Blue Monday nazywany jest najbardziej depresyjnym dniem roku. Kiedy się pojawił i jak zyskał na popularności? Kiedy wypada w 2025 roku? Dowiesz się na stronie Dzień Dobry TVN.
Sprawdź, czy znasz je wszystkie z okazji Dnia Czarnego Kota, obchodzonego 17 listopada.
Wysokie temperatury i wiosenna aura sprzyjają intensywnym zjawiskom meteorologicznym. burze wida i słychać z daleka. Dawniej przypisywano jej szereg rozmaitych działań, poza tymi przyrodniczymi. Według wierzeń ludowych pioruny mogą wpływać m.in. na produkty spożywcze. Niektóre przesądy funkcjonują do dziś. Czy rzeczywiście trzeba wtedy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, a rosół może się zepsuć?
Pan młody nie może zobaczyć sukni ukochanej przed ślubem, a panna młoda podczas ceremonii powinna mieć na sobie coś nowego, starego, pożyczonego i niebieskiego. Wszyscy narzeczeni o tym wiedzą i większość z nich, trochę wbrew rozsądkowi, postępuje według tych niepisanych zasad. Czy słusznie? O przesądach ślubnych porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z wedding plannerką Martyną Gabriel.
"To przynosi nieszczęście".
Na wsiach, a szczególnie w Puszczy Kurpiowskiej legendy ludowe są wciąż żywe. Strachy, zjawiska nadprzyrodzone, zabawy i gusła - te wierzenia, o których mieszkańcy nadal pamiętają. O szczegółach na ten temat opowiedzieli reporterce Dzień Dobry TVN mieszkańcy Czarni i Kurpiów.
Bartek Jędrzejak odwiedził romantyczne miejsca na zaręczyny i opowiedział o przesądach.
Przesądy polskie są bardzo oryginalne.
Przydrożne kapliczki są niekwestionowaną ozdobą wielu polskich miejscowości, ale stanowią też namacalny dowód wiary i trudnych doświadczeń minionych pokoleń.
Ma ona zagwarantować pomyślność i ochronę przed złem. Gdzie ją kupić?
Gdyby ciężarne kobiety zwracały uwagę na zabobony, prawdopodobnie nie wychyliłyby nosa z domu. Gwiazda "Goggleboxa" Agnieszka Antoniak, wzięła na warsztat te najbardziej nonsensowne. Trudno się nie zaśmiać. Ale czy na pewno jest z czego?
Na co uważać, by małżeństwo było zgodne i trwałe?
Stworzenie oryginalnej i wyjątkowej stylizacji na wesele to nie lada wyzwanie. Jak uniknąć wpadki? Sprawdź.
Magia jest obecna w kulturach całego świata. Katarzyna Maniszewska, autorka książki "Oblicza magii" w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała o przesądach i wierzeniach panujących w różnych zakątkach globu.
Wampiry budzą grozę, a jednocześnie fascynują, dlatego książki, seriale i filmy na ich temat cieszą się niegasnącą popularnością.
Od czasów starożytnych wierzono, że niektóre przedmioty pomagają przyciągnąć szczęście. Szybko stały się one talizmanami, których posiadanie było niezwykle pożądane. Co dokładnie przynosi szczęście?
Co oznacza kichanie? Dotyczące go przesądy różnią się w zależności od kraju. Nie dotyczą one tylko ludzi. Kichanie kota może np. wskazywać na to, jaka będzie pogoda. Jakie są najpopularniejsze przesądy związane z kichaniem?
Większość z nas posiadała choć raz w życiu tzw. amulet, czyli przedmiot mający przynosić szczęście. Dla jednych był to wisiorek z odpowiednim kamieniem, dla innych łuska karpia z wigilijnego stołu.
Wiele osób przygotowując się do jakiegoś ważnego zadania w życiu, kupuje talizman, wierząc, że to on sprawi, iż wszystko się ułoży. Czy tak rzeczywiście się dzieje i czy amulety maja magiczną moc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu, Łukasz Kaca.
Według statystyk w różnorakie przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wynika to z pozostałości dawnego systemu wierzeń oraz stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Jakie są najpopularniejsze wierzenia, co oznaczają i skąd się wzięły? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała etnolog, dr Olga Solarz.
Początkowe obserwacje, które poczynili ludzie na temat soli dotyczyły tego, że dzięki niej można powstrzymać procesy rozkładu mięsa i innych produktów żywnościowych, a zatem ten pierwszy naturalny konserwant działał niejako "magicznie" i wstrzymywał upływ czasu i zepsucia.
Każdy z nas zna piosenkę Czerwonych Gitar Matura. Mówi ona o nieubłagalnie mijającym czasie do tego ważnego egzaminu. Często jest tak, że zanim się spostrzeżemy nadchodzi maj – czas zdawania matur – a na naukę brakuje czasu. Dlatego wiele osób tak dużą wagę przykłada do tego, aby zapewnić sobie szczęście na maturze. Jedni zabierają ze sobą ulubione maskotki, inni, wierząc w przesądy maturalne, uczą się dopiero po studniówce lub wybierają się na Giewont.
Pierwsza gwiazdka, śpiewanie kolęd, jemioła, 12 potraw czy jedno wolne miejsce przy stole - są to zwyczaje znane w większości polskich domów. Wciąż jednak możemy się spotkać z tradycjami i wierzeniami, które znają tylko mieszkańcy danego regionu. Trudno powiedzieć, które z nich są wciąż kultywowane, a które nie. Natomiast niewątpliwie, część z nich może zaskoczyć. Sprawdź, jakie są tradycje bożonarodzeniowe w różnych regionach Polski?
Jak pokazują badania, większość z nas wierzy w choć jeden przesąd. Skąd wzięły się przesądy? Dlaczego tak bardzo się nimi sugerujemy? I czy ufamy horoskopom? Socjolog Tomasz Sobierajski oraz reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger przygotowali dla mieszkańców Warszawy małą prowokację. Czy reakcje przechodniów ich zaskoczyły?
Gdy coś idzie nie po naszej myśli, mówimy o pechu lub o negatywnej energii. Czy za nasze niepowodzenia może odpowiadać np. złorzeczenie? Czy faktycznie można rzucić na kogoś zły urok lub klątwę? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Miłosz Brzeziński – trener biznesu oraz Aida Kosojan – Przybysz – wizjonerka.
Ayahuasca, wśród Indian znana jako "napój bogów", coraz częściej spożywana jest w krajach Europy. Choć w Polsce uznawana jest za silnie odurzający narkotyk, zwolennicy twierdzą, że to brama do naszej duszy. Czym naprawdę jest "magiczny napój" i jakie skutki niesie za sobą jego picie? Czym różni się od narkotyku i jakie reakcje wywołuje w naszym organizmie? Czy to nowy rodzaj terapii i jakimi zasadami się rządzi? O tym w Dzień Dobry TVN socjolog, specjalista ds. uzależnień prof. Mariusz Jędrzejko i szamanka Aldona Miroński.