Jak podaje TVN Meteo, w ciągu zaledwie 12 godzin na największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok - 100 litrów na metr kwadratowy. Łącznie suma opadów wyniosła 145 l/mkw. Doszło do powodzi błyskawicznych.
Dubaj. Samoloty stoją w wodzie, pasażerowie śpią na lotnisku
Pod wodą znalazło się m.in. międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB), gdzie rozegrały się dantejskie sceny. Pasażerowie spali na podłodze, a według dailymail.co.uk przeludnienie w hali było tak duże, że niektórym kazano opuścić terminale. Samoloty stały w wodzie i przypominały łodzie pływające po morzu.
- Radzimy nie przybywać na lotnisko, chyba że jest to absolutnie konieczne. Loty są nadal opóźnione i przekierowywane. Prosimy o sprawdzenie statusu lotu bezpośrednio u linii lotniczych - czytamy w jednym z porannych komunikatów władz lotniska.
Dubaj. Zamożni kierowcy "pływają" w luksusowych autach
Na ulicach miast również panował chaos. Kilku odważnych kierowców walczących z żywiołem siedziało na dachach aut, czekając na ratunek, a bogaci szejkowie "pływali" w swoich luksusowych samochodach. - Mój rolls-royce właśnie został zatopiony i utknąłem - przekazał na platformie X Jordan Welch, inwestor i youtuber.
Władze wysłały cysterny, aby pompowały wodę.
Człowiek przyczynił się do powodzi w Dubaju?
Tomasz Wasilewski w TVN24 opowiedział o sytuacji pogodowej w Dubaju.
- Ktoś zapyta, skąd taki deszcz? Z jednej strony klimatolodzy mówią o zmianach klimatu i w związku z tym wydarzenia ekstremalne stają się jeszcze bardziej ekstremalne, bo jest więcej energii w atmosferze i chmury np. piętrzą się coraz wyżej i dają intensywniejsze opady. Jest też inny ciekawy wątek. Otóż meteorolog ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiedział, że na 1-2 dni przed tym deszczem samoloty wykonały siedem misji zasiewających chmury. Co to znaczy? Używa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich chlorku potasu do zasiewania chmur, żeby otrzymać jeszcze większy deszcz, bo to jest kraj pustynny, który cierpi na brak wody - tłumaczył ekspert.
- Prawdopodobnie te misje zasiewania chmur spowodowały, że powódź w Dubaju czy ten ulewny deszcz stał się tak fatalny, czyli niestety człowiek pomógł w jakiś sposób w tej katastrofie - dodał.
Więcej informacji na stronie TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dubaj dla odważnych. "Spaceruję po gzymsie wieżowca"
- Dubaj perfumeriami stoi. "Każdy chce pachnieć inaczej"
- Atrakcje Dubaju: "Mówi się, że tu jest jeden z najwyższych basenów na świecie"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: dailymail.co.uk/tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anadolu/Getty Images