Epipremnum złociste - jak je uprawiać? Poznaj najciekawsze odmiany tej rośliny

Epipremnum złociste
Epipremnum złociste - jak je uprawiać? Poznaj najciekawsze odmiany tej rośliny
Źródło: Ali Majdfar/GettyImages
Jeszcze jakiś czas temu w większości polskich domów można było bez trudu znaleźć przynajmniej jeden egzemplarz epipremnum złocistego. Choć przez kilkanaście lat roślina przestała być tak popularna, niedawno znów staje się jedną z najbardziej pożądanych naturalnych dekoracji w mieszkaniach.

Epipremnum złociste to wspaniałe pnącze doniczkowe, które idealnie nadaje się nawet do niedużych przestrzeni. Ze względu na niewielkie wymagania uprawne i łatwą pielęgnację, po kilku latach zapomnienia ponownie wraca do domów i szkół. Na przestrzeni lat z czystego gatunku udało się wyhodować oryginalne, różnobarwne odmiany rośliny, które przy odrobinie wysiłku mogą cieszyć oko przez długie lata. Jak powinna wyglądać uprawa epipremnum złocistego i jak należy dbać o to pnącze?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240112_Rosliny_REP_napisy
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Epipremnum złociste - krótka charakterystyka gatunku

Dziko rosnące egzemplarze epipremnum złocistego można spotkać na terenie wysp położonych w Polinezji Francuskiej. Gatunek jednak już na dobre zadomowił się w wielu innych krajach świata i od lat wykorzystywany jest jako pnąca roślina doniczkowa, która przy odpowiedniej pielęgnacji osiąga naprawdę zaskakujące rozmiary - dojrzałe sadzonki wyróżniają się pędami o długości nawet 5 metrów. Epipremnum cenione jest ze względu na dekoracyjne, błyszczące, zielone liście o sercowatym kształcie.

Odmiany epipremnum złocistego

Obecnie na polskim rynku dostępne są przeróżne, wielobarwne odmiany epipremnum złocistego. Choć czysty gatunek jest dość odporny na błędy w pielęgnacji, specjalnie wyselekcjonowane rośliny są w stanie znieść jeszcze więcej pomyłek. Nadadzą się więc dla osób o niewielkim doświadczeniu w ogrodnictwie. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba dokładać starań, aby utrzymać roślinę w dobrym zdrowiu, ponieważ długotrwałe ignorowanie jej wymagań może negatywnie wpłynąć na jej dekoracyjność.

Jakie odmiany epipremnum złocistego polecane są do uprawy doniczkowej w warunkach domowych?

  • Odmiana ‘Aureums’ charakteryzuje się znacznie większymi niż u czystego gatunku liśćmi, na których wyraźnie zaznaczone są kremowo-żółte lub cytrynowo-żółte wzory.
  • Odmiana ‘N’Joy’ to jedna z najpopularniejszych odmian epipremnum. Ma niewielkie, drobne i delikatnie pomarszczone liście w kolorze zielonym. Na wierzchniej części blaszki liściowej znajdują się nieregularne, białe plamy.
  • Odmiana ‘Jade’ wyróżnia się jednolitym kolorem łodyg oraz liści (mają one głęboki, ciemnozielony odcień).
  • Odmiana ‘Neon’, jak wskazuje sama nazwa, charakteryzuje się niezwykle intensywnym, pstrokatym odcieniem liści oraz łodyg. Mogą one mieć barwę cytrynowożółtą lub cytrynowozieloną. W obrębie odmiany spotykane są egzemplarze z delikatnymi, bladozielonymi przebarwieniami na liściach.
  • Odmiana ‘Marble Queen’ to epipremnum z kremowobiałymi, nakrapianymi na zielono liśćmi. Łodygi rośliny mogą mieć kolor ciemnozielony lub intensywnie żółty.

Epipremnum złociste - uprawa, pielęgnacja i wymagania rośliny

Epipremnum złociste lubi miejsca słoneczne, o delikatnie rozproszonym świetle. Zbyt mocne słońce może wypalać liście rośliny, nie jest zatem polecane, aby umieszczać ją na parapetach (zwłaszcza latem). Bardziej zacienione pomieszczenia również nie powinny mieć negatywnego wpływu na kondycję epipremnum, mogą jedynie odrobinę spowolnić jego wzrost.

Podłoże dla sadzonek powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Warto przygotować na dnie doniczki kilkucentymetrową warstwę drenażu. Roślina wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania, dobrze znosi także zraszanie.

Epipremnum złociste - rozmnażanie krok po kroku

Gatunek i odmiany rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Do przeprowadzenia zabiegu najlepiej sprawdzą się dojrzałe sadzonki epipremnum, z których wystarczy obciąć kilka krótkich, węzłowych fragmentów pędu, a następnie przenieść je do pojemnika z wodą. Po ukorzenieniu się pędów można wysadzić je do doniczek na miejsce stałe, stopniowo zwiększając rozmiar pojemnika.

Zastosowanie i właściwości epipremnum złocistego

Epipremnum złociste świetnie wpasowuje się w każdy rodzaj i styl wnętrza. Może być posadzone w wysokich donicach ustawionych na podłodze, dobrze prezentuje się również w pojemnikach podwieszanych na suficie lub doniczkach umocowanych na ścianach. Ze względu na pnące się w dół pędy roślina nadaje się również do postawienia na wysokich meblach.

Z uwagi na trujące właściwości pnącza nie zaleca się do kupowania sadzonek do domów, w których są dzieci lub zwierzęta domowe, zwłaszcza jeśli nie ma możliwości umieszczenia doniczki w miejscu dla nich niedostępnym. W tkankach epipremnum znajduje się toksyczny szczawian wapnia, który przy bezpośrednim kontakcie ze skórą może wywoływać uczucie swędzenia, podrażnienie oraz uczulenie. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w grubych rękawiczkach, a po każdym kontakcie z rośliną trzeba dokładnie umyć ręce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie