rośliny doniczkowe

  rośliny doniczkowe

  Geranium, pelargonia pachnąca, anginowiec, czy najprościej anginka, to nazwy rośliny znanej od lat w medycynie naturalnej. Hodowana w domach, często zajmowała dumne miejsce na babcinym parapecie. Jej dekoracyjne atuty, to jednak nie wszystko. Anginka to istne remedium na wiele chorób. Do czego wykorzystuje się geranium?

  "Można sobie tutaj zaszaleć".

  Czego potrzebują teraz nasze rośliny doniczkowe?

  Jeśli Twój rododendron nie wygląda najlepiej, możliwe, że zaczął chorować. Gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy, należy zdecydować się na leczenie. Im szybciej podejmiemy działanie, tym lepiej.

  Jak zadbać o kwiaty na wiosnę?

  Urządzając i aranżując mieszkanie, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie kwiaty doniczkowe wybrać. Obecnie panuje moda na zielone rośliny bez kwiatów, co może stanowić pewne utrudnienie dla fanów roślin kwitnących. Jakie są najpopularniejsze kwiaty doniczkowe? Które warto uprawiać?

  Toksyczne rośliny mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszych pupili i pociech. Anna Wojtala, florystka, wyjaśniła w jaki sposób obchodzić się z poszczególnymi gatunkami oraz radziła, których należy unikać, gdy mieszkają z nami zwierzęta i dzieci.

  Mogą powodować ból głowy.

  Zimą, kiedy dostęp do świeżych warzyw jest ograniczony, warto hodować w domu rośliny obfitujące w mikroelementy. Jak uprawiać smaczne kiełki i mikrolistki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka i propagatorka zero waste, Sylwia Majcher.

  W ostatnich latach ludzie w coraz większym stopniu interesują się pielęgnacją roślin. Do grona pasjonatów należy też Natalia Janocha, która ma w domu kilkaset okazów kwiatów doniczkowych. Kolekcjonerka w Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim hobby.

  Wielu z nas ma te rośliny w swoich domach, dlatego warto wiedzieć, jak o nie zadbać, by cieszyły oko kolorowymi kwiatami.

  Sprawdź, jak je zwalczyć.

  Oto rady specjalisty.

  Czy można uciąć suche liście?

  Hecznarowice to niewielka miejscowość w województwie śląskim. Na jej terenie znajduje się wyjątkowe gospodarstwo ogrodnicze, którego właściciele od lat z największą dbałością doglądają gwiazd betlejemskich. W Dzień Dobry TVN Ada i Piotr Babiuch opowiedzieli o uprawie popularnej rośliny, która często gości w polskich domach w okresie świątecznym.

  Jak wyczyścić ich liście i zapewnić im podparcie?

  Katarzyna Skoczek, znana też jako Kate Plant Lover jest socjolożką, instagramerką i wielką miłośniczką roślin. Kocha je szalenie i odpowiedzialnie.

  Sezon wytężonej pracy na działce dobiegł końca. Rośliny weszły w stan spoczynku, żeby w dobrej formie przetrwać zimę. A jak zadbać w tym czasie o domowe kwiaty doniczkowe? O tym opowiedział autor bloga Bez-Ogródek i dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.

  Kwiaty i rośliny doniczkowe są piękną ozdobą domu. Zielone liście ożywią każde pomieszczenie i sprawią, że będzie bardziej przytulne. Jednak zbyt ciepła temperatura, brak światła lub nieumiejętne podlewanie mogą sprawić, że liście zaczną żółknąć i stracą swój urok. Jak tego uniknąć?

  Fatsja japońska jest rośliną doniczkową. Ze względu na swoje okazałe rozmiary i ogromne, rozłożyste liście wykorzystuje się ją od ponad wieku jako domową roślinę ozdobną. Jest prosta w uprawie i utrzymaniu. Wymaga minimum uwagi w pielęgnacji. Fatsja japońska bywa celem ataków szkodników i chorób, ale mimo to jest rośliną bardzo odporną, także na warunki środowiska i temperaturę.

  "Po trzydziestu latach wciąż nie mam dość"

  Poznaj porady naszego ogrodnika.

  Fiołki afrykańskie, rozumiane jako czysty gatunek, to fioletowe kwiaty doniczkowe, które naturalnie występują na terenach górskich w Afryce Południowej. W Polsce uprawiane są wyłącznie w domu, ponieważ mają dużą skłonność do przemarzania i nawet niewielkie ochłodzenie może stać się przyczyną chorób tych roślin. O czym należy pamiętać, wybierając rośliny i sadząc je w doniczkach? Jakie odmiany fiołków są najbardziej atrakcyjne?

  Anturium jest rośliną egzotyczną. Prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie czerwony kwiat anturium. Roślina ta jest bardzo chętnie kupowana nie tylko ze względu na oryginalny wygląd, ale też dlatego, że jest to roślina dość wytrzymała, chociaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

  Piękne, lecz trujące rośliny doniczkowe, mogą być wspaniałą ozdobą domu, ale równocześnie szkodzić zdrowiu jego mieszkańców. Nie warto ryzykować. Dlatego tak ważne jest, by znać trujące rośliny doniczkowe i zrozumieć na czym polega ich szkodliwość. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie rozwijać swój domowy zielnik.

  Opryski to prosty zabieg rozpylania wybranej substancji na rośliny. Pełni różne funkcje – chroni przed działaniem szkodników i rozwojem chorób, a opryski przeciw kleszczom pomagają zmniejszyć ryzyko występowania tego groźnego pasożyta na użytkowanym przez nas obszarze.

  Sukulenty w domu to odpowiednia roślina dla zapominalskich. Zasadzone w doniczce posiadają bowiem dość wyjątkową zdolność - gromadzą wodę w swych liściach, łodygach i korzeniach. Dzięki temu są dość łatwe w uprawie. Warto jednak dowiedzieć się o nich więcej.

  Keramzyt jest coraz częściej stosowany w ogrodnictwie, ponieważ może wspomagać wzrost roślin. Stanowi dopełnienie podłoża i pomaga uzyskać bardziej optymalne warunki uprawy. Keramzyt ogrodniczy jest też alternatywą dla popularnej kory, ponieważ w przeciwieństwie do niej jest bardziej odporny na rozwój szkodników.

  Palma daktylowa to drzewo, z którego pozyskuje się pyszne owoce – daktyle. Roślina prezentuje się bardzo egzotycznie, ale uprawia się ją nawet w domu. Palmę daktylową można wyhodować z pestki – trzeba na to sporo czasu, jednak efekty są tego warte.

  Agawa to wspaniała roślina, która ma wiele zastosowań. Warto zrobić dla niej miejsce w domu. Na rynku można znaleźć wiele gatunków i odmian, które różnią się wyglądem i właściwościami. Którą z nich wybrać?