Dolny Śląsk

  Dolny Śląsk

  Sokołowsko to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, która przyciąga swoim niezwykłym urokiem artystów. To właśnie w tym miejscu osadzona jest fabuła najnowszej książki Olgi Tokarczuk. W czym tkwi fenomen tej niezwykłej miejscowości?

  Miejsce doceniono w plebiscycie National Geographic.

  Po wielu latach zapomnienia Pałac Kamieniec odzyskał dawny blask. Właściciele w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o długim remoncie i urządzaniu wnętrz.

  Sprawę wyjaśnia policja i prokuratura.

  Internauci nadsyłają zdjęcia do redakcji tvn24.pl.

  Dolny Śląsk to ważny punkt na mapie podróży polskich i zagranicznych turystów. Malowniczy rejon od lat przyciąga amatorów sportów zimowych, ale stanowi też nie lada atrakcję dla osób pragnących nieustannie poszarzać swoją wiedzę. W karkonoskich Kowarach znajduje się Muzeum Sentymentów, które pozwala przenieść się myślami do przeszłości. Zebrane tam eksponaty mogą szczególnie zaskoczyć przedstawicieli młodego pokolenia.

  Dwa ciała zostały znalezione w jednym z mieszkań w Górze na Dolnym Śląsku. To zwłoki kobiety i mężczyzny. Sprawę ich śmierci wyjaśniają policja i prokuratura. Zatrzymano jedną osobę. Według nieoficjalnych informacji, 28-letni mężczyzna zamordował swoich rodziców.

  Dolny Śląsk to historyczna kraina skarbów. Pełen jest zamków, pałaców i zakamarków, w których Niemcy pod koniec II wojny światowej ukrywali dokumenty, zabytki, wyposażenia kościołów. O tym wyjątkowym miejscu w Dzień Dobry TVN opowiedziała Joanna Lamparska, autorka książki pt. "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów".

  Dorota Gardias udała się do Świeradowa-Zdroju, gdzie spotkała się z Piotrem Kucznirem, przedstawicielem zamku Czocha. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na Dolnym Śląsku.

  "Projekt Zima" zawitał do Świerdowa-Zdroju. W tej dolnośląskiej miejscowości można znaleźć wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę odwiedzając tę okolicę? Sprawdziliśmy to w Dzień Dobry TVN.

  Pławna Dolna to wieś pobudzająca ciekawość świata i wyobraźnię. Atrakcje tam zgromadzone zainteresują zarówno dorosłych jak i pociechy, a to wszystko za sprawą miejscowego artysty, Dariusza Milińskiego.

  "Mamy najwięcej uzdrowisk w całej Polsce" - przekonuje promotor województwa dolnośląskiego Bartłomiej Kubicz.

  "31 wyciągów i 23 km tras".

  Sara Tucker wraz z mężem Witoldem Maliszewskim kolekcjonuje rękodzieło z całego świata. "Perełki" często znajdują na pchlich targach. - Kocham rzeczy z odzysku. Lubię znajdować stare rzeczy, które mają historię - wyjaśnia.

  "Goethe przyjeżdżał tutaj i pisał wiersze".

  Świszcz to chyba jedno z najprostszych dań, jakie proponujemy w naszej kuchni. Do jego przygotowania potrzebne będą tylko trzy składniki. Warto wypróbować ten prosty przepis nie tylko w okresie świątecznym, dla którego jest typowy, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Świetnie sprawdza się również w roli śniadania czy pożywnej kolacji.

  Największe wrażenie robi nocne zwiedzanie.

  Gdy temperatury na termometrach spadają i robi się coraz chłodniej, w wielu miejscach znacznie spada liczba turystów. Jesień to dobry czas na krótkie, weekendowe wyjazdy w Polskę. Proponujemy kilka pięknych miejsc, w których o tej porze roku nie powinno być tłumów.

  Zamek Grodziec znajduje się niedaleko wsi Grodziec w powiecie Złotoryja w województwie dolnośląskim. Zbudowano go na szczycie stromego wzniesienia powulkanicznego o wysokości 389 m n.p.m. Na terenie zamku często odbywają się imprezy nawiązujące klimatem do czasów średniowiecza. Można tam wtedy spotkać rycerzy i damy dworu, a często także sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie czy spróbować specjałów regionalnej kuchni.

  Siedem osób zostało poszkodowanych po tym, jak piorun uderzył w park w w Węglińcu (woj. dolnośląskie). Na miejscu pracują policja, straż pożarna oraz zespoły ratownictwa medycznego. Czworo dzieci i troje dorosłych trafiło do szpitala.

  Choć wszyscy doskonale wiedzą, że w Polsce mamy niezwykłe bogactwo ukształtowania terenu - od wysokich Tatr, poprzez płaskie Mazowsze aż do piaszczystych plaż Bałtyku, to niewielu zdaje sobie sprawę, że mamy również... wulkany. Góry Kaczawskie, będące pozostałością po ziejących lawą wulkanach skrywają niejedną tajemnicę.

  Park Krajobrazowy Doliny Bobru to jeden z dwunastu parków na Dolnym Śląsku. Zachwyca dziką przyrodą i liczną zwierzyną. Jak stwierdził Michał Cessanis w Dzień Dobry TVN, to: "niesamowite formacje skalne, czysta rzeka i mnóstwo atrakcji dookoła".

  Łemkowie to jedna z grup etnicznych w Polsce, która cieszy się niezwykłą tradycją i kulturą. By ich dziedzictwo nie zaniknęło, stworzono Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera". O tym, czego uczy się należąca do niego młodzież, opowiedział w Dzień Dobry TVN Jerzy Starzyński.

  Kamieniec Ząbkowicki to jedno z nowych miast Polski. To tam znajduje się prawdziwa perła neogotyku europejskiego, którą jest rezydencja królewny niderlandzkiej - Marianny Orańskiej. O tej niezwykłej postaci i imponującym pałacu opowiedzieli Marzena Krasnodębska i Sławomir Radzik.

  Sąd rozpatrzył wniosek prokuratury o areszt dla 32-latka podejrzanego o zamordowanie matki. Mężczyzna usłyszał zarzuty zabójstwa z zamiarem bezpośrednim, nie przyznaje się on do winy. Grozi mu dożywocie.

  Kilka tygodni temu dolnośląski leśniczy opublikował w mediach społecznościowych piękny filmik przedstawiający rzadkiego daniela. Zwierzak zrobił wrażenie na internautach, a także na Marcinie Kostrzyńskim, który udał się do Doliny Baryczy w nadziei, że i jemu uda się zaobserwować niezwykłe zwierzę.

  Nasz reporter Michał Cessanis wybrał się na wycieczkę po Dolnym Śląsku. Razem z przewodnikami pokazał nam najpiękniejsze miejsca tego malowniczego regionu. Wiedzieliście, że znajdują się tam takie perełki?

  Pod wsią Mikołajowice na Dolnym Śląsku odkryto ciągnące się złoża złota, donosi Super Express. Informację tę potwierdzają także badania przeprowadzone przez Ministerstwo Środowiska.

  Wakacyjne wyjazdy to świetna okazja do stworzenia fantastycznych wspomnień i pogłębienia relacji z bliskimi. Potwierdzić może to nasza prowadząca, Anna Kalczyńska, która wybrała się z rodziną w pełną wrażeń podróż kamperem na Dolny Śląsk.

  Wakacje ruszyły pełnią parą, a pogoda sprzyja turystom. To zatem najlepszy czas, aby zregenerować swoje siły i wypocząć od zgiełku miasta w otoczeniu pięknej natury. Idealny sposób na wypoczynek znalazła nasza prowadząca, Ania Kalczyńska. Dziennikarka wybrała się na rodzinny urlop po okolicach Dolnego Śląska. Jak spędza wolne chwile?