Gorące tematy

Łowcy burz i tornad radzą co robić, gdy zaskoczy nas ulewa: "Odkładamy parasolki"

Gorące tematy

Letnie deszcze i burze potrafią pojawić się w nawet najbardziej niespodziewanych momentach. Ulewy często "łapią" nas w chwilach, gdy jesteśmy na nie najmniej przygotowani. Wiele osób stara się unikać tego typu zjawisk atmosferycznych. Są jednak tacy, którzy zawodowo tropią burze i tornada. Na czym polega ich praca?

Pościg za burzą

Łowcy burz i tornad to osoby zajmujące się tropieniem niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Ich praca polega na obserwacji oraz śledzeniu nagłych i niebezpiecznych anomalii meteorologicznych, a następnie informowanie o nich mieszkańców. Zdaniem niektórych, profesja ta przyciąga jedynie szaleńców, jednak w rzeczywistości są to pasjonaci.

Mateusz Gugałka, operator kamery i łowca tornad swoje doświadczenie zdobywał w USA. Jego przygoda z tym zawodem zaczęła się od chęci zmierzenia się ze strachem. Z czasem lęk zmienił się w fascynację. Dzięki doświadczeniu przed kamerą i zacięciu do poszukiwania tornad, bez trudu znalazł posadę w amerykańskiej telewizji.

Używa się zwykłej kamery, którą się montuje w swoim samochodzie. Niektóre stacje mają kamery na dachu samochodu, która się obraca, żeby uciekając przed tornadem móc widzieć to, co się dzieje za tobą. Do tego często jest jeszcze operator, który ma kamerę na ręku

– wyjaśnia Mateusz Gugałka.

Jak blisko można podjechać do tornada?

Jeżeli chodzi o prywatnych łowców, to oni podjeżdżają pod samo tornado, bo oni nie mają za sobą dużej stacji, nie muszą się pilnować. My trzymaliśmy się zazwyczaj trochę z daleka, bo jednak trzeba uważać, bo to duża stacja, ubezpieczenie itd.

Łowcy burz

Burzę najłatwiej zdefiniować jako wyładowania elektryczności atmosferycznej przejawiające się krótkim i silnym błyskiem (błyskawica) oraz trzaskiem lub dudnieniem (grzmot). Rodzaj burzy zależy od warunków meteorologicznych, w jakich dochodzi do jej rozwoju. W każdym momencie gdzieś na kuli ziemskiej grasują burze.

Warunkiem powstania burzy jest konwekcja, czyli przenoszenie się ciepła – wstępujący prąd powietrza - oraz odpowiednia wysoka wilgotność powietrza.

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do Internetu, praktycznie każdy ma telefon, więc każdy może i powinien zaopatrzyć się w aplikację, która ostrzega przed burzami, przed wyładowaniami w naszym rejonie. To jest podstawowa rzecz, która pozwala nam uchronić się przed burzami

– zauważył Paweł Błaszkowski, łowca burz.

Jak zachować się w czasie burzy:

 • Jeśli usłyszymy wyraźny grzmot, oznacza to, że znajdujemy się w zasięgu burzy i wyładowań atmosferycznych nawet, jeśli niebo nad nami jest bezchmurne.
 • Pod żadnym pozorem nie należy stawać pod drzewami ani w pobliżu wysokich konstrukcji.
 • Podczas burzy należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Najlepiej szukać schronienia w budynkach.
 • Jeżeli jesteśmy w samochodzie, nie powinniśmy z niego wysiadać, ponieważ jesteśmy w nim bezpieczni. Należy jednak pamiętać, aby zamknąć wszystkie okna. Jeśli przy drodze, którą podróżujemy, rosną drzewa, powinniśmy zatrzymać pojazd na otwartej przestrzeni, wolnej od upadających części drzew i innych obiektów.
 • Jeśli burza zaskoczy nas w terenie, należy przyjąć bezpieczną pozycję, czyli kucnąć, zbliżając stopy maksymalnie do siebie. W żadnym wypadku nie powinniśmy kłaść się na ziemi.
 • Jeżeli burza złapie nas podczas przebywania na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast musimy wyjść z wody lub łódki i udać się na brzeg, zaprzestań wędkowania.
 • W czasie burzy nie należy biegać. Jeśli piorun uderzy blisko nas, napięcie krokowe, wywołane przepływem prądu między nogami podczas ruchu, może nas razić.
 • Nie powinno się przebywać w czasie burzy w dużych, zwartych grupach. Należy się rozdzielić, aby w razie porażenia piorunem pozostałe osoby mogły udzielić pomocy i wezwać służby medyczne. Jeśli podróżujemy motocyklem lub rowerem, powinniśmy zatrzymać się i zejść z pojazdu, aby uniknąć kontaktu z metalowymi częściami (napięcie między krokowe).
 • Gdy złapie nas burza należy zejść ze szczytów i wzniesień w niższy teren. Dobrze jest usiąść na plecaku ze złożonymi i podkulonymi nogami. W miarę możliwości powinniśmy poszukać obniżeń terenu (wąwóz, dolina).
 • Podczas burzy należy unikać łańcuchów, drabin.
 • Wbrew powszechnej opinii telefony komórkowe nie są przyczyną „ściągania” wyładowań atmosferycznych jednak każdy przedmiot mający bezpośredni kontakt z ciałem (telefon, słuchawki, klucze, monety, parasolki z metalowymi elementami) może być przyczyną dodatkowych poważnych oparzeń skóry.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Bon turystyczny już działa, a zainteresowanie nim jest ogromne. Jak otrzymać 500 zł na wakacje?

Bardzo duży ruch turystyczny w Tatrach. Jak chodzić po górach w czasie pandemii?

Alert burzowy. Jak się zachować, kiedy nawałnica złapie nas na otwartej przestrzeni?

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości