W Polsce znów pojawiło się to rzadkie i niebezpieczne zjawisko pogodowe. Zobacz nagranie

Tornado
W Polsce znów pojawiło się to rzadkie i niebezpieczne zjawisko
Źródło: Layne Kennedy/Getty Images
To zjawisko wielu przeraża, a niektórych fascynuje. W Polsce nie zdarza się zbyt często, jednak ze względy na zmiany klimatu - można je obserwować coraz częściej. W ostatnim dniu na Pomorzu Zachodnim pojawiła się trąba powietrzna. Czy wyrządziła duże szkody?

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

W niedzielę w wielu regionach w Polsce pogoda była niezwykle burzowa. A to za sprawą niżu Katinka znad Niemiec. W okolicach miejscowości Grzędzice, w województwie zachodniopomorskim, pojawiła się trąba powietrzna. Po południu mieszkańcy mogli obserwować to niesamowite i niebezpieczne zjawisko.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Jak przekazał oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Stargardzie mł. bryg. Paweł Różański dla TVN Meteo - "nie odnotowano żadnych szkód". Jednak w Toruniu silna burza spowodowała zalanie kilku ulic, a także jednego tunelu. Z kolei w Suchedniowie (województwo świętokrzyskie), a także w okolicach Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) pojawiło się intensywne gradobicie. Na trawnikach zrobiło się biało, jakby padał śnieg.

Jak powstają trąby powietrzne?

Trąba powietrzna, inaczej też tornado (z hiszpańskiego tornar, co oznacza kręcić się), to gwałtowni wirująca kolumna powietrzna. Pozostaje ona jednocześnie w kontakcie z podstawą chmury - cumulonimbus, a także z powierzchnią ziemi. Zjawisko to w Polsce jest rzadkie, jednak zdarza się, że powstaje. Najwięcej z nich pjawia się w USA, a z kolei na Antarktydzie nie zostało nigdy odnotowane.

Tornada powstają, gdy ciepłe powietrze zderza się z chłodnym. Zimne jest cięższe i wsuwa się pod ciepłe masy, które wypychane są w górę. Wiatry blisko powierzchni ziemi wieją z przeciwnych stronach, w efekcie powstają wąskie rury zaciągające powietrze.

Więcej na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!