Rodzina z Warszawy nie zdawała sobie sprawy, jaką perełkę od dekad posiada w swoim domu. Zaginiony 133 lata temu obraz czołowego przedstawiciela realizmu Józefa Chełmońskiego został odnaleziony w podwarszawskiej willi. Gdy właściciele dowiedzieli się o wartości dzieła sztuki, postanowili je sprzedać.
Robert Latoś to utalentowany artysta, który postanowił zarazić malarską pasją młodsze pokolenie. Stworzona przez niego aplikacja pozwala dzieciom wiernie odwzorowywać obrazy wielkich mistrzów. Oczywiście jej wyjątkowy potencjał doceniają także osoby dorosłe.
Miłośnicy talentu Vincenta van Gogha mają powody do radości. Szkocka Galeria Narodowa ogłosiła, że odnalazła nieznany wcześniej autoportret wybitnego malarza. Przełomowego odkrycia dokonano podczas przygotowań do wystawy "Smak impresjonizmu".
Ten francuski obraz olejny w momencie przedstawienia wywołał spore zamieszanie. Wielu uznało go za malunek kontrowersyjny. Dziś zwykło się mówić, że to od niego rozpoczęło się nowoczesne malarstwo. To dlatego tak ważne jest, by dobrze poznać dzieło "Śniadanie na trawie" i zrozumieć intencje jego autora.
Pławna Dolna to wieś pobudzająca ciekawość świata i wyobraźnię. Atrakcje tam zgromadzone zainteresują zarówno dorosłych jak i pociechy, a to wszystko za sprawą miejscowego artysty, Dariusza Milińskiego.
Co jakiś czas media podbijają historie nieudanych renowacji obrazów i rzeźb. Ostatnio głośno zrobiło się o dziele Stanisława Wyspiańskiego pt. "Matka Boska w stroju krakowskim", które według internautów fatalnie odrestaurowano. Czy rzeczywiście obraz nie oddaje już wizji malarza?
George Seurat, francuski malarz, 2 grudnia obchodziłby urodziny. Z tej okazji Google postanowiło upamiętnić jednego z ojców sztuki współczesnej. Specjalnie zaprojektowane logo pojawiło się w kilku krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Tajlandii.
Johannes Vermeer, znany jako Jan Vermeer van Delft to słynny holenderski malarz. Na cześć otwarcia tytułowej wystawy Vermeera w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie Google zmienił swoje logo w wyszukiwarce. Kim był ten znany malarz i jakimi pracami zasłynął?
Współczesne malarstwo wielu osobom kojarzy się z abstrakcją. Wymaga ono interpretacji dzieła i każdy może zrobić to na swój sposób, dostrzegając w obrazie coś innego. Ciekawym zjawiskiem, które pojawiło się w sztuce w połowie ubiegłego wieku, jest action painting.
W częstochowskim przedszkolu zorganizowano konkurs pt. "Żywe obrazy". Rodzice robili zdjęcia swoim pociechom, które odwzorowywały znane na całym świecie obrazy. Celem tej akcji było uwrażliwienie najmłodszych na sztukę.
Wojciech Brewka w sylwestra 2013 roku postanowił zmienić swoje życie. Porzucił zawód prawnika, żeby w pełni poświęcić się swojej pasji - malarstwu. Ma swoją galerię, stworzył stowarzyszenie wspierające młodych artystów, a jego obrazy cieszą się ogromnym powodzeniem, mimo że w jest… samoukiem.
Obraz "Szał" Władysława Podkowińskiego do dzisiaj budzi wiele emocji, ale w 1894 roku - zarówno dzieło, jak i sam artysta - wywołał prawdziwy skandal. Kto kryje się za nagą kobiet ukazaną na płótnie? Dlaczego malarz postanowił pociąć obraz?
O kamieniach szlachetnych wie wszystko. W swoich obrazach stara się łączyć świat sztuki z uzdrawianiem. Kuba Mach opowiedział nam o swojej wyjątkowej pasji. Jak został artystą?
Gdy Michał Torzecki był dzieckiem, rodzice uczyli go, że o bezbronne stworzenia należy dbać. Dziś miłość do zwierząt łączy z życiową pasją i tworzy niezwykłe portrety porzuconych psów. Robi to w niezwykłym celu.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku może pochwalić się niezwykłym wnętrzem. Jego autorem jest sam Józef Mehoffer - jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Jak to się stało, że krakowski malarz trafił do tego wielkopolskiego miasteczka i postanowił odmienić miejscowy kościół? Historię projektu poznał Łukasz Radwan.
Stanisław Kmiecik, mimo że od urodzenia nie ma rąk, maluje piękne obrazy. Ile ich stworzył do tej pory? Od kiedy maluje? Czym trzyma pędzel? Malarza odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Jaki człowiekiem był malarz Jan Matejko? Czy to prawda, że był pracoholikiem? Dlaczego Matejko miał złamany nos? Kto na jego obrazach "grał" postaci królowych? I jak Jan Matejko kreował modę w XIX wieku? Dziennikarz Łukasz Radwan wybrał się do domu Jana Matejki w Krakowie, by spotkać się tam z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszem i kuratorem kolekcji Jana Matejki.
"Twój Vincent" to brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Ten drugi pojechał na ceremonię rozdania Złotych Globów, ponieważ produkcja ma szansę na nagrodę. Kilka godzin przed rozpoczęciem imprezy z Hugh połączył się prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko. Rozmawiali o protokole ceremonii i powstaniu filmu. Dlaczego wraz z Dorotą Kobielą postanowili zrobić film o van Goghu? Jak bardzo zmieniło się życie Hugh po zdobyciu Oscara?
Jean Lambert-Rucki do Paryża przyjechał mając zaledwie 17 franków w kieszeni i zamieszkał na ławce w Ogrodach Luksemburskich. Po latach jego nazwisko zalicza się, obok Modiglianiego, Picassa czy Chagalla, do mistrzów Montparnasse. Oto historia tego genialnego artysty. Anna Klaczyńska odwiedziła w prywatnym muzeum sztuki w Konstancinie Marka Roeflera, który od kilkudziesięciu lat kolekcjonuje działa Lamberta-Ruckiego.
Jak mówi promotor sztuki i dziennikarz Łukasz Radwan - sztuka jest wszędzie, a szczególnie w XXI wieku upodobała sobie przestrzeń wirtualną. Sztukę można robić nawet nie wychodząc z domu. Łukasz Radwan spotkał się z artystą i grafikiem Maciejem Cekało, którego obrazy mają m.in.: Robert Lewandowski i Michelle Lewin. Zobaczcie czym jest digital painting i jak się maluje w tej technice!
"Proszę zamknąć oczy i czekać do końca" - tak Zdzisław "Laurent" Gasperowicz mówił do swoich klientek. Dlaczego najsłynniejszy polski fryzjer porzucił czesanie i poświecił się malarstwu? Ile jest obrazów w jego pracowni? Kto go inspiruje? Z fryzjerem uzależnionym od impresjonizmu rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Na jednym z łódzkich osiedli mieszkało słynne małżeństwo, które można określić trzema słowami: miłość, sztuka i nienawiść. O kim mowa? O Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim. Ona była rzeźbiarką, a on - jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX w. Do Łodzi pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan, by z artystką Moniką Krygier porozmawiać o sztuce, poglądach i miłości małżeństwa. Łukasz poszedł również do muzeum, w którym znajdują się dzieła Strzemińskiego i Kobro.
Komiksy Grzegorza Rosińskiego przetłumaczono na ponad 40 języków. Rysownik i malarz pochodzi ze Stalowej Woli jednak na stałe mieszka w Szwajcarii. Odwiedziła go tam dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Dlaczego artysta nazywa swoją pracownię norą? Jaką techniką najchętniej tworzy swoje prace? Jakim jest partnerem dla swojej wybranki Krystyny Muller? I czy dobrze im się żyje na emigracji?
Henri Epstein - polski malarz, który większość swojego życia spędził za granicą. Jego dzieła można obejrzeć w muzeum Villa la Fleur w Konstancinie. Wystawa zatytułowana jest „Henri Epstein. Mistrzowie École de Paris”. Dlaczego jego twórczość nie cieszy się zbytnią popularnością w Polsce? Ile obrazów namalował artysta? Co obejrzymy na wystawie i co charakteryzuje malarstwo Epsteina? Muzeum jest prywatne - czy każdy może tam wejść i obejrzeć wystawę? O wystawie rozmawialiśmy z kustoszem muzeum Arturem Winiarskim, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Grzegorz Skawiński to polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, gitarzysta oraz... malarz. Kiedy malowanie obrazów stało się jego pasją? Co daje mu malarstwo? Jaką techniką maluje? Co według niego sprawia, że życie nabiera kolorów? Z Grzegorzem Skawińskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN i znawca sztuki Łukasz Radwan.
Grzegorz Skawiński to polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, gitarzysta oraz... malarz. Kiedy malowanie obrazów stało się jego pasją? Co daje mu malarstwo? Całą rozmowę dziennikarza Dzień Dobry TVN Łukasza Radwana z Grzegorzem Skawińskim zobaczycie w najbliższą sobotę. Zapraszamy!