i jak to zrobić. 

  Dereń "Elegantissima" to wytrzymała roślina ozdobna, która wykorzystywana jest m.in. do formowania żywopłotów.

  Miodunka plamista to niepozorny kwiat, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu umaszczeniu liści. Sadzonki miodunki plamistej, które mają optymalne warunki naturalne, mogą pochwalić się kolorowym kwiatostanem, złożonym z wielu drobnych kwiatów.

  Choroby cebuli zwykle mają swoje źródło w skażonej glebie. Powodują je grzyby, które doprowadzają do gnicia i pleśnienia cebuli.

  Śniedek to roślina mało wymagająca, która świetnie nadaje się do uprawy nawet przez niedoświadczonych ogrodników. Można spotkać go w naturalnym środowisku jako dziko rosnący egzemplarz, jednak ze względu na swój wygląd coraz częściej pojawia się także jako element dekoracyjny rabat. Jakie gatunki i odmiany śniedków warto zasadzić na swojej działce? Poznaj zasady ich uprawy i pielęgnacji.

  Krzewy ozdobne stanowią ważną grupę roślin, zwłaszcza w niewielkich ogrodach. Niektóre z nich, tak jak prusznik niebieski, mogą być także uprawiane w pojemnikach. Każdą roślinę warto poznać bliżej przed jej posadzeniem, dzięki temu uprawa na pewno się powiedzie.

  Uprawa ogórków nie wymaga dużych umiejętności, jeśli tylko dostarczymy im próchniczej gleby, dostępu do słońca i będziemy pamiętali o regularnym podlewaniu, powinny dobrze rosnąć i wydać obfity plon. Kiedy sadzić ogórki do gruntu? Kalendarz upraw rozpoczyna się od połowy maja, siew ogórków możemy przeprowadzać do połowy czerwca. Ogórki możemy uprawiać także z rozsady – w szklarni lub inspekcie należy wysiewać warzywo pod koniec marca lub w kwietniu.

  Firletka chalcedońska należy do roślin wyjątkowo łatwych w uprawie. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym jest naprawdę ozdobna. Wyrazisty odcień kwiatów firletki sprawia, że już od wielu lat należy ona do gatunków chętnie sadzonych w ogrodach na całym świecie. Co jeszcze warto wiedzieć o firletce chalcedońskiej i jak o nią dbać?

  Żurawka ogrodowa to mała, niepozorna bylina. Charakteryzują ją krótkie, lecz silnie ulistnione pędy. I to właśnie one w wielu zróżnicowanych kolorach (popularne są odmiany: żurawka zielona i żurawka bordowa) przez cały rok zachwycają swoim eleganckim, prostym wyglądem. Nie jest to trudna w uprawie bylina - żurawka sprawdzi się nie tylko w ogrodach profesjonalistów, ale i amatorów.

  Rośliny pienne dają wiele możliwości. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają małe ogrody lub marzą o zielonym balkonie czy tarasie. Migdałek na pniu jest rośliną, która nie tylko efektownie wygląda, ale i osiąga nieduże rozmiary.