Jak uprawiać zioła w domu? "Świetne, jeśli chcemy zacząć przygodę z roślinami"

525A0087
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zakładamy ogródek ziołowy (napisy)
Zakładamy ogródek ziołowy (napisy)
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
Domowa uprawa ziół nie jest niczym skomplikowanym. Większość roślin zielnych ma niewielkie wymagania uprawowe, prawie wszystkie można uprawiać w doniczkach. Wystarczy do tego kuchenny parapet, chociaż można także wykorzystać balkon. Jak się do tego zabrać? W Dzień Dobry TVN pokazywał to Damian Kohyt, architekt krajobrazu i stylista roślin.

Zioła mają duże walory kulinarne, lecznicze, estetyczne i smakowe. Większość z nich świetnie sprawdzi się jako dodatek do potraw, napojów np. lemoniad, ale również można je wykorzystać do produkcji np. kosmetyków czy aromaterapii. Świeże mają zdecydowanie większe właściwości zapachowe i smakowe niż suszone. Cechują się również dużymi właściwościami leczniczymi: są bakteriobójcze, grzybobójcze a nawet pleśniobójcze. Mogą być również naturalnymi odstraszaczami owadów np. komarów czy kleszczy. Aby uaktywnić występujące w nich naturalne olejki, wystarczy dotknąć roślinę i pomasować, wówczas wydziela największe ilości zapachu.

Zakupione zioła należy przesadzić do większych donic, ponieważ mają duże systemy korzeniowe. Przesadzamy do ogrodu, do skrzynek na balkon lub do donic na parapecie.

- Zioła są świetne, jeśli chcemy zacząć przygodę z roślinami. Będą bardzo mało wymagające, super sprawdzą się na większości naszych balkonów - przekonywał Damian Kohyt.

Zioła możemy hodować w pojedynczych donicach lub robić z nich kompozycje w skrzyneczkach, pięknych misach, a nawet w ogrodach wertykalnych na ścianach. Używamy do nich zwykłej ziemi uniwersalnej lub lekko kwaśnej. Zawsze pamiętajmy o warstwie drenażowej na spodzie donicy.

Jak uprawiać zioła

Uprawa większości gatunków ziół w domowych warunkach nie jest skomplikowana. Należy jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków:

  • Odpowiednie podłoże i drenaż. Podłoże do uprawy ziół powinno by przepuszczalne, w tej roli idealnie sprawdzi się mieszanka torfu i piasku. Rośliny te nie tolerują przemoczonych korzeni, stąd konieczne jest wykonanie drenażu - na dno doniczki z otworem odpływowym wyłóż kamienie, gruby żwir lub kawałki ceramicznej doniczki. Dzięki temu woda swobodnie spłynie na dno, a korzenie nie będą przemoczone.
  • Temperatura, nawodnienie i stanowisko. Dla większości roślin z grupy ziół optymalna temperatura mieści się w przedziale 15 - 20ºC. Jednocześnie preferują nasłonecznione stanowisko (jednak nie w bezpośrednim słońcu). Systematyczne podlewanie ziół pozwoli cieszyć się bujną zielenią krzewów. Należy jednak unikać przelania.
  • Przycinanie. Systematyczne przycinanie wierzchołków jest konieczne. Czynność ta gwarantuje stały i równomierny wzrost.
  • Zioła lubią wilgoć. Jeśli dopuścimy do nadmiernego przesuszenia, roślina uschnie. Jednak należy również pamiętać, że mimo uwielbienia wilgoci zioła nie tolerują przelania i zalania korzeni. Optymalnym rozwiązaniem jest podlewanie regularne, acz umiarkowane. Latem wodę powinno się uzupełniać nawet co drugi dzień (a w przypadku niektórych roślin nawet codziennie). Do podlewania ziół można używać wody z kranu, jednak najlepsza będzie taka w temperaturze pokojowej, która odstała w konewce przynajmniej dobę. Większość ziół lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego bardzo dobrym miejscem do ich uprawy jest kuchenny parapet - para z gotowanych potraw pozytywnie wpływa na rośliny.
  • Nie bójmy się ciąć ziół i ich używać. Każde cięcie stymuluje do rozrostu i zagęszczenia rośliny. Nie obrywamy samych listków. Nie tniemy jak żywopłot na oślep. Cięcie wykonujemy ostrym narzędziem np. nożyczkami w międzywęźlu od razu nad listkiem, obcinamy całe pędy. Roślina szybko się regeneruje i zagęszcza.
  • Planując większe ogrody ziołowe czy ziołowe kompozycje pamiętajmy, aby wyższe rośliny sadzić w środku, niższe na zewnątrz. Ułatwi nam to korzystanie i przycinanie sadzonek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Klasyka i nowoczesność – wybierz deski podłogowe układane w jodełkę
Materiał promocyjny

Klasyka i nowoczesność – wybierz deski podłogowe układane w jodełkę