Agencja Associated Press poinformowała o śmierci znanego, amerykańskiego artysty - Franka Stelli. Jego dzieła były cenione na całym świecie. Wystawiano je również w Polsce, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Czym zasłynął? Jaka była przyczyna śmierci? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Nie żyje artysta Frank Stella
Jak informuje agencja, Frank Stella, znany artysta od dekad związany z Nowym Jorkiem, zmarł w sobotę, 4 maja 2024 roku. Miał 87 lat.
Jego żona, Harriet McGurk, powiedziała dziennikowi "The New York Times", że przyczyną śmierci artysty był chłoniak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żałoba
Żałoba
Prace Franka Stelli były znane na całym świecie. Wystawiano je w najważniejszych galeriach sztuki i muzeach. Według wspomnianego już "The New York Times" był on "główną postacią powojennej sztuki amerykańskiej oraz zapoczątkował erę chłodnego minimalizmu".
Frank Stella - kim był?
Frank Stella urodził się 12 maja 1936 roku w Malden w stanie Massachusetts. Studiował na Uniwersytecie Princeton, a pod koniec lat 50. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie osiadł na stałe. Był malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem.
Podczas gdy wybitni amerykańscy artyści tworzyli w nurcie abstrakcyjnego ekspresjonizmu, on zaczął eksplorować minimalizm. Uznanie krytyków sztuki zdobył już w wieku 23 lat, kiedy to stworzył serię płaskich, czarnych obrazów z paskami przypominającymi siatkę. Użył do tego farby domowej i odsłoniętego płótna.
Od początku lat 60. znany był z licznych eksperymentów z kształtem płócien. Jego prace wpisują się między innymi w nurt hard-edge painting.
Za jego najważniejsze dzieło uznawane są "Czarne obrazy". Otrzymał za nie nagrodę im. Aleksieja Jawlenskiego, przyznawaną co pięć lat przez miasto Wiesbaden. W uzasadnieniu kapituła nagrody napisała, że neguje ono "jakiekolwiek konwencjonalne pojęcie koloru i formy".
Frank Stella został odznaczony Narodowym Medalem Sztuk, ustanowionym w 1984 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych i nadawanym artystom oraz mecenasom sztuki. W 2016 roku jego prace wystawione zostały w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w ramach indywidualnej wystawy pod tytułem "Frank Stella i synagogi dawnej Polski".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie żyje znany youtuber. Miał zaledwie 31 lat. "Jest to strata dla nas wszystkich"
- Nie żyje wielka przyjaciółka polskiego kina. Zmarła w wieku 86 lat
- Nie żyje ceniony reżyser. "To niewyobrażalnie bolesne"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: AP, "The New York Times"
Źródło zdjęcia głównego: NetPix/GettyImages