Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Prognoza pogody na 14, 15, 16 września 2023
Prognoza pogody na 14, 15, 16 września 2023x-news/TVN Meteo
wideo 2/5

Za nami wrześniowa fala upałów. Nad Polskę napływa zimny front atmosferyczny, który napotkał ciepłe masy powietrza z kraju. W efekcie możliwe są gwałtowne i nagłe zjawiska. Gdzie jest burza teraz, 14.09? Sprawdź radar burzowy na żywo.

Gdzie jest burza 14.09? Radar burz NA ŻYWO

Sytuacja pogodowa w Polsce jest obecnie bardzo zmienna. Burze potrafią pojawiać się nagle i niekiedy dosłownie na chwilę, dlatego w wielu przypadkach trudno o precyzyjne prognozy burzowe. W związku z tym, jeżeli chcemy wiedzieć, gdzie jest burza w danym momencie, najlepiej jest sprawdzać sytuację na bieżąco, w czasie rzeczywistym, co umożliwiają aktualne radary burzowe.

Jak powstaje burza?

Burze to jedne z najbardziej widowiskowych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Związane są z intensywnym rozwojem chmur o strukturze pionowej Cumulonimbus. Im więcej wilgoci w powietrzu i większa jest różnica temperatur, tym więcej grzmotów i błyskawic. Burza powstaje właśnie wtedy, gdy zderzą się zimne i ciepłe masy powietrza. Ciepłe jest lżejsze od chłodnego, przez co się unosi. Gdy trafia na warstwy zimnego powietrza, w którym jest mniej pary wodnej, schładza się. W efekcie para się skrapla i powstaje ulewny deszcz i/lub grad.

Dlaczego w lecie często są burze?

Latem można obserwować burze (lub się przed nimi chować) zdecydowanie częściej, niż to miało miejsce w przeszłości. Dlaczego? Średnia temperatura w okresie wiosenno-letnim z roku na rok jest coraz wyższa. Burze z piorunami coraz częściej pojawiają się również w miastach, ponieważ są one tzw. wyspami ciepła - nagrzewają się znacznie szybciej niż małe miejscowości. Dodatkowo wysokie budynki zaburzają cyrkulację powietrza, wymuszając jego pionowy ruch, przez co wypiętrzają się chmury burzowe.

Więcej newsów pogodowych czytaj na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej ciekawych informacji o burzy i pogodzie:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Mike Hollingshead/Getty Images

Pozostałe wiadomości