tornado

  tornado

  Huragan Ida uderzył w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych z prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę. Spowodował tymczasowe odwrócenie biegu rzeki Missisipi oraz pozostawił ponad milion osób bez prądu. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja opowiedział w Dzień Dobry TVN Mateusz Gugałka, operator oraz łowca tornad.

  Upalnym dniom zwykle towarzyszą silne burze. W ostatnim czasie przez Polskę przetacza się fala upałów, a zaraz za nimi gwałtowne nawałnice, a nawet trąby powietrzne. Szkody przez nie powodowane mogą być bardzo poważne, dlatego warto wiedzieć, o jakie odszkodowanie można się w tej sytuacji ubiegać.

  Kolejne tego lata trąby powietrzne przeszły w czwartek 5 sierpnia w Józefowie na Roztoczu (woj. lubelskie) i w Rzeszowie. W sieci pojawiły się zdjęcia i filmy dokumentujące zjawiska oraz towarzyszące im zniszczenia w obu miejscowościach.

  Burze, które przechodzą przez Polskę niosą za sobą coraz większe zniszczenia. Wyładowania atmosferyczne to zarówno niezwykle widowiskowe, jak i bardzo niebezpieczne zjawiska. Nad Ostrowem Wielkopolskim pojawił się mezocyklon. Co to takiego?

  Gwałtowne burze i ulewy przetaczają się przez Polskę. IMGW ostrzega, że to jeszcze nie koniec anomalii pogodowych. Warto więc zawczasu ubezpieczyć nieruchomości od wichur, huraganu i tornad. Jak to zrobić?

  Przez południowe Morawy przetoczyło się potężne tornado. Setki osób zostały ranne. Podano także informacje o pięciu ofiarach śmiertelnych. "Połowa wsi zrównana z ziemią"- powiedział zastępca burmistrza Hruška, Marek Babisz.

  Widok tornada we śnie to niekorzystna przepowiednia, wieszcząca kłopoty w życiu osobistym i pech w interesach. Według niektórych interpretacji może być również ostrzeżeniem przed zniszczeniem lub wypadkiem. Tornado we śnie zwiastuje nadejście trudnego okresu.

  Letnie deszcze i burze potrafią pojawić się w nawet najbardziej niespodziewanych momentach. Ulewy często "łapią" nas w chwilach, gdy jesteśmy na nie najmniej przygotowani. Wiele osób stara się unikać tego typu zjawisk atmosferycznych. Są jednak tacy, którzy zawodowo tropią burze i tornada. Na czym polega ich praca?

  W pewne piękne, niedzielne popołudnie mieszkańcy wsi Kaniów w jednej chwili stracili dach nad głową. Wśród nich była rodzina Januszyk, której tornado zniszczył dom. Na szczęście nikomu nie stało się nic złego. Jak mieszkańcy Kaniowa wspominają trąbę powietrzną?

  W sierpniu tego roku nawałnica, która przeszła w województwie kujawsko-pomorskim w ciągu 20 minut zniszczyła kilka domów. Wśród nich był dom Anny i Stanisława Wiśniewskich. Na szczęście znalazł się ktoś, kto postanowił odbudować ich dom. Tą osobą jest Andrzej Sapieszko. Do Kamieńczyka pojechała reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska, aby spotkać się z poszkodowanymi i ich darczyńcą. Jak Państwo Wiśniewscy wspominają noc, w którą przeszła nawałnica? Dlaczego Pan Andrzej postanowił wspomóc potrzebującą rodzinę? Jak duży będzie nowy dom?

  Nawałnice, które przeszły tego lata przez Polskę uczyniły wiele szkód. W jaki sposób powstają takie zjawiska pogodowe? Czy będą w naszym kraju normą? Czy można zbudować skuteczny system wczesnego ostrzegania? Jak się zachować w czasie burzy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił łowca burz i tornad dr Mateusz Taszarek.