Perukowiec – jak przycinać, żeby dobrze wyglądał? Odmiany i ich pielęgnacja

Perukowiec
Perukowiec
Źródło: AlxeyPnferov / Getty Images
Perukowiec jest jednym z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych. Nie wymaga przy tym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To typowy kserofit – jest przystosowany do gleb suchych i piaszczystych. Jego charakterystyczną cechą są różowe kwiaty przypominające peruki.

Niewielkie wymagania oraz wysoka odporność na choroby, zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby sprawiają, że perukowiec to idealna ozdoba środowisk miejskich. W zależności od sposobu uprawy i cięcia można go prowadzić jako luźny krzew bądź drzewko – wymaga to jednak więcej pracy i doświadczenia.

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Perukowiec podolski – informacje podstawowe

Perukowiec podolski to jeden z najbardziej oryginalnych i okazałych ozdobnych krzewów ogrodowych. Może osiągać nawet do 5 m wysokości. Pokrój ma zwarty, ale zaokrąglony. Jego charakterystyczne puszyste, różowe owocostany, zbierające kwiaty w kształcie peruk, sprawiają, że z daleka wygląda niczym bajkowa mgła lekko unosząca się nad ziemią. Wcześnie wchodzi w fazę kwitnienia. Kwiaty są w pełni rozwinięte w lipcu. Liście osiągają do 10 cm długości, są jasnozielone z ciemnymi brzegami. Rozwijają się późno – zazwyczaj w połowie maja. Są różne odmiany perukowca. Za najbardziej zjawiskową uznawana jest ‘Smokey Joe’, wyhodowana w 2002 r. przez Liss Greatham. Roślina ta oglądana z większej odległości przypomina postać zanurzą w różowym, gęstym dymie.

Perukowiec – wymagania i uprawa

Jako krzew kserofityczny perukowiec nie ma dużych wymagań względem podłoża. Dobrze rośnie na stanowiskach suchych. Do jego uprawy nadają się gleby półprzepuszczalne i piaszczysto-gliniaste wapienne. Źle znosi wilgotne podłoża – narażony jest wówczas na werticiliozę, chorobę objawiającą się więdnięciem pojedynczych pędów. Zazwyczaj chorej rośliny nie da się już uratować. Do właściwego wzrostu i kwitnienia perukowiec w ogrodzie potrzebuje miejsca nasłonecznionego. Posadzony w dobrych warunkach jest odporny na niedobory wody, mrozy, zanieczyszczenia, zasolenie i choroby. Pielęgnacja tego krzewu ogranicza się do tzw. przycinania sanitarnego, mającego na celu usunięcie uszkodzonych i chorych pędów.

Perukowiec – przycinanie

W zależności od efektu, który chce się uzyskać, można prowadzić perukowca jako rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać roślinę jako krzew. Przycinanie perukowca ogranicza się w tym przypadku do usuwania wczesną wiosną uszkodzonych i przemarzniętych pędów. Nie powinno się ciąć zbyt radykalne, bo istnieje ryzyko wykształcenia się sztywnych, pionowych gałęzi, które źle wpływają na estetykę pokroju. Cięcie formujące można wykonywać raz na kilka lat, skracając pędy nie więcej niż o ⅓ długości. Trzeba wówczas usunąć również zbyt gęste i stare już odrosty. Aby ograniczyć wzrastanie do wnętrza korony, zaleca się, aby ostatni pąk na skróconym pędzie był skierowany do zewnątrz. Formowanie perukowca na drzewko wymaga bardziej zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy wybrać jeden silny, pionowy pęd, a pozostałe – wyciąć. Odgałęzienia z pojedynczego pędu powinno się regularnie skracać, aby wzmocnić krzewienie. Warto także w okresie wegetacji zastosować nawóz potasowy. Rany powstałe po mocnym cięciu należy posmarować preparatem zapobiegającym rozwojowi grzybów. Przycinanie wykonuje się zawsze na wiosnę, najlepiej w pierwszej połowie kwietnia.

Perukowiec – odmiany

Poszczególne odmiany perukowca podolskiego różnią się między sobą kolorem liści i kwiatów. Do najbardziej popularnych należą:

  • Perukowiec podolski "Golden Spirit" – jego liście mają latem złotą barwę, a jesienią – pomarańczową. Owocostany są różowe i puszyste. Osiąga do 2,5 m wysokości i 1,8 m szerokości.
    • Perukowiec podolski "Royal Purple" – dorasta do 3 m wysokości, ma efektowne ciemnopurpurowe liście, które jesienią przybierają kolor jasnoczerwony. Kwitnie od czerwca do lipca na pomarańczowo-złoto.
      • Perukowiec podolski czerwony "Rubrifolius Group" – jego cechą charakterystyczną są purpurowoczerwone liście i żółte kwiaty, po przekwitnięciu owocostany przybierają barwę ciemnoczerwoną. Dorasta do ok. 3 m. Kwitnie od lipca do sierpnia.
        • Perukowiec podolski żółty "Kanari" – młode liście tej rośliny mają kolor cytrynowy, starsze – seledynowy lub jasnozielony. Kwitnie od maja do czerwca, owocostany są zielonożółte. Dorasta do 3 m.
          • Perukowiec podolski "Young Lady" – jest rozłożysty, osiąga wysokość i szerokość do 2 m. Liście ma zielone, eliptyczne, kwiaty – szaroróżowe, zebrane w puszyste owocostany o długości do 15 cm. Kwitnie od czerwca do września.
            • Perukowiec podolski "Velvet Cloak" – ma długie liście (do 8 cm) w intensywnym, fioletowobordowym kolorze. Owocostany kwitną od maja do czerwca na czerwonobordowo. Dorasta do 4 m.

              Wszystkie odmiany perukowca wyglądają efektownie, dlatego też jest to krzew chętnie wybierany do ogrodu. Można go także uprawiać w pojemnikach na tarasach lub balkonach. Najlepszym towarzystwem dla perukowców są niewysokie krzewy oraz rabaty bylinowe. Można go sadzić w grupach bądź pojedynczo. Puszyste owocostany wykorzystywane są w kompozycjach florystycznych.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: AlxeyPnferov / Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana