ogród

  ogród

  Marcin Tyszka znany jest ze swojego zamiłowania do roślin. Przyznał nawet, że w młodości chodził na wagary do ogrodu botanicznego, a obecnie ma w mieszkaniu własną hodowlę palm, figowców i innych egzotycznych okazów. W uprawie roślin pomaga mu mama, która, podobnie jak syn, relaksuje się m.in. przy ich podlewaniu.

  Idealną formą ucieczki przed miejskim życiem jest Domek Hobbita - nietypowe lokum, które stale utrzymuje się w trendach architektonicznych. Maja Popielarska przedstawia w programie HGTV "Nowa Maja w ogrodzie" urokliwą aranżację pana Janusza.

  Kalmia szerokolistna, obok kalmii wąskolistnej i wielolistnej, to jeden z trzech najczęściej występujących gatunków zimozielonych w polskich ogrodach. W naturalnym środowisku spotyka się ją na obszarach Ameryki Północnej i na Kubie. Należy do grupy roślin wrzosowatych, które pięknie prezentują się na rabatach i w towarzystwie rododendronów. Jakie wymagania uprawowe ma kalmia szerokolistna i jak dbać o jej sadzonki w polskim klimacie?

  Górskie kwiaty rzadko spotyka się w ogrodach, zwłaszcza, że część z nich jest chroniona i trudno dostępna. Jednak to właśnie takie gatunki zasługują na największą uwagę, szczególnie w tych ogrodach, w których gleba nie jest najlepszej jakości i nie można zasadzić w niej bardziej wymagających kwiatów. Alternatywą dla roślin prawnie chronionych, których nie można sprowadzić na swoją działkę z ich naturalnego miejsca występowania, jest dębik ośmiopłatkowy. Jak wygląda roślina i dlaczego warto ją uprawiać?

  Klony ozdobne cieszą się dużą popularnością w Polsce. Oprócz rodzimych gatunków coraz częściej sadzimy klon jesionolistny (Acer negundo). Jest łatwy w uprawie i często spotyka się go nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na terenach zielonych w mieście. Poznaj jego najciekawsze odmiany oraz dowiedz się, jak powinno wyglądać przycinanie tego drzewa.

  Trawa pampasowa w ogrodzie lub na balkonie stanowi dekorację przez cały rok. Wiosną i latem oko cieszyć będą liście, jesienią dekoracyjne wiechy, a zimą zaś urocze chochoły. Nie ważne, czy posadzimy trawę pampasową różową czy trawę pampasową białą - nasz ogród będzie przykuwał uwagę. Chociaż to trawa pampasowa różowa jest bardziej efektowna i intrygująca.

  Hibiskus to azjatycka piękność, którą możemy zarówno hodować w naszym ogrodzie, jak i cieszyć się jej właściwościami zdrowotnymi. Opisujemy najpopularniejsze odmiany hibiskusa oraz podpowiadamy, jak należy je pielęgnować.

  Kwitnące byliny to ulubienice wielu ogrodników. Bez nich trudno o kolorową rabatę, czy atrakcyjny skalniak. Interesującym przykładem byliny jest odętka wirginijska, która posiada wiele zalet.

  Oprócz urządzenia domu warto zadbać również o ogród czy balkon. Doskonałą rośliną, która ozdobi ogród, jest rozchodnik. Odmiany rozchodnika są bardzo liczne, dlatego każdy znajdzie dla siebie taką, której kwiaty oraz wielkość będą się komponowały z innymi roślinami rosnącymi w ogrodzie.

  Coraz częściej decydujemy się na uprawę roślin egzotycznych w naszym ogrodzie. Rzadko spotykane i niezwykle atrakcyjne rośliny pochodzące z odległych zakątków świata to ciekawe urozmaicenie pospolitych aranżacji na działce. Jedną z ciekawszych i coraz popularniejszych roślin, które są dostępne na rynku, jest kuflik cytrynowy.

  Posiadając ogród, chcemy, by był on nie tylko piękny, ale i niekłopotliwy - zwłaszcza jeśli jesteś amatorem w ogrodnictwie lub nie posiadasz wystarczającej ilości czasu. Z tego powodu warto zainteresować się taką rośliną, jak tawuła japońska. Ten pochodzący z Azji liściasty krzew sprawi, że uzyskasz genialne efekty przy niskim nakładzie pracy. Poznaj tawułę japońską golden princess i jej pozostałe zachwycające odmiany.

  Świdośliwa to rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo, które warto uprawiać ze względu na jego walory ozdobne i smakowe. W okresie wczesnej wiosny roślinę zdobią liczne, najczęściej białe kwiaty. Owoce świdośliwy są jadalne, wyglądem przypominają borówki. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji słodkich przetworów.

  Grab kolumnowy występuje w większości krajów europejskich. Najczęściej spotyka się go w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej. W ogrodach bywa sadzony jako soliter. Ciekawym zastosowaniem rośliny jest formowany, gęsty żywopłot lub drzewko bonsai. Na jakie odmiany zwrócić uwagę i czym się wyróżniają? Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?

  Oleander to roślina legenda. Kojarzony jest przede wszystkim z racji swoich właściwości trujących, które stały się motywem wielu filmów czy anegdot. Jednak to również bardzo piękna roślina, charakteryzująca się dużymi kolorowymi kwiatami i wiecznie zielonymi liśćmi.

  Jodła kaukaska, inaczej jodła normandzka, to jeden z ciekawszych gatunków wśród drzewek ozdobnych. Jodła tego typu jest dość wymagająca, jednak odwdzięcza się ona wysoką trwałością i efektownym pokrojem korony. Z kolei jodła koreańska zachwyca nietypowym, niebieskim zabarwieniem szyszek.

  Cyprysik groszkowy to jeden z najbardziej wdzięcznych w uprawie miniaturowych cyprysów: 10 letnie drzewko osiąga wysokość około pół metra. Większość z cyprysików przycinamy tuż przed wiosną, jednak uważając na przymrozki. Jest to roślina łatwa w formowaniu, dobrze znosi nawet silne przystrzyżenie.

  Amarylis może poszczycić się jednym z największych kielichów kwiatowych wśród roślin, które możemy hodować w domu. Jest to roślina niezwykle dekoracyjna. Czy jest też bardzo wymagająca? Otóż nie! Wbrew pozorom, amarylis nie ma dużych wymagań w uprawie domowej.

  Magnolia parasolowata to ozdobne drzewo rosnące w prywatnych ogrodach, ogrodach botanicznych i parkach. Jest drzewem o egzotycznym wyglądzie, ma ogromne, rozłożyste liście, których długość dochodzi nawet do 60 cm. W okresie kwitnienia wypuszcza intensywnie pachnące białe kwiaty i czerwone owoce, które są pokarmem dla zwierząt. Magnolia jest drzewem bardzo wymagającym.

  Katalpa (surmia) jest niewielkim drzewem ozdobnym. Jej walory dekoracyjne to bujna korona, oryginalne liście w kształcie serca, kremowobiałe kwiaty, a po okresie kwitnienia ciekawie wyglądające owoce. Dużą zaletą rośliny jest to, że w zależności od odmiany nadaje się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Jak należy ją uprawiać, by rozwijała się prawidłowo?

  Klon palmowy (Acer palmatum) to znane drzewo ozdobne. Ma oryginalny wygląd, a przy tym jest niewysokie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych ogrodach. Posiada także wiele ciekawych odmian, które w doskonały sposób potrafią urozmaicić zielony teren. Mimo wielu zalet, jest to niestety roślina wymagająca. W jaki sposób należy pielęgnować klony palmowe, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas?

  Trawa niedźwiedzie futro to właściwie kostrzewa miotlasta, która w naturalnych warunkach występuje przede wszystkim w Pirenejach, ale ze względu na swój niezwykle atrakcyjny wygląd z powodzeniem jest hodowana i uprawiana na niemal całym świecie. Ta niezwykła roślina porasta tereny, na których często występują pożary i nawet jeśli ogień strawi jej liście, to podziemne kłącza są w stanie przetrwać. Co więcej, niedźwiedzia trawa jest jedną z pierwszych roślin, które pojawiają się na pogorzelisku.