Wyjątkowa symbolika przydrożnych kapliczek. "Każda wiąże się z losami człowieka"

Kapliczki służą ludziom od wieków
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kapliczki służą ludziom od wieków
Kapliczki służą ludziom od wieków
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Przydrożne kapliczki są niekwestionowaną ozdobą wielu polskich miejscowości, ale stanowią też namacalny dowód wiary i trudnych doświadczeń minionych pokoleń. Charakterystyczne obiekty stawiano w określonych intencjach bądź w celu upamiętnienia ważnych zdarzeń. W Dzień Dobry TVN o ich symbolice opowiedzieli historyczka i regionalistka Maria Weronika Kmoch, działaczka społeczna Danuta Kostewicz, fotograf Bogdan Białczak, rzeźbiarz Andrzej Staśkiewicz oraz dziennikarz Wojciech Koronkiewicz.

Skąd wzięły się przydrożne kapliczki?

Większość z nas traktuje je jako nieodłączny element polskiego krajobrazu, bezrefleksyjnie mijając je podczas podróży samochodem czy spaceru. Tymczasem przydrożne kapliczki zasługują na uwagę, ponieważ każda z nich opowiada jakąś historię.

- Opowieść o ludziach to jest dobre określenie na kapliczkę. Każda wiąże się z jakimiś losami człowieka - zauważył fotograf Bogdan Białczak, jednocześnie podkreślając, że niewielkie arcydzieła sztuki ludowej od wieków stawiane były z myślą o określonych intencjach. Podziękowanie, prośba czy pokuta to zaledwie część powodów, dla których mieszkańcy wsi decydowali się umieścić w swojej okolicy te wyjątkowe obiekty.

Kapliczki - w jaki sposób służą ludziom?

Kapliczki z figurami świętych i dewocjonaliami są ściśle związane z ludzkimi dramatami, historycznymi wydarzeniami, jak również silną potrzebą powierzenia losu określonemu patronowi. Ich wyjątkowa rola doceniania jest po dziś dzień.

- Bardzo często kapliczki stawiano w miejscach, które były naznaczone cholerą, gdzie panowała epidemia, by ochronić się przed możliwą chorobą (...). Kapliczki mogą być formą wsparcia - wyjaśniła Maria Weronika Kmoch. Dodała też, że charakterystyczne obiekty zwykle znajdowały swoje miejsce na obrzeżach wsi czy przy skrzyżowaniach.

- Wierzono, że w takich miejscach kumuluje się zło i należy ochronić się w jakiś sposób - podsumowała uznana historyczka i regionalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości