Polacy kochają zbierać i jeść grzyby. Co więcej, nasz kraj jest jednym z największych producentów pieczarek. Jak się je uprawia? Czy są grzyby, które można wyhodować w domu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Daria Latała, rolniczka, pasjonatka dzikich roślin i grzybów, prowadzi kanał na Instagramie @je_dynie.
"Tego się trochę nie spodziewałem".
W tym roku zbiory owoców znacznie przyspieszyły. W sklepach i na bazarkach dostępna jest już aronia. Zakończyły się jednak zbiory truskawek, malin czy jagód.
Jakie ma wymagania?
Sprawdź nasz ekologiczny przepis.
Uprawa ogórków nie wymaga dużych umiejętności. Jeśli tylko dostarczymy im próchniczej gleby oraz dostępu do słońca, a także będziemy pamiętali o regularnym podlewaniu, powinny dobrze rosnąć i wydać obfity plon. Kiedy należy posadzić ogórki do gruntu? Jak uprawiać te warzywa? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Jakie rośliny warzywne warto zasadzić w przydomowym ogródku?
Wierzba jest bardzo dobrze znanym w Polsce drzewem, a wierzba płacząca urosła nawet do rangi symbolu. Warto jednak wiedzieć, że wierzba posiada wiele różnorodnych odmian. Dowiedz się, które z nich są najpopularniejsze, i w jaki sposób należy o nie dbać!
Oto praktyczne wskazówki.
Tamaryszek jest chętnie sadzony w ogrodach ze względu na niezbyt duże wymagania w uprawie i zjawiskowy, ozdobny wygląd. Wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia, w związku z czym często sadzi się go również w aglomeracjach miejskich. Jego drobne, różowe kwiaty są doskonałą ozdobą każdej przestrzeni.
Jagoda kamczacka jest rośliną, którą warto uprawiać choćby z tego względu, że jej owoce są bardzo zdrowe. Jest mrozoodporna, więc dobrze nadaje się także do naszego klimatu. Dowiedz się, jak ją prawidłowo uprawiać, dlaczego warto to robić, a także jakie są zastosowania dla pysznych owoców jagody kamczackiej!
Aleksandra Wronkowska-Mordal i Marek Mordal prowadzą gospodarstwo agroturystyczne. Małżeństwo zajmuje się także uprawą jabłek. Jakie odmiany mają w swoim sadzie i co można z nich przyrządzić? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Wielu z nas ceni sobie rośliny, które są nie tylko ozdobne, ale mają także praktyczne zastosowanie. Dobrym przykładem jest oliwnik baldaszkowaty, który nie jest jeszcze zbyt popularny w polskich ogrodach. Warto jednak poznać go bliżej.
Santolina to pochodząca z krajów Morza Śródziemnego egzotyczna roślina, którą docenili polscy ogrodnicy. Wybierana jest jako ozdoba i wsparcie dla mniejszych roślin. Służy jako naturalny niski żywopłot i wykorzystywana jest do aranżacji rabat bylinowych oraz ogrodów skalnych. Zielona santolina znalazła zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. Jakie są jej gatunki, odmiany i jak ją uprawiać?
Jeśli marzy ci się figa z makiem domowej roboty, to na pewno zainteresuje cię hodowla figowca pospolitego. Choć nie jest najpopularniejszym owocem w naszym kraju, może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Dowiedz się, która opcja odpowiada ci najbardziej.
Żelaźniak to roślina ogrodowa, która ze względu na swoje pokaźne gabaryty chętnie jest wykorzystywana do ozdoby i aranżacji ogrodów. Jest odporny i nie ma szczególnych wymagań w uprawie. Ma żółte kwiaty i w całości pokryty jest meszkiem. Stanowi jedną z ulubionych roślin pszczół.
Omieg to roślina coraz częściej pojawiająca się w naszych ogrodach. Kiedy zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pełnym zdrowiem. Jakie wymagania ma omieg i jak należy go uprawiać?
Trawy ozdobne podbijają nasze ogrody. I nic dziwnego, są efektowne, proste w uprawie i niezwykle dekoracyjne praktycznie przez cały rok. Jedną z chętniej uprawianych traw jest ostnica cieniutka, którą warto poznać nieco bliżej.
Krzewy to grupa roślin lubiana przez wielu pasjonatów ogrodnictwa. Mają wiele zalet i zastosowań i można je, w przeciwieństwie do ogromnych drzew liściastych sadzić także w małych ogrodach. Jednym z bardziej interesujących krzewów jest porzeczka alpejska.
Wyjątkowa i niezwykle ozdobna szachownica kostkowata należy do roślin chronionych w Polsce. Jest trująca, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Warto wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować roślinę, aby w kontrolowany, bezpieczny sposób uprawiać ją przez długie lata i cieszyć się jej właściwościami dekoracyjnymi. Poznaj charakterystykę szachownicy kostkowatej oraz najciekawsze odmiany tej rośliny.
Języczka Przewalskiego to bylina, która może być uprawiana w każdym miejscu w ogrodzie.
Eschynantus to roślina, która pochodzi z dalekiej Azji, ale jest popularna także w Polsce jako roślina ozdobna, najczęściej o kwiatach w kolorze pomarańczowym lub czerwonym.
Sadziec purpurowy, zwany wiatrową różą, to popularna i lubiana bylina ozdobna, osiągająca wysokość nawet 2 m. Nie jest wymagająca i łatwo przystosowuje się do warunków, w których została posadzona.
Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.
Oczeret jeziorny to bardzo ciekawa roślina o nietypowych upodobaniach. Potrzebuje specjalnych warunków, by dobrze się rozwijać, ale kiedy już spełnimy jej wymagania, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Sprawdźmy, jak uprawiać oczeret jeziorny.
Perukowiec jest jednym z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych. Nie wymaga przy tym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To typowy kserofit – jest przystosowany do gleb suchych i piaszczystych. Jego charakterystyczną cechą są różowe kwiaty przypominające peruki.
Trawy ozdobne to coraz częściej uprawiana w naszych ogrodach grupa roślin. I nie ma się czemu dziwić – są bardzo atrakcyjne, proste w uprawie i szybko rosną. Ciekawym przykładem trawy jest miskant chiński "Morning Light".
Budleja Dawida to jeden z najpiękniejszych krzewów, który doda uroku każdemu ogrodowi. Ma gęste, pachnące i piękne kwiaty, które przyciągają motyle. Ze względu na swoje niesamowite walory estetyczne, jak i latające wokół niego owady, warto dowiedzieć się o nim więcej.
Lewizja, roślina o wyjątkowym ubarwionych, zaokrąglonych płatkach, stanowi doskonałą propozycję do ogrodów skalnych. Trudny, dość surowy teren to warunki, które kwiat lewizja lubi i toleruje. Rzadziej spotykana jest lewizja w doniczce, jednak przy zachowaniu właściwej pielęgnacji roślina będzie rosła równie dobrze jak na skalniaku.
Na przełomie kwietnia i maja zakwitają rośliny, które są silne i delikatne jednocześnie – magnolie. O uroku tych niezwykłych kwiatów opowiedział nam Łukasz Skop.