rośliny doniczkowe

  rośliny doniczkowe

  Fiołki afrykańskie, rozumiane jako czysty gatunek, to fioletowe kwiaty doniczkowe, które naturalnie występują na terenach górskich w Afryce Południowej. W Polsce uprawiane są wyłącznie w domu, ponieważ mają dużą skłonność do przemarzania i nawet niewielkie ochłodzenie może stać się przyczyną chorób tych roślin. O czym należy pamiętać, wybierając rośliny i sadząc je w doniczkach? Jakie odmiany fiołków są najbardziej atrakcyjne?

  Piękne, lecz trujące rośliny doniczkowe, mogą być wspaniałą ozdobą domu, ale równocześnie szkodzić zdrowiu jego mieszkańców. Nie warto ryzykować. Dlatego tak ważne jest, by znać trujące rośliny doniczkowe i zrozumieć na czym polega ich szkodliwość. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie rozwijać swój domowy zielnik.

  Opryski to prosty zabieg rozpylania wybranej substancji na rośliny. Pełni różne funkcje – chroni przed działaniem szkodników i rozwojem chorób, a opryski przeciw kleszczom pomagają zmniejszyć ryzyko występowania tego groźnego pasożyta na użytkowanym przez nas obszarze.

  Keramzyt jest coraz częściej stosowany w ogrodnictwie, ponieważ może wspomagać wzrost roślin. Stanowi dopełnienie podłoża i pomaga uzyskać bardziej optymalne warunki uprawy. Keramzyt ogrodniczy jest też alternatywą dla popularnej kory, ponieważ w przeciwieństwie do niej jest bardziej odporny na rozwój szkodników.

  Agawa to wspaniała roślina, która ma wiele zastosowań. Warto zrobić dla niej miejsce w domu. Na rynku można znaleźć wiele gatunków i odmian, które różnią się wyglądem i właściwościami. Którą z nich wybrać?

  Urban Jungle to popularny trend w urządzaniu wnętrz. Monstery, strelicje, czy palmy pojawiają się w domach coraz częściej. Kolekcjonerzy prześcigają się w poszukiwaniu coraz bardziej interesujących roślin - a do takich z pewnością należą takie, które są wybarwione w ciekawy sposób. Liście z białymi, różowymi, czy nawet srebrnymi plamami to aktualnie największy hit.

  Niektóre rośliny, które rosną na działkach lub przydomowych ogródkach wymagają ciągłej pielęgnacji. Na szczęście, są jednak i takie o które nie trzeba dodatkowo dbać, pod warunkiem, że w odpowiednim czasie poświęcimy im chwilę uwagi. Oto sprawdzone porady, które pozwolą zadbać o nasze rośliny, które przetestował Łukasz Skop.

  Domowe kwiaty czy rośliny, które trzymamy na balkonie, do życia potrzebują nie tylko słońca, ale także wody. Co zrobić, aby nie przesuszyć, albo nie przelać rośliny? W tym pomogą nam nowoczesne gadżety. Które zasługują na uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Konradem Koterbą, pasjonatem technologii i gadżetów.

  Zakwaszenie ziemi to zabieg konieczny, umożliwiający zakorzenienie się i wzrost roślin kwasolubnych, które często sadzi się w ogrodzie lub w doniczce. Powszechnie występujące gatunki, preferujące kwasowy odczyn gleby, to borówki, wrzosy, magnolie, żurawina, różanecznik oraz hortensja. Zamiast skomplikowanych i drogich metod obniżania pH, można wykorzystać proste i naturalne techniki. Sprawdź, jak zakwasić ziemię, na czym polega ten zabieg oraz jak wykonać go przy pomocy domowych sposobów.

  Młode i wiekowe, bujne i dopiero wschodzące, te nadprogramowe albo po prostu niechciane – wszystkie rośliny doniczkowe, zamiast wyrzucać, można oddać do wybranego Punktu Adopcji Roślin, stworzonego w ramach wspólnej akcji marek WOKAS i Bricomarché w sześciu miastach Polski. Chętni, każdą z tych roślin mogą zabrać pod swój dach – zupełnie za darmo! Ale to jeszcze nie wszystko. Aby ułatwić adopcyjne początki, każda osoba, która zdecyduje się na przygarnięcie kwiatów, otrzyma 50 proc. zniżki na ziemię uniwersalną WOKAS SMART 5l.

  Jest już wiosna, w związku z czym warto w zaciszu własnego domu zamienić aromatyczne świeczki na pachnące, kolorowe kwiaty. Które z nich najlepiej wybrać, by ożywić wnętrza? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka, Anna Wojtala.

  Bartek Jędrzejak wiosennie przywitał widzów Dzień Dobry TVN z Gdańska. Nasz prezenter pogody wybrał się do nietypowego miejsca, jakim jest schronisko dla bezdomnych roślin. To właśnie tam trafiają schorowane i niechciane kwiatki. Specjalistka zdradziła nam, jak prawidłowo przygotować rośliny doniczkowe na wiosnę.

  Przeznaczamy wiele wysiłku i czasu na to, by rośliny ozdobne, które sadzimy na kwietnikach i balkonie ładnie rosły. Niestety, nawet najlepsza pielęgnacja może nie wystarczyć w walce z chorobami, za które odpowiedzialne są grzyby. Tymczasem schorzenia te należą do najczęstszych, jednocześnie są niezwykle trudne do pozbycia się. Bywa, że przez długi czas nasze rośliny cieszą się dobrym zdrowiem, a przychodzi czas, kiedy zaatakowane przez zarodniki grzybów marnieją i cały nasz wysiłek idzie na marne. Jak można zminimalizować ryzyko pojawienia się grzybów w naszym kwietniku czy na balkonie? I co zrobić, kiedy już musimy zadziałać nie tylko prewencyjnie, ale walczyć z pojawiającymi się chorobami roślin ozdobnych, wywołanych przez grzyby?