rośliny

  rośliny

  Starzec popielny – znany również jako mrozy, starzec srebrzysty czy starzec popielnik – to roślina, która wyróżnia się na tle innych. Jest rośliną jednoroczną, ale warto sadzić ją w ogrodzie co sezon, aby uatrakcyjnić swoje rabaty. Jej rozmnażanie jest stosunkowo proste, dlatego nie trzeba za każdym razem kupować nowych sadzonek rośliny. Chcesz mieć w swoim ogrodzie egzemplarz starca popielnika, ale nie wiesz jak go uprawiać? Poznaj podstawowe wymagania gatunku oraz dowiedz się, jak prawidłowo przycinać mrozy.

  Wilczomlecz białounerwiony jest sukulentem z rodziny wilczomleczowatych. Naturalnie występuje wyłącznie w klimacie subtropikalnym, głównie na egzotycznym Madagaskarze. Często kupujemy go jako roślinę ozdobną i trzymamy na parapecie. Mało kto wie, że może być trujący. Sprawdź, co warto wiedzieć.

  Szkodniki to utrapienie dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów. Potrafią zniweczyć trud włożony w pielęgnowanie roślin i sprawić, że stracą one swój urok. Jednym ze szkodników jest ochojnik, który atakuje różne grupy roślin.

  Rutewka należy do bylin trujących, jednak przy prawidłowej pielęgnacji i zachowaniu ostrożności, nie wyrządzi ona krzywdy ani ludziom, ani zwierzętom domowym. Szacuje się, że można wyróżnić nawet 200 różnych gatunków roślin. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. rutewka orlikolistna, rutewka żółta oraz rutewka dwuskrzydłowa. Jak je uprawiać?

  Pęcherznica kalinolistna to krzew, który coraz chętniej uprawiany jest w polskich ogrodach. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina, jednak bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia pięknych i gęstych żywopłotów. W jakich odmianach występuje pęcherznica i jak należy ją pielęgnować?

  Trzcinnik piaskowy jest gatunkiem pochodzącym z rodziny wiechlinowatych, funkcjonuje także pod nieco bardziej wdzięczną nazwą – trzcinnik łąkowy. Naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce występuje znaleźć go można niemal wszędzie, jest bowiem jednym z najbardziej uporczywych chwastów.

  Krzew Mojżesza to roślina, która ma zdolności do samozapłonu. Nazywana jest też dyptamem. Spotkanie z tą byliną może mieć tragiczne skutki. Bywa, że bliski kontakt prowadzi do rozległych oparzeń, przede wszystkim podczas upalnych dni. Co to za roślina? Jak chronić się przed poparzeniem i co zrobić, jeśli już do tego dojdzie?

  Omieg to roślina coraz częściej pojawiająca się w naszych ogrodach. Kiedy zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pełnym zdrowiem. Jakie wymagania ma omieg i jak należy go uprawiać?

  Zwiększają libido, wspierają witalność, uspakajają i jak magnes przyciągają do nas potencjalnych partnerów. Mowa o ziołowych afrodyzjakach. Jakie są najlepsze i czym się charakteryzują?

  Rododendrony to niezwykle dekoracyjne rośliny z okazałymi kwiatami i imponującymi liśćmi. Jakie są ich odmiany? Gdzie najlepiej się rozwijają? Jak je uprawiać? O tym w reportażu Dzień Dobry TVN opowiedział ogrodnik Łukasz Skop.

  Trawy ozdobne podbijają nasze ogrody. I nic dziwnego, są efektowne, proste w uprawie i niezwykle dekoracyjne praktycznie przez cały rok. Jedną z chętniej uprawianych traw jest ostnica cieniutka, którą warto poznać nieco bliżej.

  Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) to wieloletnia roślina należąca do rodziny pierwiosnkowatych. W naturalnym środowisku można ją spotkać w Europie, na Kaukazie i w zachodniej części Azji. Jakie występują odmiany tojeści rozesłanej?

  "Zielone są chrupiące, białe bardziej gorzkie".

  Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) w naturalnym środowisku występuje w południowych obszarach Afryki i na Madagaskarze. Od około XIX wieku jest również hodowana w Europie. Kiedy wysiewać roślinę i jak ją pielęgnować, by cieszyć się pięknym widokiem egzotycznych kwiatów?

  Wyjątkowa i niezwykle ozdobna szachownica kostkowata należy do roślin chronionych w Polsce. Jest trująca, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Warto wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować roślinę, aby w kontrolowany, bezpieczny sposób uprawiać ją przez długie lata i cieszyć się jej właściwościami dekoracyjnymi. Poznaj charakterystykę szachownicy kostkowatej oraz najciekawsze odmiany tej rośliny.

  Języczka Przewalskiego to bylina, która może być uprawiana w każdym miejscu w ogrodzie.

  "Bez nawozu nie będzie kwitnienia".

  "Są przystrojone sklepy, restauracje". Czym wydarzenie zaskakuje w tym roku? W materiale Dzień Dobry TVN opowiedział o tym miłośnik roślin Łukasz Skop.

  Osoby, które szukają prostego sposobu na udekorowanie swojego oczka wodnego, powinny zainteresować się strzałką wodną. To gatunek, który najlepiej rośnie na głębokości do 1 metra, dzięki czemu nadaje się do większości sztucznych zbiorników wodnych. Czym charakteryzuje się strzałka wodna i jakie rodzaje liści wytwarza?

  Mimikra w świecie zwierząt i roślin pełni kilka funkcji. Przede wszystkim zwiąże się z innymi formami obrony przed naturalnymi wrogami. Co to jest mimikra, zależy jednak w dużej mierze od tego, o jakim jej typie mowa. Mimikra zwierząt najczęściej ma charakter obronny, w przypadku roślin pojawia się mimikra seksualna. Pojęciem z zupełnie innego porządku jest mimikra molekularna, która dotyczy podobieństwa genów bakterii i wirusów z genami gospodarza. Zjawisko mimikry u ludzi to z kolei termin wiążący się z pewnego typu zachowaniami psychicznymi jednostki.

  Wyjątkowo rzadko spotykana roślina Nepenthes bokorensis, która wyglądem nieco przypomina ludzkiego członka, występuje na terenie Kambodży. Ostatnio zrobiło się o niej głośno ze względu na zachowanie turystów, którzy dla zabawy, a przede wszystkim dla zdjęć niszczą tę rzadką roślinę. Czym to grozi?

  Rośliny, które nie wytwarzają kwiatów, także mogą być atrakcyjne i przydatne w ogrodzie. Wówczas ich ozdobą bywają zazwyczaj liście, które mogą mieć wiele różnych kształtów, kolorów i rozmiarów, dając przy tym szeroką możliwość ich wykorzystania.

  Eschynantus to roślina, która pochodzi z dalekiej Azji, ale jest popularna także w Polsce jako roślina ozdobna, najczęściej o kwiatach w kolorze pomarańczowym lub czerwonym.

  Sadziec purpurowy, zwany wiatrową różą, to popularna i lubiana bylina ozdobna, osiągająca wysokość nawet 2 m. Nie jest wymagająca i łatwo przystosowuje się do warunków, w których została posadzona.

  Opublikowane w sieci zdjęcie może przestraszyć.

  Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.

  Oczeret jeziorny to bardzo ciekawa roślina o nietypowych upodobaniach. Potrzebuje specjalnych warunków, by dobrze się rozwijać, ale kiedy już spełnimy jej wymagania, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Sprawdźmy, jak uprawiać oczeret jeziorny.

  Perukowiec jest jednym z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych. Nie wymaga przy tym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To typowy kserofit – jest przystosowany do gleb suchych i piaszczystych. Jego charakterystyczną cechą są różowe kwiaty przypominające peruki.

  Rozplenica japońska to ozdobna trawa ogrodowa. Jedną z jej najpopularniejszych odmian jest Hameln, która wyróżnia się długimi i wąskimi liśćmi oraz jasno-beżowymi kwiatami. Jest odporna na mróz, dlatego świetnie sprawdzi się w polskich ogrodach. Jakie wymagania uprawne ma rozplenica japońska?

  Kalina wawrzynowata to krzew, który przeciętnie osiąga 2 metry wysokości. W zależności od fazy kwitnienia, na jego gałęziach pojawiają się różowe lub białe kwiaty.