Nie żyje wielka przyjaciółka polskiego kina. Zmarła w wieku 86 lat

Nie żyje wielka przyjaciółka polskiego kina. Zmarła w wieku 86 lat
"Intymne rozmowy" z Magdą Stępień
"Intymne rozmowy" z Magdą Stępień
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Mira Haviarova, dyrektorka czeskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz doradczyni w studiu Barrandov nie żyje. Odeszła 20 kwietnia w Pradze. Miała 86 lat.

Mira Haviarova - kim była?

Mira Haviarova była wielką entuzjastką kina i bliską przyjaciółką licznych twórców filmowych. Przez lata organizowała wiele festiwali filmowych, a do 1992 roku piastowała stanowisko dyrektorki Instytutu Kinematografii Czechosłowackiej w Pradze. Po zmianach politycznych w 1991 roku, znalazła się na wydziale kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a w latach 1992-97 pełniła funkcję pierwszego sekretarza w ambasadzie Republiki Czeskiej w Moskwie. Jej wkład w kontakty między kinematografiami Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Rosji był nieoceniony.

Haviarova w 1997 roku przeszła na emeryturę, jednak wciąż pozostawała wielką przyjaciółką kina. Mira szczególnie ceniła polską kinematografię. Uczestniczyła w wielu polskich festiwalach i przyjaźniła się z większością twórców.

W 2021 roku zasiadła w jury 46. gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w towarzystwie Andrzeja Barańskiego, Bogdana Dziworskiego, Roberta Bolesto, Joanny Kulig, Doroty Roqueplo, Agnieszki Smoczyńskiej i Mikołaja Trzaski.

Haviarova szczególnie ceniła kino młodego pokolenia. Ogromnym uznaniem obdarzyła twórczość Janka Komasy, ale także bacznie śledziła zmieniający się rynek filmowy.

Mimo wielu sukcesów Miry Haviarova, dyrektorka wielokrotnie powtarzała, że w jej życiu najważniejsze jest kino i przyjaźń.

Mira Haviarova nie żyje

Mira Haviarova odeszła 20 kwietnia w Pradze. Miała 86 lat.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Claudia Wermelinger/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes