Przydrożne kapliczki są niekwestionowaną ozdobą wielu polskich miejscowości, ale stanowią też namacalny dowód wiary i trudnych doświadczeń minionych pokoleń. Charakterystyczne obiekty stawiano w określonych intencjach bądź w celu upamiętnienia ważnych zdarzeń. W Dzień Dobry TVN o ich symbolice opowiedzieli historyczka i regionalistka Maria Weronika Kmoch, działaczka społeczna Danuta Kostewicz, fotograf Bogdan Białczak, rzeźbiarz Andrzej Staśkiewicz oraz dziennikarz Wojciech Koronkiewicz.
Skąd wzięły się przydrożne kapliczki?
Większość z nas traktuje je jako nieodłączny element polskiego krajobrazu, bezrefleksyjnie mijając je podczas podróży samochodem czy spaceru. Tymczasem przydrożne kapliczki zasługują na uwagę, ponieważ każda z nich opowiada jakąś historię.
- Opowieść o ludziach to jest dobre określenie na kapliczkę. Każda wiąże się z jakimiś losami człowieka - zauważył fotograf Bogdan Białczak, jednocześnie podkreślając, że niewielkie arcydzieła sztuki ludowej od wieków stawiane były z myślą o określonych intencjach. Podziękowanie, prośba czy pokuta to zaledwie część powodów, dla których mieszkańcy wsi decydowali się umieścić w swojej okolicy te wyjątkowe obiekty.
Kapliczki - w jaki sposób służą ludziom?
Kapliczki z figurami świętych i dewocjonaliami są ściśle związane z ludzkimi dramatami, historycznymi wydarzeniami, jak również silną potrzebą powierzenia losu określonemu patronowi. Ich wyjątkowa rola doceniania jest po dziś dzień.
- Bardzo często kapliczki stawiano w miejscach, które były naznaczone cholerą, gdzie panowała epidemia, by ochronić się przed możliwą chorobą (...). Kapliczki mogą być formą wsparcia - wyjaśniła Maria Weronika Kmoch. Dodała też, że charakterystyczne obiekty zwykle znajdowały swoje miejsce na obrzeżach wsi czy przy skrzyżowaniach.
- Wierzono, że w takich miejscach kumuluje się zło i należy ochronić się w jakiś sposób - podsumowała uznana historyczka i regionalistka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bezpłatna komunikacja w Starachowicach. "To był strzał w dziesiątkę"
- Wybudował swój dom na skraju dżungli. "Kupiłem sobie kury, żeby zjadały węże i skropiony"
- Laetitia otwiera kosmos przed kobietami. Jaki potencjał ma przestrzeń pozaziemska?
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN