Wieś, która nieustannie się zmienia. "Na Pławną mówi się, że jest to miejsce magiczne"

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Marek Zieliński
Do zobaczenia w bajecznej Pławnej
Do zobaczenia w bajecznej PławnejDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Pławna Dolna to wieś pobudzająca ciekawość świata i wyobraźnię. Atrakcje tam zgromadzone zainteresują zarówno dorosłych jak i pociechy, a to wszystko za sprawą miejscowego artysty, Dariusza Milińskiego.

Piękno Pławnej Dolnej

Pławna Dolna to wieś położona w województwie dolnośląskim, u stóp Gór Izerskich. Jej początki sięgają aż XII wieku, kiedy górnicy poszukiwali na tych terenach cennych minerałów. Znajduje się tam wiele zabytków, m.in. kościół św. Tekli, dawny dom pastora, stary spichlerz czy różnorakie kapliczki, a także wiele oryginalnych budynków, jak np. Arka Noego, w której znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej.

- Wszystkie eksponaty, które znajdują się w Arce są oryginalne, albo też zostały stworzone już tutaj na miejscu, jak np. replika całunu Turyńskiego. Jego autorem jest Dariusz Miliński, miejscowy artysta malarz. Osoba, która tak naprawdę ożywiła tę miejscowość i też przez niego tak naprawdę na Pławną mówi się, że jest to miejsce magiczne - mówił w Dzień Dobry TVN Szczepan Mocyk, mieszkaniec Pławnej.

Wieś Dariusza Milińskiego

Dariusz Miliński to polski malarz, scenograf i twórca plakatów, który od lat mieszka w Pławnej Dolnej. Kupił tam zrujnowany dom za bezcen, dobudował w nim wieżę i - jak stwierdził - czuł się, jak król. Później jego prace i wyobraźnia sprawiły, że zwykła wieś przy drodze zmieniła się w miejsce absolutnie wyjątkowe - ostoję kolorowych baśni oraz niczym nieskrępowanej sztuki.

- Kiedyś przybywali tu poszukiwacze złota, a dziś przybywają tu poszukiwacze legend, historii i sztuki - stwierdził Michał Cessanis w naszym programie.

Dzięki artyście pośród malowniczych wzgórz i łąk stoi m.in. zamek (w którym śląskie opowieści opowiadają lalki wielkości człowieka), Gród Rycerski (nad nim góruje sylwetka drewnianego konia trojańskiego), a także Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych, urządzone w XVIII-wiecznym domu rodziny szewców.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości