Wieś, która nieustannie się zmienia. "Na Pławną mówi się, że jest to miejsce magiczne"

Dariusz Miliński i Michał Cessanis
Źródło: Dzień Dobry TVN
Do zobaczenia w bajecznej Pławnej
Do zobaczenia w bajecznej Pławnej
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Pławna Dolna to wieś pobudzająca ciekawość świata i wyobraźnię. Atrakcje tam zgromadzone zainteresują zarówno dorosłych jak i pociechy, a to wszystko za sprawą miejscowego artysty, Dariusza Milińskiego.

Piękno Pławnej Dolnej

Pławna Dolna to wieś położona w województwie dolnośląskim, u stóp Gór Izerskich. Jej początki sięgają aż XII wieku, kiedy górnicy poszukiwali na tych terenach cennych minerałów. Znajduje się tam wiele zabytków, m.in. kościół św. Tekli, dawny dom pastora, stary spichlerz czy różnorakie kapliczki, a także wiele oryginalnych budynków, jak np. Arka Noego, w której znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej.

- Wszystkie eksponaty, które znajdują się w Arce są oryginalne, albo też zostały stworzone już tutaj na miejscu, jak np. replika całunu Turyńskiego. Jego autorem jest Dariusz Miliński, miejscowy artysta malarz. Osoba, która tak naprawdę ożywiła tę miejscowość i też przez niego tak naprawdę na Pławną mówi się, że jest to miejsce magiczne - mówił w Dzień Dobry TVN Szczepan Mocyk, mieszkaniec Pławnej.

Wieś Dariusza Milińskiego

Dariusz Miliński to polski malarz, scenograf i twórca plakatów, który od lat mieszka w Pławnej Dolnej. Kupił tam zrujnowany dom za bezcen, dobudował w nim wieżę i - jak stwierdził - czuł się, jak król. Później jego prace i wyobraźnia sprawiły, że zwykła wieś przy drodze zmieniła się w miejsce absolutnie wyjątkowe - ostoję kolorowych baśni oraz niczym nieskrępowanej sztuki.

- Kiedyś przybywali tu poszukiwacze złota, a dziś przybywają tu poszukiwacze legend, historii i sztuki - stwierdził Michał Cessanis w naszym programie.

Dzięki artyście pośród malowniczych wzgórz i łąk stoi m.in. zamek (w którym śląskie opowieści opowiadają lalki wielkości człowieka), Gród Rycerski (nad nim góruje sylwetka drewnianego konia trojańskiego), a także Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych, urządzone w XVIII-wiecznym domu rodziny szewców.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości