Zioła mają duże walory kulinarne, lecznicze, estetyczne i smakowe. Większość z nich świetnie sprawdzi się jako dodatek do potraw, napojów np. lemoniad, ale również można je wykorzystać do produkcji np. kosmetyków czy aromaterapii. Świeże mają zdecydowanie większe właściwości zapachowe i smakowe niż suszone. Cechują się również dużymi właściwościami leczniczymi: są bakteriobójcze, grzybobójcze a nawet pleśniobójcze. Mogą być również naturalnymi odstraszaczami owadów np. komarów czy kleszczy. Aby uaktywnić występujące w nich naturalne olejki, wystarczy dotknąć roślinę i pomasować, wówczas wydziela największe ilości zapachu.
Zakupione zioła należy przesadzić do większych donic, ponieważ mają duże systemy korzeniowe. Przesadzamy do ogrodu, do skrzynek na balkon lub do donic na parapecie.
- Zioła są świetne, jeśli chcemy zacząć przygodę z roślinami. Będą bardzo mało wymagające, super sprawdzą się na większości naszych balkonów - przekonywał Damian Kohyt.
Zioła możemy hodować w pojedynczych donicach lub robić z nich kompozycje w skrzyneczkach, pięknych misach, a nawet w ogrodach wertykalnych na ścianach. Używamy do nich zwykłej ziemi uniwersalnej lub lekko kwaśnej. Zawsze pamiętajmy o warstwie drenażowej na spodzie donicy.
Jak uprawiać zioła
Uprawa większości gatunków ziół w domowych warunkach nie jest skomplikowana. Należy jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków:
- Odpowiednie podłoże i drenaż. Podłoże do uprawy ziół powinno by przepuszczalne, w tej roli idealnie sprawdzi się mieszanka torfu i piasku. Rośliny te nie tolerują przemoczonych korzeni, stąd konieczne jest wykonanie drenażu - na dno doniczki z otworem odpływowym wyłóż kamienie, gruby żwir lub kawałki ceramicznej doniczki. Dzięki temu woda swobodnie spłynie na dno, a korzenie nie będą przemoczone.
- Temperatura, nawodnienie i stanowisko. Dla większości roślin z grupy ziół optymalna temperatura mieści się w przedziale 15 - 20ºC. Jednocześnie preferują nasłonecznione stanowisko (jednak nie w bezpośrednim słońcu). Systematyczne podlewanie ziół pozwoli cieszyć się bujną zielenią krzewów. Należy jednak unikać przelania.
- Przycinanie. Systematyczne przycinanie wierzchołków jest konieczne. Czynność ta gwarantuje stały i równomierny wzrost.
- Zioła lubią wilgoć. Jeśli dopuścimy do nadmiernego przesuszenia, roślina uschnie. Jednak należy również pamiętać, że mimo uwielbienia wilgoci zioła nie tolerują przelania i zalania korzeni. Optymalnym rozwiązaniem jest podlewanie regularne, acz umiarkowane. Latem wodę powinno się uzupełniać nawet co drugi dzień (a w przypadku niektórych roślin nawet codziennie). Do podlewania ziół można używać wody z kranu, jednak najlepsza będzie taka w temperaturze pokojowej, która odstała w konewce przynajmniej dobę. Większość ziół lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego bardzo dobrym miejscem do ich uprawy jest kuchenny parapet - para z gotowanych potraw pozytywnie wpływa na rośliny.
- Nie bójmy się ciąć ziół i ich używać. Każde cięcie stymuluje do rozrostu i zagęszczenia rośliny. Nie obrywamy samych listków. Nie tniemy jak żywopłot na oślep. Cięcie wykonujemy ostrym narzędziem np. nożyczkami w międzywęźlu od razu nad listkiem, obcinamy całe pędy. Roślina szybko się regeneruje i zagęszcza.
- Planując większe ogrody ziołowe czy ziołowe kompozycje pamiętajmy, aby wyższe rośliny sadzić w środku, niższe na zewnątrz. Ułatwi nam to korzystanie i przycinanie sadzonek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dubaj pod wodą. Na lotnisku i ulicach rozegrały się dantejskie sceny
- Jak odstraszyć gołębie? Poznaj najlepsze sposoby, w tym nieinwazyjne, które nie krzywdzą zwierząt
- Sezon na botwinkę czas zacząć. Co można z niej przyrządzić? Sprawdź propozycje Piotra Kucharskiego