ogród

  Naparstnica to ozdoba bylina, która poprzez samodzielne rozmnażanie może w niezwykły, nieregularny sposób ozdobić niejeden przydomowy ogród. Chętnie wybierana przez florystów jako główny bohater bukietów. To okazała, wysoka roślina, z intensywnie kolorowymi kwiatami przypominającymi kształt naparstków lub dzwonków, które układają się w puszyste grona. Uprawa naparstnicy nie wymaga szczególnych umiejętności ogrodnicznych. Często dotykają ją choroby, jednak jeśli właściwie ją zabezpieczymy, przez kilka lat będzie ozdobą ogrodów.

  Istnieją popularne rośliny ogrodowe, do których nie przywiązujemy większej wagi, nie przyglądamy się im, a czasem mijamy je, nawet ich nie zauważając. Dobrym przykładem są tuje. Dlaczego?

  Przycinanie i formowanie iglaków to ważne zabiegi, które należy wykonywać w większości ogrodów z iglastymi drzewami i krzewami.

  Ligustr zimozielony jest krzewem szczególnie polecanym osobom, które chcą mieć piękny, zwarty i utrzymujący w zimie liście żywopłot. Ligustr zimozielony szybko rośnie, przyrost roczny tej rośliny może wynosić 20 cm, a niekiedy nawet więcej.

  Róże pienne mogą być piękną, naturalną dekoracją nawet w niewielkich ogrodach. Oprócz kwitnących kwiatostanów wyróżniają się również delikatnym, przyjemnym zapachem. Ich główną zaletą jest też to, że należą do roślin wieloletnich, nie ma więc potrzeby corocznego sadzenia nowych egzemplarzy. Poznaj odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać cięcie róż piennych, ich sadzenie oraz jak zabezpieczyć roślinę na zimę.

  Agnieszka Woźniak-Starak posadziła warzywa na terenie mazurskiej posiadłości. Teraz zaprezentowała w mediach społecznościowych swoje plony. Zielony ogród jest pełen ogórków, ziół i kwiatów. - Jest tego tyle, że rozważam otwarcie jakiegoś lokalnego straganu - napisała.

  Wieczory na przydomowym tarasie to niezaprzeczalny atrybut lata. Długo wyczekiwany relaks można jeszcze bardziej umilić, wybierając odpowiednie gadżety. Konrad Koterba zaprezentował w programie kilka z nich. Sprawdź, co zrobić, żeby ogród stał się miejscem z którego nie będziemy chcieli wychodzić i to bez względu na pogodę.

  Rogownica pospolita to znana w krajach o umiarkowanym klimacie bylina z rodziny goździkowatych. Niepozorna i urocza roślina z drobnymi białymi kwiatami jest nielubianym przez rolników chwastem. Rośnie głównie dziko, pokrywając łąki, lasy i tereny przydrożne. W okresie kwitnienia pachnie miodem. Co warto o niej wiedzieć? Jak chronić uprawy przed ekspansją rogownicy pospolitej?

  Rośliny jednoroczne zasługują na swoje specjalne miejsce w ogrodzie. Są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które często zmieniają ogrodowe aranżacje.

  Klon ginnala jest odmianą klonu tatarskiego, pochodzącego z obszarów Azji Mniejszej i południowo-wschodniej Europy. Ma małe wymagania uprawowe i charakteryzuje się szybkim wzrostem.

  Berberys "Orange Rocket" jest nową odmianą, która z dnia na dzień zyskuje na popularności. Idealnie nadaje się ona do kompozycji roślinnych, pojedynczych nasadzeń a także niskich żywopłotów. W artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tej pięknej rośliny i jej uprawy.

  Santolina to pochodząca z krajów Morza Śródziemnego egzotyczna roślina, którą docenili polscy ogrodnicy. Wybierana jest jako ozdoba i wsparcie dla mniejszych roślin. Służy jako naturalny niski żywopłot i wykorzystywana jest do aranżacji rabat bylinowych oraz ogrodów skalnych. Zielona santolina znalazła zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. Jakie są jej gatunki, odmiany i jak ją uprawiać?

  Brzoskwinia "Inka" to ciepłolubne drzewo rodzące soczyste i smaczne owoce. Pochodzi z Chin, dlatego dogodne warunki do jej wzrostu to chronione od wiatru, słoneczne miejsca. Pielęgnacja inki jest prosta, ale wymaga posadzenia drzewa w konkretnej glebie i regularnego przycinania gałęzi. Roślina nie jest odporna na choroby i mróz.

  Trójsklepka to bardzo interesująca bylina. Znana jest także pod nazwą „storczyk ropuszy”, a to dlatego, że osobliwy wygląd jej kwiatów bywa czasami kojarzony właśnie ze storczykami.

  Akacja to potoczna nazwa drzewa, wywodzącego się z rodziny bobowatych bądź motylkowych. Poprawna nazwa tej rośliny to robinia akacjowa. Jest to drzewo bardzo powszechnie występujące na całym świecie, ponieważ bardzo dobrze rośnie, nawet na ubogich glebach.

  Po remontach czy budowaniu drewnianego płotu zwykle pozostają kawałki drewna, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Dlatego Izabela Szarmach i Olga Piórkowska w programie HGTV pt. "Wymarzone ogrody" pokazały, jak łatwo wyczarować z nich piękne donice. Zobacz, jak zrobić je krok po kroku.

  Cyprysik japoński to popularna, piękna, choć dość wymagająca roślina. Dowiedz się o niej więcej i sprawdź, jak należy ją pielęgnować.

  Jeśli marzy ci się figa z makiem domowej roboty, to na pewno zainteresuje cię hodowla figowca pospolitego. Choć nie jest najpopularniejszym owocem w naszym kraju, może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Dowiedz się, która opcja odpowiada ci najbardziej.

  Starzec popielny – znany również jako mrozy, starzec srebrzysty czy starzec popielnik – to roślina, która wyróżnia się na tle innych. Jest rośliną jednoroczną, ale warto sadzić ją w ogrodzie co sezon, aby uatrakcyjnić swoje rabaty. Jej rozmnażanie jest stosunkowo proste, dlatego nie trzeba za każdym razem kupować nowych sadzonek rośliny. Chcesz mieć w swoim ogrodzie egzemplarz starca popielnika, ale nie wiesz jak go uprawiać? Poznaj podstawowe wymagania gatunku oraz dowiedz się, jak prawidłowo przycinać mrozy.

  Byliny zajmują ważne miejsce w wielu typach ogrodów. Ciekawym przykładem wśród tej grupy roślin jest rogownica kutnerowata, dla której można znaleźć wiele zastosowań. Aby jednak prawidłowo rosła, należy spełnić jej specyficzne wymagania.

  Wilczomlecz białounerwiony jest sukulentem z rodziny wilczomleczowatych. Naturalnie występuje wyłącznie w klimacie subtropikalnym, głównie na egzotycznym Madagaskarze. Często kupujemy go jako roślinę ozdobną i trzymamy na parapecie. Mało kto wie, że może być trujący. Sprawdź, co warto wiedzieć.

  Posiadacze sadów, działek, czy domowych ogrodów w których rosną drzewka owocowe, znają szpaki doskonale. Szpak zwyczajny (Sturnus Vulgaris) -

  Rutewka należy do bylin trujących, jednak przy prawidłowej pielęgnacji i zachowaniu ostrożności, nie wyrządzi ona krzywdy ani ludziom, ani zwierzętom domowym. Szacuje się, że można wyróżnić nawet 200 różnych gatunków roślin. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. rutewka orlikolistna, rutewka żółta oraz rutewka dwuskrzydłowa. Jak je uprawiać?

  Pęcherznica kalinolistna to krzew, który coraz chętniej uprawiany jest w polskich ogrodach. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina, jednak bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia pięknych i gęstych żywopłotów. W jakich odmianach występuje pęcherznica i jak należy ją pielęgnować?

  Trzcinnik piaskowy jest gatunkiem pochodzącym z rodziny wiechlinowatych, funkcjonuje także pod nieco bardziej wdzięczną nazwą – trzcinnik łąkowy. Naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce występuje znaleźć go można niemal wszędzie, jest bowiem jednym z najbardziej uporczywych chwastów.

  Żelaźniak to roślina ogrodowa, która ze względu na swoje pokaźne gabaryty chętnie jest wykorzystywana do ozdoby i aranżacji ogrodów. Jest odporny i nie ma szczególnych wymagań w uprawie. Ma żółte kwiaty i w całości pokryty jest meszkiem. Stanowi jedną z ulubionych roślin pszczół.

  W naturalnym środowisku różanecznik występuje tylko w Japonii. Innymi popularnymi nazwami tego gatunku są rododendron oraz azalia. Chcesz uprawiać tę roślinę w swoim ogrodzie, ale nie wiesz, na co zwrócić największą uwagę? Różaneczniki japońskie są dość wymagające w pielęgnacji, jednak warte poświęceń – w okresie kwitnienia zmieniają ogród nie do poznania.

  Te pozornie urocze stworzenia mogą stać się prawdziwą plagą, która zrujnuje efekty pracy przy roślinach. Jak się ich pozbyć?

  Omieg to roślina coraz częściej pojawiająca się w naszych ogrodach. Kiedy zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pełnym zdrowiem. Jakie wymagania ma omieg i jak należy go uprawiać?

  Szkodniki roślin to istne utrapienie każdego ogrodnika. Choć zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, to mogą wyrządzić wiele szkód. Jednymi z popularnych szkodliwych owadów są miseczniki. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.