Dolny Śląsk

  Dolny Śląsk

  Świszcz to chyba jedno z najprostszych dań, jakie proponujemy w naszej kuchni. Do jego przygotowania potrzebne będą tylko trzy składniki. Warto wypróbować ten prosty przepis nie tylko w okresie świątecznym, dla którego jest typowy, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Świetnie sprawdza się również w roli śniadania czy pożywnej kolacji.

  Zamek Grodziec znajduje się niedaleko wsi Grodziec w powiecie Złotoryja w województwie dolnośląskim. Zbudowano go na szczycie stromego wzniesienia powulkanicznego o wysokości 389 m n.p.m. Na terenie zamku często odbywają się imprezy nawiązujące klimatem do czasów średniowiecza. Można tam wtedy spotkać rycerzy i damy dworu, a często także sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie czy spróbować specjałów regionalnej kuchni.

  Choć wszyscy doskonale wiedzą, że w Polsce mamy niezwykłe bogactwo ukształtowania terenu - od wysokich Tatr, poprzez płaskie Mazowsze aż do piaszczystych plaż Bałtyku, to niewielu zdaje sobie sprawę, że mamy również... wulkany. Góry Kaczawskie, będące pozostałością po ziejących lawą wulkanach skrywają niejedną tajemnicę.

  Projekt Plaża zawitał do Kołobrzegu. Olivier Janiak spotkał się tam z Julią Wach, która zachęca turystów wypoczywających nad morzem, by odwiedzili Dolny Śląsk. Jakie atrakcje skrywa Województwo dolnośląskie?

  Wielu z nas pamięta powódź tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku nawiedziła południową część naszego kraju oraz dorzecze Odry i Wisły. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Teresę Ćwik-Maszczyńską, która w tamtych dniach pilotowała śmigłowiec sanitarny, aby zapytać, co najbardziej zapamiętała z tego okresu. Obok niej na kanapie usiadł Grzegorz Czekański z fundacji im. Tymoteusza Karpowicza - pomysłodawca projektu "Dolny Śląsk. Pamiętam powódź". Ile miał lat, kiedy doszło do powodzi? Co wtedy robił? Powiedział nam również o szczegółach swojego projektu.

  Bum na poszukiwanie skarbów w Polsce trwa od zakończenia drugiej wojny światowej. Wśród szukanych przedmiotów jest złoty pociąg. W Dzień Dobry TVN historyk sztuki Łukasz Radwan powiedział o poszukiwanych mitycznych skarbach i najbardziej niewiarygodnych znaleziskach. Jak polskie prawo reguluje sprawę odnalezionych skarbów? Przy okazji tej rozmowy wyszło na jaw, że Marcin Prokop połknął koronę! Co się z nią stało? ;)

  Piotr Kucharski pokazał nam, jak można aktywnie spędzać wakacje w mieście. Jakie turystyczne atrakcje skrywa Wrocław? Według Piotra na Dolnym Śląsku nie da się nudzić. Zobaczcie, jak być turystą we własnym mieście :)

  Najbardziej zanieczyszczone regiony Polski to Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolska. To bardzo niepokoi ich mieszkańców, którzy muszą oddychać skażonym powietrzem. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak zapytał fizyka Tomasza Rożka, co to jest smog, skąd się bierze oraz komu najbardziej zagraża. Czy wiecie, jak wygląda maska chroniąca przez zanieczyszczonym powietrzem po dwóch tygodnia używania? Która z masek jest najlepsza?

  Dolny Śląsk to kraina legend. Jedną z nich jest historia o "złotym pociągu" pełnym złota, broni i dokumentów. Pociąg kursował na linii Wrocław-Wałbrzych. Niestety po wojnie słuch o pociągu zaginął. Co się z nim stało? Porozmawialiśmy na ten temat z Joanną Lamparską, dziennikarką i podróżniczką, która szuka ukrytych skarbów, Krzysztofem Urbańskim, prezesem zamku Książ oraz Dariuszem Baliszewskim, historykiem.

  Davina Reeves-Ciara - to była Miss Nowego Jorku, która postanowiła zamieszkać w Polsce. Na bieżąco podglądamy losy jej amerykańsko-polskiej rodziny. Tym razem ekipa Dzień Dobry TVN została zaproszona na piknik. Co Davina przygotowała do jedzenia? Co jej rodzina robiła w drodze na piknik? Dlaczego małżonkowie postanowili zamieszkać na Dolnym Śląsku?

  W jednym z mieszkań w Polsce powstaje mapa naszego kraju. W zasadzie to nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że autor do tej pory zużył ponad 500 kartek A3 tylko do narysowania Dolnego Śląska, Wielkopolski i województwa lubuskiego. Marcina Kubisia - autora mapy gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Od kiedy zaczął się pasjonować kartografią? Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiej niezwykłej mapy?

  Na Dolnym Śląsku do zamku Czocha zjeżdżają z całego świata fani Harrego Pottera, aby przez kilka dnia poczuć się tak jak on. Grają w LARP, czyli live action role-playing. Na czym polega zabawa? Czy jest duże zainteresowanie tą grą? W kogo wcielił się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer? I w końcu, kto miał śmiałość nazwać go "łajzą"?

  Zamki, pałace i warowne grody - jest takie miejsce w Polsce, gdzie takie atrakcje są niemalże na każdym kroku. Gdzie dokładnie? O tym dziennikarz Kuba Porada w cyklu Pora na Polskę.