niebezpieczeństwo

  niebezpieczeństwo

  Burze niektórych przerażają, innych fascynują. Wiele osób jest zaintrygowanych tym zjawiskiem pogodowym i pragną obserwować je z bliska, stając się tzw. łowcami burz. Niestety, coraz więcej dzieci również wyrusza w środek gwałtownych wyładowań. Jakie niesie to za sobą zagrożenia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział łowca burz, który prowadzi grupę hobbystyczną Burze Podkarpacia, Piotr Witek.

  Nigeria to kraj, który jednocześnie fascynuje i przeraża. Jest trzy razy większy od Polski i prawdopodobnie trzy razy bardziej niebezpieczny. Wielu turystów omija go szerokim łukiem, gdyż wyjazd w to miejsce może zakończyć się tragedią. Co warto wiedzieć o Nigerii?

  "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - taki SMS został wysłany do kilkunastu milinów Polaków. Sam komunikat nie był niebezpieczny, ale dołączony do niego link już tak. O tym, jak ustrzec się przed czyhającym zagrożeniem, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

  Kiedyś zależało nam jedynie na utrwalaniu rzeczywistości, a dziś pragniemy ją dodatkowo upiększać. Teraz także stało się to niemalże dziecinnie proste, bowiem filtry dostępne są nawet w mediach społecznościowych. Niewielu z nas jednak wie, że wiele z nich wykorzystuje algorytmy Sztucznej Inteligencji, a to ma swoje konsekwencje. Jakie? Zdradził ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach zatrzymał chińskie zabawki, które zagrażały zdrowiu, a nawet życiu dzieci, które miały się nimi bawić. Dlaczego są niebezpieczne? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to rzeczniczkę prasową Inspektoratu Katarzynę Kielar. Na co zwrócić uwagę podczas kupna zabawek? Co powinno zawierać ich opakowanie i jakich znaczków nie może na nim zabraknąć? Zobaczcie, gdzie lepiej nie robić takich zakupów.

  W piątek (20 października) w jednej z galerii handlowych w Stalowej Woli doszło do ataku nożownika. W jego wyniku zginęła jedna osoba - 50-letnia kobieta, a 10 zostało rannych. Zobacz bezpośrednią relację zdarzenia Pana Grzegorza, który jako jedyny skonfrontował się z napastnikiem. Czy tak właśnie należy postąpić w kryzysowej sytuacji? Dlaczego ludzie decydują się na tak brutalne zachowania? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to psycholog Marię Rotkiel.

  Agnieszka Bielecka: "Wspinają się ludzie, a ludzie nie są doskonali, (...) to nie jest tak, ze jesteśmy bliżej nieba, bliżej Boga i nagle wszyscy szlachetnieją". O kobietach w tym "brutalnym, męskim" świecie i o tym, czy w górach płeć ma znaczenie, rozmawialiśmy z Agnieszką Bielecką i Marianną Syrokomską-Kantecką.

  Zaniedbanie, pobicia, a nawet śmierć - tak według mediów kończy się opieka pijanych rodziców nad dzieckiem. Dziennikarka Dzień Dobry TVN postanowiła przeprowadzić eksperyment: próbowała zaopiekować się dzieckiem, będąc pod wpływem alkoholu. Nad przebiegiem eksperymentu czuwały położna i pielęgniarka. W eksperymencie oczywiście nie wzięło udziału dziecko - zastąpiliśmy je symulatorem noworodka. Zobaczcie wstrząsający obraz pijanej kobiety zajmującej się dzieckiem.

  Lato sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów i znajomości. Niewielu z nas myśli jednak o tym, że nowo poznany przesympatyczny znajomy może chcieć wciągnąć nas w coś niebezpiecznego i niszczącego życie. Tak właśnie działają członkowie sekt. Jak nie dać się zwerbować? Na co zwrócić uwagę zawierając nowe znajomości? I jak powstają sekty? Co kieruje ich liderami? Czy Polacy są podatni na manipulacje? I czy istnieje jakieś prawodawstwo związane ze zwalczaniem sekt? A jak sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych - światowym zagłębiu sekt? Mamy tak dużo pytań, a tam mało odpowiedzi. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Agnieszkę Bukowską - socjolog z Centrum Badań Nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas, która opowiedziała o tym jak działają sekty.

  NIK przeprowadziła kontrole na 240 przejazdach kolejowych. Na 172 z nich wykryła nieprawidłowości, ale ... tylko do 1-2% wypadków dochodzi z winy kolei, w 98% przypadków wina leży po stronie kierowców. O tych statystykach, z ekspertem ds. transportu Adrianem Furgalskim, rozmawiała Katarzyna Jaroszyńska. Wniosek jest jeden: zachowujmy SZCZEGÓLNĄ ostrożność na przejazdach kolejowych!

  Policjanci niejednokrotnie wykonują swoje obowiązki z narażeniem swojego życia. Wykazują się przy tym bohaterstwem, a mimo to są przez wielu postrzegani bardzo negatywnie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: byłego policjanta wydziału kryminalnego Roberta Ziółkowskiego i Wiolettę Szubską z Komendy Głównej Policji, aby porozmawiać z nimi o blaskach i cieniach zawodu.

  Zbigniew Modej jest kaskaderem. Jego zawód jest jednocześnie pasją, której poświęcił cale swoje życie. Brał udział w największych polskich produkcjach filmowych. Jak sam przyznał, kiedyś ciężko było dostać się do tego typu szkoły. Jak mu się udało? Który film wspomina najlepiej? Czy jest jeszcze coś, czego Zbigniew się boi?

  Zastanawialiście się, co zrobić, kiedy miejsce, w którym obecnie przebywacie opanowali terroryści? Większość z nas zapewne odpowiedziałoby "nie". I właśnie dlatego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN byłego oficera Gromu ppłk Krzysztofa Przepiórkę, aby powiedział, jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji.

  Kilka dni temu Departament Stanu USA ostrzegł przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi. Jako miejsca zagrożone wskazano zwłaszcza Europę i Stany Zjednoczone. Czy nie możemy czuć się już bezpiecznie? Jak osłabić potencjał operacyjny organizacji terrorystycznych? O terroryzmie w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Liedelem, specjalistą w zakresie terroryzmu międzynarodowego.

  W internecie zapanowała moda na różnego rodzaju wyzwania - czasami bardzo niebezpieczne, np. zasysanie butelek, wciąganie nosem prezerwatyw, czy bicie z zaskoczenia przypadkowo napotkanych ludzi. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Martą Żysko-Pałubą i medioznawcą dr Jackiem Wasilewskim zastanawialiśmy się, dlaczego młodzi ludzie ryzykują życiem dla zabawy i to niekoniecznie mądrej.

  Żadna telewizja do tej pory z tak bliska nie relacjonowała tego, jak tworzy się historia polskiego alpinizmu. Jako pierwsi pokażemy szaloną, a dla niektórych wręcz niemożliwą próbę zdobycia zimą warszawskiego Kopca Moczydłowskiego. Czy góra była łaskawa dla pięciu śmiałków? Jakie niebezpieczeństwa czyhały na nich po drodze? Czy udało im się zdobyć szczyt? I kto był najbardziej zmęczony wyprawą?

  Które kraje są najbardziej niebezpieczne dla podróżujących samotnie kobiet? Gdzie nie powinny się wybierać? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy podróżniczkę i autorkę książki "Światoholicy" Aleksandrę Pawlicką, która przez 20 lat zwidziła 64 kraje. Naszym gosciem była także Marta Owczarek, która podróżowała po świecie non stop przez 888 dni.