Rosół się psuje, mleko kwaśnieje, a psi ogon ściąga pioruny. Czy znasz te i inne burzowe przesądy?

Magia w różnych kulturach
Źródło: Dzień Dobry TVN
W parze z wyższymi temperaturami zwykle idą intensywne burze, czyli zjawiska, które widać i słychać z daleka. Dawniej burzy przypisywano szereg rozmaitych działań, poza tymi przyrodniczymi. Według wierzeń ludowych pioruny mogą wpływać m.in. na produkty spożywcze. Niektóre przesądy funkcjonują do dziś. Czy rzeczywiście trzeba wtedy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, a rosół może się zepsuć?

Przesądy dotyczące burz

Wśród licznych burzowych przesądów można wyszczególnić konkretną kategorię – jedzenie. Grzmotom i błyskom mają towarzyszyć niepożądane procesy w kuchni. Niektóre produkty mają się wówczas psuć i kwaśnieć. Podobno najbardziej narażony jest rosół, a mleka nie należy pić, ponieważ ulega fermentacji. Jedni twierdzą, że to tylko pochodzące z wierzeń ludowych przesądy. Inni zaś przekonują, że sami zaobserwowali takie zjawiska. Czy rzeczywiście winowajcą jest burza?

Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że burza powoduje psucie się potraw. Nie mogą tego spowodować pioruny, zmiany ciśnienia czy też stężenia ozonu w powietrzu. Co prawda, można obwinić pogodę za szybkie psucie się jedzenia, ale w inny sposób. Chodzi przede wszystkim o wysoką temperaturę powietrza oraz wilgoć, które towarzyszą sezonowi burzowemu, a tuż przed samą burzą, dodatkowo się nasilają. Wówczas w żywności, która nie jest schowana do lodówki, znacznie szybciej namnażają się bakterie i wytwarza się kwas mlekowy.

Gromnice i gałązki ochroną przed burzą. Zagrożeniem wanna, czerwień i pies?

Niektórzy w trakcie burzy stawiają na parapetach płonące gromnice, a w wazonach gałązki brzozy, które zostały przyniesione z procesji Bożego Ciała. Symbole te mają chronić dom przed piorunami. To zwyczaje, które popularne były dawniej, ale są osoby, które pielęgnują je do dziś. Do innych przesądów zalicza się przekonanie, że w burzę nie należy ubierać się na czerwono, kąpać się w wannie oraz że pioruny może przyciągnąć sterczący psi ogon. Oczywiście nie jest to prawda.

Burzowy przesąd dotyczący luster

W przeszłości ludzie wierzyli także, że domowe lustra mogą przyciągać pioruny nawet do wnętrza domu. Poza tym funkcjonowało też przekonanie, że podczas burzy można w nich ujrzeć ducha zmarłej osoby, a nawet niebezpiecznego upiora. Z obawy przed tym w wielu domach zasłaniano wszystkie lustra, gdy tylko na niebie pojawiały się pierwsze oznaki nadchodzącej burzy.

Dlaczego powstały przesądy burzowe?

Intensywne, gwałtowne zjawiska pogodowe mogą wzbudzać lęk i wiele osób boi się burzy. Zwłaszcza, gdy jest w pobliżu, towarzyszy jej hałas i zniszczenia. Dawniej ludzie nie byli zabezpieczeni piorunochronami, a lęk przed burzą był często dodatkowo podsycany. Ludzie też mniej wiedzieli na temat zjawisk pogodowych i powstawanie różnego typu przesądów było procesem dosyć naturalnym. Człowiek zawsze poszukiwał odpowiedzi i wyjaśnień na wszystko, co się dzieje w otoczeniu. Z perspektywy czasu i aktualnego poziomu wiedzy mogą się wydawać absurdalne. Nie zmienia to jednak faktu, że czasami są nadal "praktykowane". Niektórzy przed burzą chowali się lub nadal chowają do pomieszczenia bez okien lub nawet piwnicy. Dzięki temu czują się po prostu bezpieczniej.

Burza a sprzęt elektryczny

Bardzo często tuż przed burzą wiele osób odłącza od prądu wszystkie urządzenia elektryczne. Jedni przekonują, że obecnie nie jest to już konieczne, ponieważ sprzęty raczej mają silne zabezpieczenia, ale, jak podaje portal Komputer Świat: "Gdy za oknem panuje burza, zalecamy nie tylko wyłączenie sprzętu elektronicznego, ale też odłączenie go od sieci elektrycznej. W ten sposób będziemy w stu procentach pewni, iż nasz sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu, gdy np. dojdzie do przepięcia sieci".

Co w takim razie można robić, a czego nie podczas burzy?

Jak już wspomnieliśmy, w trakcie intensywnej burzy warto odłączyć od prądu sprzęt elektryczny. Z kolei używanie telefonu komórkowego nie stanowi żadnego zagrożenia. Podobnie jak kąpiel w wannie, przeglądanie się w lustrze, noszenie czerwonych ubrań czy krzątający się w pobliżu pies. Jeśli zapalenie świeczki czy inne symbole powodują, że czujemy się lepiej, nie ma żadnych przeciwwskazań, można wspierać się w ten sposób. Należy też zamknąć okna i w miarę możliwości nie przebywać w ich pobliżu.

Zobacz też:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Magnus Bengtsson/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości