Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?

x-news
Lipiec 2023 r. w Polsce to miesiąc upałów i burz, a te ostatnie są jednym z najgroźniejszych i najbardziej gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jak się schronić przed burzą? Co zrobić, kiedy złapie nas na otwartej przestrzeni? Poznaj praktyczne wskazówki.

Burze i ulewy w Polsce

W Polsce zapowiada się kolejny burzowy tydzień. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia. Można się spodziewać gwałtownych burz z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Jak powinno się zachowywać w trakcie burzy? Czy można w tym czasie używać telefonu?

Burza to zjawisko gwałtowne i w jej trakcie należy przebywać w domu lub innym zadaszonym, bezpiecznym miejscu. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jak więc odpowiednio chronić się przed burzą?

Ochrona przed burzą

W czasie burzy najlepiej przebywać w budynku. Jeśli jednak zaskoczy nas podczas wyprawy trekkingowej lub w czasie pływania, należy zachować szczególne środki ostrożności. Oto najważniejsze z nich:

  • Idąc do lasu, w góry, czy inną wyprawę, miej naładowany telefon. Warto obserwować prognozę pogody i pilnować alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
    • Jeżeli burza zaskoczyła cię w górach, zejdź natychmiast ze szczytu. Odsuń się od metalowych poręczy. O ile jest to możliwe, poszukaj schronienia z dala od drzew.
      • Jeżeli zaskoczyła cię w lesie, poszukaj młodszych i niższych drzew. Pioruny zazwyczaj trafiają w najwyższy punkt w okolicy.
        • Jeśli pływasz, wyjdź natychmiast z wody. Nie żegluj, nie uprawiaj wtedy żadnych sportów wodnych. Jeśli łowisz ryby, odłóż wędkę i oddal się od niej.
          • Jeśli jesteś na rowerze, oddal się od niego na odległość minimum 3 metrów. W czasie burzy odłóż wszystkie metalowe rzeczy w bezpiecznej odległości.

            Jak się zachować w czasie burzy?

            Może zdarzyć się tak, że burza złapie nas, kiedy nie będziemy mieli żadnego schronienia. Co wtedy zrobić?

            • Na otwartym terenie poszukaj zagłębienia i kucnij ze złączonymi nogami. Zachowaj odległość co najmniej 3 m od kolejnej osoby i od drzew.
              • Rozmawianie przez telefon komórkowy w trakcie burzy jest bezpieczne. Według badań korzystanie z komórki nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia pioruna.
                • Pamiętaj, że wszystkie przewodniki, które podczas uderzenia pioruna mają bezpośredni kontakt z ciałem, jak np. telefon, słuchawki, klucze, monety, mogą spowodować oparzenia skóry.
                  • W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ludzi, wezwij pomoc, np. dzwoniąc pod alarmowy numer 112.
                    • Najlepszym schronieniem podczas burzy jest samochód ( z wyjątkiem kabrioletów z otwartym dachem), który skutecznie chroni przed wyładowaniami atmosferycznymi. Przed burzą zjedź na pobocze z dala od drzew, masztów, słupów energetycznych czy linii wysokiego napięcia i przeczekaj nawałnicę.

                      Gdzie jest burza?

                      Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie aktualnie mają miejsce burze, możesz sprawdzić radar online.

                      Zobacz też:

                      Zobacz video: Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie burzy?

                      Autor: Anna Korytowska/Diana Ryściuk

                      Źródło: x-news/PAP

                      Źródło zdjęcia głównego: Boris Jordan Photography/ Getty Images

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości

                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                      Materiał promocyjny

                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana