wieś

  wieś

  Letni wypoczynek na wsi - najczęściej u rodziny - dla wielu pokoleń było naturalnym sposobem na spędzanie wakacji. Swojskość została wyparta przez przystępne cenowo wyjazdy all inclusive i city breaki. Dziś znów coraz chętniej zaglądamy na wieś. Nie stoi za tym jednak miłość do polskiej tradycji.

  Sokołowsko to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, która przyciąga swoim niezwykłym urokiem artystów. To właśnie w tym miejscu osadzona jest fabuła najnowszej książki Olgi Tokarczuk. W czym tkwi fenomen tej niezwykłej miejscowości?

  Skąd czerpał inspiracje do swojej książki?

  Mikołaj Rey odwiedził Ciche Wody, czyli wyjątkowe gospodarstwo w województwie warmińsko-mazurskim. Tam czas płynie wolniej, w rytmie przyrody. Właściciele mają zagrody ze zwierzętami, a także pola, gdzie uprawiają około 115 odmian warzyw. O swojej codzienności na wsi i zielonych roślinach, które mogą wylądować na talerzu, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  - To są wyśnione dla nich warunki - opowiada Łukasz Toczołowski, opiekun Dworku Pentowo.

  Malowana wieś Zalipie jest znana w całej Polsce, ale przyciąga też zagranicznych turystów. Skąd wziął się zwyczaj ozdabiania chat w tej miejscowości i czy tradycja przetrwała do dzisiaj?

  Piotr Galiński jest choreografem i przez długi czas żył w mieście, jednak pragnął przeprowadzić się w spokojniejszą okolicę. Zrealizował swoje plany, mieszka na wsi i zajmuje się hodowlą kur.

  Tym razem w cyklu "Odpicowane mieszkanie" Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła wieś w okolicach Sokołowa Podlaskiego. Znalazła się w domu Państwa Wiceńciak, który wyróżnia się wnętrzami w wiejskim stylu. Właściciele włożyli w jego wystrój dużo pracy.

  "Potrzebowali lidera, który zawalczy o ich prawa".

  Pławna Dolna to wieś pobudzająca ciekawość świata i wyobraźnię. Atrakcje tam zgromadzone zainteresują zarówno dorosłych jak i pociechy, a to wszystko za sprawą miejscowego artysty, Dariusza Milińskiego.

  "Wszystko, co organiczne, rośnie w swoim tempie".

  "Tu za każdym rogiem czai się historia i wielkie rzeczy".

  Akcja społeczna proboszcza odniosła sukces.

  Polsko-łotewskie małżeństwo wyremontowało starą, wiejską chatę na podkarpackiej wsi. Poza nią, mają też drugą posiadłość z duszą. Poznajcie te wyjątkowe miejsca.

  Tomasz Zubilewicz zawitał do Muzeum Wsi Radomskiej. W tym niezwykłym miejscu miał okazję skosztować tradycyjnych przysmaków, wypróbować taneczną podłogę w wiejskiej remizie i sprawdzić się jako kosiarz podczas żniw. Czego jeszcze można doświadczyć na Mazowszu?

  Polacy coraz chętniej uciekają z dużych aglomeracji na tereny podmiejskie. Wybierają zarówno nowe domy, jak i te z drugiej ręki. W Dzień Dobry TVN Kuba Karliński, ekspert rynku nieruchomości opowiedział o wadach i zaletach przeprowadzki oraz podpowiedział, na co warto zwrócić uwagę, przenosząc się za miasto.

  Na zakupy do kościoła? Owszem, a na ladzie zamiast różańców i medalików znajdziemy szynkę lub świeże owoce i warzywa. Takie rzeczy tylko na Ziemi Lubuskiej.

  Beata i Miłosz Jaskólscy porzucili wielkomiejskie życie i przeprowadzili się na wieś. Małżeństwo zajęło się hodowlą owiec. Obecnie ich stado liczy ponad 60 sztuk. Jak sobie radzą? Dlaczego zdecydowali się na taki ruch? Dowiecie się tego z naszego reportażu.

  Te dziewczyny odczarowały polską wieś. Influencerki- rolniczki w mediach społecznościowych pokazują, jak wygląda życie i praca w gospodarstwie. Co skłoniło je, by zająć się właśnie tą profesją?

  Urszula Dudziak ostatnie miesiące mieszkała na Zanzibarze, jednak niedawno wróciła już do Polski. Wraz z narzeczonym nie zwalnia tempa i planuje kolejne projekty. Na ich podwórku niebawem powstanie centrum kultury. Teraz o swoim pomyśle opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  Joanna Jabłczyńska pochwaliła się na swoim Instagramie prezentem, który dostała od jednego z obserwatorów. Nie były to jednak ani kwiaty, ani biżuteria. Co dostała Joasia? Gwarantujemy, że będziecie zaskoczeni.

  John i Molly Chester mieszkali w Los Angeles. Ona była znanym szefem kuchni, on - zajętym i uznanym filmowcem. Pewnego dnia postanowili zamienić swoje wielkomiejskie życie na spokojną farmę. Z mieszczuchów do rolników? Historia pary stała się kanwą dla filmu "Nasze miejsce na ziemi".

  Otomin to spokojna wieś, która graniczy z Gdańskiem. Znajduje się tam pewne niezwykłe miejsce zwane Piekielną Górką, na której dochodzi do zjawisk nie z tej ziemi. Przekonali się o tym nasi reporterzy.

  Tuż przed świętami, Bartek Jędrzejak dotarł do najbardziej wielkanocnej wsi w Polsce. Mowa o Jajkowie, które położone jest w województwie kujawsko-pomorskim. Nazwa oczywiście zobowiązuje i mieszkanki tej wsi o pisankach wiedzą wszystko.

  Miasto zamienili na wieś. Trzy różne domy i trzy różne rodziny, które łączy zamiłowanie do wiejskiego klimatu. Jak urządzili się z dala od miasta? Sprawdza Katarzyna Jaroszyńska.

  Miejsce zamieszkania zmieniamy średnio pięć razy w życiu. Ze wsi przeprowadzamy się do miasta i odwrotnie. Kto się na to decyduje? Co zmieniło się w trakcie pandemii? O tym opowiedzieli nam Maciej Mindak, ekspert nieruchomości i Tomasz Marcysiak, socjolog.

  Sołtys to najważniejsza osoba we wsi. Na jego barkach spoczywa dobro mieszkańców i całej miejscowości. Nasz reporter Robert Stockinger odwiedził Elżbietę Gołąb, która jest sołtysem w Batowicach w woj. małopolskim. Co należy do jej obowiązków i z jakimi problemami zwracają się do niej mieszkańcy?

  Ferie zimowe kojarzą się z wyjazdami w góry na sanki i narty lub też dalekimi podróżami w ciepłe kraje. Co robić w ferie, gdy spędza się je w domu w mieście lub na wsi? Sposobów na nudę jest naprawdę wiele!

  Polską wieś pokochali nie tylko Polacy, ale także obcokrajowcy. Często zamieniają oni swoje metropolie na małe i urokliwe miejscowości w naszym kraju. Co ich urzeka i inspiruje? O tym opowiedzieli nam mieszkający w Polsce: Stéphane Lefevre - Francuz, producent owczych serów oraz Urian Hopman - Holender, właściciel agroturystyki.

  Joanna Jabłczyńska raczej stroni od świata show-biznesu. Mimo że od lat gra w "Na Wspólnej", to równocześnie rozwija swoją karierę prawniczą. Teraz znalazła dodatkowe zajęcie, bowiem żyje na wsi i hoduje zwierzęta.