Porady

Alert burzowy. Jak się zachować, kiedy nawałnica złapie nas na otwartej przestrzeni?

x-news

Porady

Alert burzowy. Jak się zachować, kiedy nawałnica złapie nas na otwartej przestrzeni?

x-news

Alert RCB. Przed burzami w sześciu województwach ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że burza jest jednym z najgroźniejszych i najbardziej gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jak się przed nią schronić? Co zrobić, kiedy złapie nas na otwartej przestrzeni? Poznaj praktyczne wskazówki.  

Alert burzowy RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Uwaga! Dziś (28.07) oraz w nocy silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr

- alert takiej treści wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Otrzymali go mieszkańcy mazowieckiego, lubelskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Wg prognoz IMGW porywy wiatru mogą osiągać 110 km/h, a opady do 50 mm. Lokalnie możliwy grad

- podaje RCB.

Alert drugiego stopnia obowiązuje już w woj.: mazowieckim, małopolskim, łódzkim oraz częściowo na Lubelszczyźnie i Opolszczyźnie. Jak podaje IMGW, tam gdzie obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia prognozuje się burze z opadami deszczu do 30 mm, miejscowo nawet do 40 mm. Wiatr będzie wiał w porywach do 90 km/h. Miejscami pojawi się grad. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia oraz życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

Ochrona przed burzą

W czasie burzy najlepiej przebywać w budynku. Jeśli jednak zaskoczy nas podczas wyprawy trekkingowej lub w czasie pływania, należy zachować szczególne środki ostrożności. Oto najważniejsze z nich:

  • Idąc do lasy, w góry, czy inną wyprawę, miej naładowany telefon. Warto obserwować prognozę pogody i pilnować alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
  • Jeżeli burza zaskoczyła cię w górach, zejdź natychmiast ze szczytu. Odsuń się od metalowych poręczy. O ile jest to możliwe, poszukaj schronienia z dala od drzew.
  • Jeżeli zaskoczyła cie w lesie, poszukaj młodszych i niższych drzew. Pioruny zazwyczaj trafiają w najwyższy punkt w okolicy.
  • Jeśli pływasz, wyjdź natychmiast z wody. Nie żegluj, nie uprawiaj wtedy żadnych sportów wodnych. Jeśli łowisz ryby, odłóż wędkę i oddal się od niej.
  • Jeśli jesteś na rowerze, oddaj się od niego na odległość minimum 3 metrów. W czasie burzy odłóż wszystkie metalowe rzeczy w bezpiecznej odległości.

Co robić kiedy złapie nas burza?

Może zdarzyć się tak, że burza złapie nas, kiedy nie będziemy mieli żadnego schronienia. Co wtedy zrobić?

  • Na otwartym terenie poszukaj zagłębienia i kucnij ze złączonymi nogami. Zachowaj odległość co najmniej 3 m od kolejnej osoby i od drzew.
  • Rozmawianie przez telefon komórkowy w trakcie burzy jest bezpieczne. Według badań korzystanie z komórki nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia pioruna.
  • Pamiętaj, że wszystkie przewodniki, które podczas uderzenia pioruna mają bezpośredni kontakt z ciałem jak np. telefon, słuchawki, klucze, monety, mogą spowodować oparzenia skóry.
  • W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ludzi, wezwij pomoc, np. dzwoniąc pod alarmowy numer 112.
  • Najlepszym chronieniem podczas burzy jest samochód ( z wyjątkiem kabrioletów z otwartym dachem), który skutecznie chroni przed wyładowaniami atmosferycznymi. Przed burzą zjedź na pobocze z dala od drzew, masztów, słupów energetycznych czy linii wysokiego napięcia i przeczekaj nawałnicę.

Zobacz też:

Gdzie jest burza? Synoptycy ostrzegają też przed gradem

Trąba powietrzna w Ustroniu Morskim. Poszkodowanych jest sześć osób, w tym dziecko 

Trąba powietrzna w Kaniowie uszkodziła 23 budynki

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Źródło: x-news/PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
78
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0